görsel Animasyon Türünde İzleyebileceğiniz 20 Mükemmel Film

Mary ve Max / Mary and Max (2009) – IMDb: 8,2

mary-ve-max

Adam Elliot‘ın yazıp yönettiği stop-motion bir film. Avustralya’nın bir kenar mahallesinde yaşayan Mary, sorumsuz ve yoksul bir ailenin sekiz yaşındaki kız çocuğudur. Mary’nin konuşabildiği tek insan, mektuplaştığı Avustralyalı bir savaş gazisidir. Bir yine mektup göndermek için postaneye gittiğinde, tesadüfen New York Adres Defteri’ni görür. Rehberi karıştırır ve New York’ta yaşayan Max Jerry Horowitz’e mektup yazmaya başlar. 44 yaşındaki Max, yalnız yaşayan, asosyal, obez ve biraz da ruhsal problemleri olan bir adamdır. Ancak Mary’nin mektubunu cevapsız bırakmayacaktır.

Sihirbaz / L’illusionniste (2010) – IMDb: 7,5

lillusionniste

Sylvain Chomet‘in yönettiği animasyon-komedi-dram filmi. Film, Fransız pandomim sanatçısı, yönetmen ve aktör Jacques Tati’nin 1956’da kızına bir mektupta yazdığı çekilmemiş senaryodan uyarlanmış. İskoçya’da bir köy barında sihirbazlık yapan meşhur bir adam ile gösterilerini gerçek sihir sanan ve büyülenen Alice adında bir kız arasında geçen arkadaşlığı anlatıyor.  Hiç konuşmanın geçmediği filmde tek altyazı filmin sonuna doğru bir kağıt parçasında yazan cümle. César En İyi Animasyon Filmi Ödülü ve  En İyi Animasyon Filmi Dalında Avrupa Film Ödülü’nü aldı.

İntihar Dükkanı / Le Magasin Des Suicides (2012) – IMDb: 6,2

intihar-dukkani

Fransız yazar Jean Teulé’nin kara mizah romanından uyarlanan filmin yönetmeni Patrice Leconte. İntihar etmenin yasak olduğu bir ülkede, intihar etmek isteyen insanlara kolaylık sağlayan bir intihar dükkanı ve bu dükkanın sahiplerinin suratına kocaman bir gülümsemeyle doğan yeni bir bebek. Bebeğin gelmesiyle dünyalarının nasıl değiştiğini anlatan film, rengarenk bir müzikal da sunuyor.

9 (2009) – IMDb: 7,1

Film Title: 9

Shane Acker‘in yön:çömn büpettiği ve Tim Burton ile Timur Bekmambetov‘un yapımcılığını üstlendiği animasyon, bilim-kurgu, macera filmi. Gelecekte savaşlarda kullanılmak üzere üretilen akıllı makineler insanlığa savaş açar ve dünyayı ele geçirir. İnsanlığın sonu gelmek üzereyken akıllı bir savaş makinesi mucidi 9 küçük, dikişli bebeğe can verir. Artık saklanmak için değil, karşı atağa geçmek için.

Koralin ve Gizli Dünya / Coraline (2009) – IMDb: 7,7

karolinin-gizli-dunyasi-2009

Henry Selick‘in yazıp yönettiği süper bir stop-motion animasyon filmi. Ailesiyle birlikte yeni bir eve taşınan Coraline, ailesi tarafından ihmal edilmekte ve bu yeni evde de oldukça sıkılmaktadır. Bir gün odasının duvarında gizli bir geçit bulur. Geçitten geçmeye karar verir ve burada farklı bir dünya olduğunu görür. Geçidin arkasındaki bu dünyada aileler çocuklarına fazlasıyla düşkündür ve herkes çok mutludur. Coraline’i de orada yaşamaya davet ederler. Coraline ise bu yeni dünyaya kolay teslim olmayacaktır.

Ahmaklar ve Melekler / Idiots and Angels (2008) – IMDb: 7,1

idiots-and-angels

Bill Plympton‘ın yazıp yönettiği ilginç bir animasyon-komedi-dram filmi. Angel isminde bencil, ağzı bozuk ve pis bir adam, mahalledeki küçük bir barda sürekli vakit geçirmektedir ve barın müdavimlerini de sürekli azarlar. Ancak bir gün sırtında iki tane melek kanadı ile uyanan Angel, bu kanatlar yüzünde zor da olsa insanlara iyilik yapmaya başlar. Ancak bir yandan da sessizce bu melek kanatlarından kurtulmaya çalışmaktadır.

Gece Masalları / Tales of The Night / Les contes de la nuit (2011) – IMDb: 6,9

Tales of The Night

Michel Ocelot‘un yazıp yönettiği film, altı farklı masalı tek bir öyküde topluyor. Bir kız, bir oğlan ve yaşlı bir teknikerin her gece bir sinema salonunda buluşup istedikleri hikayeleri canlandırmalarını, bilgisayarda geliştirdikleri özel animasyon teknikleriyle kılıktan kılığa girerek masallardaki başkarakterlere bürünerek bu öykülerin içinde bizzat yer alıyorlar. Büyücüler, periler, güçlü krallar, kurt adamlar, altından yapılmış şehirler… Ve daha neler neler…

Havariler / O Apóstolo (2012) – IMDb: 7,0

havariler

Gerilim türünde bir animasyon. Yönetmeni Fernando Cortizo. Film, cezaevinden kaçan iki mahkûmun (Ramon ve Xavier), daha önceden sakladıkları hırsızlık mallarını geri almak üzere Xanas köyüne doğru yola çıkmalarını ve başlarına gelen gizemli ve gerilim dolu hikayelerini anlatıyor.

