görsel 4 Kitap Tavsiyesi: Hayvanların Gözünden Dünya

4 kitap tavsiyem var: Cengiz Aytmatov’dan “Dişi Kurdun Rüyaları” ve “Elveda Gülsarı”; Jack London’dan “Vahşetin Çağrısı” ve “Beyaz Diş”. Her kitapta; bir hayvanın yaşamı, yaşadıkları ve onların gözünden dünya anlatılıyor. Ve insanların, hayvanların yaşamını ne kadar acımasızlaştırdığını gösteriyor. Keyifli okumalar.

Dişi Kurdun Rüyaları – Cengiz Aytmatov

“Dişi Kurdun Rüyaları”; iç içe geçmiş birbirinden farklı hikayelerde hem fiziksel hem karakteristik olarak diğer kurtlardan ayrılan Akbar ve Taşçaynar isimli iki kurdun Mujunkum Ovası’ndaki yaşam mücadelesini hem de uyuşturucu kaçakçılarının ve Kırgız çobanlarının hayat hikâyelerini, başka bir değişle tabiatı acımasızca tahrip eden ve hayvanları katleden insanlığın trajedisini anlatmaktadır. Etkileyici, sersemletici ve derin bir öğretiyi içinde barındıran kitap; sık sık iyi-kötü, ilahi adalet ve kader konuları üzerinde durur.

Elveda Gülsarı – Cengiz Aytmatov

Elveda Gülsarı; ünlü bir yorga olan “Gülsarı” isimli atın doğumundan, yaşlanıp ölene kadar geçen süreçteki yaşam mücadelesini anlatırken bir yandan da atın sahibi Tanabay’ın devrime inanmış ruhu ve mutlu yarın umutları arasında hiç de mutlu geçmeyen ömrünü anlatır.

Vahşetin Çağrısı – Jack London

Vahşetin Çağrısı, kızağa koşulan bir kurt köpeğinin amansız yaşam savaşını anlatır. Alaska’nın zorlu ve çetin koşullarında yaşayan insanların acımasızlığından payına düşeni alan Buck, ayakta kalabilmek için inanılmaz bir savaş verecek ve giderek bu yabanıl hayatın çekiciliğine kapılarak özgür seçimini yapacaktır. Hikayede, Buck’ın bir köpek olduğunu bilmesek, onun başından geçenleri bir insanın zorluklarla dolu yaşam öyküsü olarak da okuyabiliriz.

Beyaz Diş – Jack London

İlkel bir dünyaya kavuşmak için uygarlıktan kaçacağı yerde, insanların arasına katılmak için ormanı terk eden vahşi bir köpeğin; acı, buruk, şaşılası yaşamını anlatıyor. Kitabın sonlarına doğru gördüğü tüm acımasızlıklara rağmen, iyiliği keşfettiğinde buna gösterdiği uyum, duygusal yönden etkileyici.

Bir Cevap Yazın