görsel Animasyon Türünde İzlemeye Değer 9 Kısa Film

Children (2011)

Takuya Okada‘nın, devlet okul sistemini eleştiren ve onun içindeki çocuklara yardımcı olmaktan nasıl acı çektiğini gösteren bir Japon 3D CG kısa animasyon filmi. Filmin izlerken insanı ürküten havası, müzik seçimi (Chopin‘den Funeral March), derin ve gizli anlamlara çıkan detaylarıyla oldukça başarılı. İzlemek için tıklayın.

Le Noeud Cravate (2008)

Yalnız bir adam, yüksek katlı bir ofis binasında çalışır. Sıkıcı hayatında her yıl olağandışı olan tek an, doğum günlerinde annesinden gelen doğum günü kartı ve hediyesidir. Genellikle kravat, ama bir yıl akordeon hediye olarak gelir. Bir gün, çalıştığı iş yerinde her gün ütülediği kağıtlara ne olduğunu keşfeder. Keşfi onu ilk önce binanın en üst katına, sonra dolabına gönderir. Yazan ve yöneten: Jean-François Lévesqueİzlemek için tıklayın.

Madame Tutli-Putli (2007)

Tüm dünyevi eşyalarını alan Madam Tutli-Putli, geçmişinin hayaletleri ile yüklü olduğu bir Gece Trenine biner. Hava kararmaya başladığında kendini umutsuz bir metafizik macerada bulur. Chris Lavis ile Maciek Szczerbowski‘nin birlikte yazıp yönettiği film, stop-motion tekniği ile çekilmiş olmasının yanında, bol ödüllü olmasıyla da dikkat çekici. İzlemek için tıklayın.

One More Beer (2012)

Oldukça kısa bir film, 58 sn. Dış görünüşün insanı yanıltabileceğini çok net bir şekilde anlatıyor. Yönetmen: Pedro Conti. İzlemek için tıklayın.

Trapped Fish

“Akvaryum balıklarının yalnızca yedi saniyelik bir hafızaya sahip olduğu söylenir. 7 saniye sonra her şey yeniden oluyor. Bazen gerçekten bir akvaryum balığı olmayı diliyorum.” diye başlayan güzel mi güzel kısa film. İzlemek için tıklayın.

None of That (2015)

Eğlenceli, komik, ironik ve eleştirel bir animasyon türünde kısa film. Din, sanat ve sansür ilişkisini anlatıyor. İzlemek için tıklayın.

Reflexion (2012)

Kadınların kendilerine bakış şeklini sorgulayan bir kısa film. İzlemek için tıkayın.

Alma (2009)

Küçük bir kız olan Alma, küçük bir kasabanın kar kaplı sokaklarında dolaşmaktadır. Karşısına çıkan antik bir oyuncak dükkanının penceresinde garip bir bebek dikkatini çeker. Alma dükkandan içeri girmeye karar verir. Yazan ve yöneten; Rodrigo Blaas. İzlemek için tıklayın.

Foxed (2013)

James E. D. Stewart‘ın yönettiği, senaryosunu Nev Bezaire‘nin yazdığı stop-motion tekniği ile çekilmiş olan sempatik bir kısa film. Ebeveynlerin çocuk üzerindeki etkisine ve dayatılan doğru çocuk profili üzerindeki kalıp yargılarımıza odaklanıyor. İzlemek için tıklayın.

Bir Cevap Yazın