görsel 13 Reasons Why: Ölmek İçin 13 Sebep

“Eğer bu kasetleri dinliyorsan, ölmemin sebeplerinden biri de sensin demektir.”

Hannah Baker intihar ettiğinde yalnızca 17 yaşındaydı. Ardında yıkılmış bir aile, kırık bir kalp ve on üç kaset bıraktı: Kendisini ölüme sürükleyen on üç sebep.

“Ölmek İçin 13 Sebep” (13 Reasons Why); gençlerin lise hayatlarında gördüğü eziyete, zorbalığa, dışlanmaya, yalnızlığa ve aileleri ile aralarındaki zayıf bağa ve güvensiz ilişkiye ışık tutan ilginç, etkileyici ve derinlikli bir dizi. Genç kızların bedenlerinin nasıl cinselleştirildiği, erkek olmanın kadını aşağılamaktan geçildiği ve tecavüzün “karşı koymadı” bahanesiyle normalleştirildiği bir hayatta, uğradığı zorbalığa dayanamayıp kaçış yolu olarak ölümü tercih eden Hannah‘ı ve onun gölgesinde benzer sorunlar yaşayan günümüz gençlerini anlatıyor.

Kabul edelim ki dizi biraz depresif, çaresiz ve pesimist bir seyirde ilerliyor. İntihar konusu biraz dramatik şekilde hayatla baş edemeyenlere bir kaçış yolu olarak gösteriliyor. Bu nedenle dizinin özellikle çocuklar tarafından izlenmesine karşı çeşitli eleştiriler var: Bazı okullar, ailelere, çocuklarının bu diziyi seyretmesine izin vermemeleri için uyarıda bulunmuş. Dizi çekimleri sırasında da, genç oyuncuların kurgudan etkilenmemesi için sette terapi köpekleri ve psikologlar yer almış. Ancak bana göre kesinlikle izlenmesi gereken bir dizi. Hatta özellikle aileler tarafından. Çünkü çocukların sorunlarıyla baş etmede yalnız kalmalarının ağır sonuçları olabileceğini gösteren bu dizi; depresyonla mücadele eden insanlar için gerçek bir umut ve yardım seçeneği olduğunu da gösteriyor. Ailelerin çocuklarıyla çok daha güçlü bir bağ kurması, sorunlarını paylaşması için yüreklendirmesi ve onları özgüven sahibi bireyler olarak yetiştirmesi gerektiğini hatırlatıyor. Ölmek için 13 Sebep’in ailelere bu konuda fikir vereceğine inanıyorum.

Bir Cevap Yazın