Corpse Bride / Ölü Gelin (2005)  IMDb: 7,4

corpse-bride1

Tim Burton’in gotik, fantastik, stop-motion bir müzikal animasyon filmi. Viktorya Dönemi İngiltere’sinde Viktor’un mükemmel bir kadınla evlilik hazırlığı yaparken kazayla ölü bir kadınla evlenmesini konu alıyor. Hikâye aslında eski bir Yahudi halk hikâyesi. Evlenmesiyle birlikte ölülerin yer altındaki dünyasını keşfeden Viktor, bir yandan aslında evlenmek istediği kadını unutamıyor bir yandan da ölü karısını kırmak istemiyor. Konsepti, konusu, karakterleri, ince esprileri, şaşkın damadı ve kalbi kırık ölü gelini ile oldukça sempatik bir film.

Küçük Prens / The Little Prince (2015) – IMDb: 7,8

the-little-prince

Antoine de Saint-Exupéry‘in aynı isimli kitabından sinemaya uyarlanan film, kitaptaki hikayeye ek olarak Küçük Prens’in hikayesini, Werth Akademi’nin sınavlarına hazırlanan Küçük Kız’ın hikayesi ile birleştiriyor. Çölde karşılaştığı bir pilot ile 6 ayrı gezegene yolculuk yapan ve her gezegende karşılaştığı kişiler üzerinden insanlara dair ilginç tespitlerde bulunan Küçük Prens’in karşılaştığı tüm karakterler gerçek dünyada Küçük Kız’ın karşısına da çıkıyor. Bu açıdan kitaptan ayrılan ancak kopmayan bir film. Fransa Ulusal Film Ödüllerinde César En İyi Animasyon Filmi Ödülü‘nü aldı.

Kubo ve Sihirli Telleri / Kubo and the Two Strings  (2016) – IMDb: 8,3

kubo-and-the-two-strings

Yönetmenliğini Travis Knight‘ın yaptığı film, deniz kenarındaki köyünde sakin ve sessiz bir hayat yaşayan Kubo‘nun, geçmişten gelen ve eski bir kan davasını yeniden alevlendirmek isteyen bir ruhun ortaya çıkmasıyla alt üst olan hayatını anlatıyor. Hayatta kalmak için eski bir Samuray savaşçısı olan babasının zırhını bulmak zorunda olan Kubo, doğaüstü yaratıklarla büyük bir mücadeleye giriyor.

VOL-i / WALL-E (2008) – IMDb: 8,4

wall-e

Pixar Stüdyoları tarafından yapılan 3D bilim-kurgu animasyon filmi. Uzak bir gelecekte, aşırı kirlenme sebebiyle Dünya’yı terk eden insanoğlu başka bir gezegende yaşamaya başlar. Dünyayı temizleme görevi ise sevimli robot WALL-E‘ye verilmiştir. WALL-E dünyanın kirli çöpleri arasında yalnız başına yaşarken bir gün kendi gibi robot olan Eve ile tanışır ve aralarında mükemmel bir arkadaşlık başlar. Tüketim çılgınlığına ve çevre sorunlarına duyarsız insanoğluna gönderme yapan film, Oscar, Altın Küre ve BAFTA’da En İyi Animasyon ödüllerini topladı.

Persepolis (2007) – IMDb: 8,0

persepolis

Marjane Satrapi‘nin aynı isimli otobiyografik çizgi-romanından uyarlanan animasyon filmi. Orijinal kitaba sadık kalınması için siyah-beyaz yapıldı. 95 dakikalık film, 1970’lerin İran’ında, 9 yaşındaki Marjane’in gözünden yaşanan rejim değişikliğini anlatıyor. Hayatın hiç de sandığı gibi toz pembe olmadığını öğrenen Marjane, devrimi, şahın devrilmesini ve ailesinin bundan sonra yaşamak zorunda olduğu yaşam tarzını, isyankar bir dille eleştiriyor. Film 2007 Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü aldı.

Frankenweenie (2012) – IMDb: 7,0

frankenweenie

Tim Burton‘un yönetmenliğini yaptığı stop-motion animasyon filmi. Çok sevdiği köpeği Sparky’nin ölmesi üzerine, onu yeniden canlandırmak için bilimsel deneyler yapan Victor’un, Sparky gibi görünen ancak hiç de onun gibi olmayan bir köpek yaratmasını anlatıyor.

Yürüyen Şato / Hauru no ugoku shiro (2004) – IMDb: 8,2

yuruyen-sato

Güzel bir genç kız olan Sophie bir cadı tarafından büyü yapılarak doksan yaşında bir kadına dönüşüyor. Yaşlanan ve çevresi tarafından tanınmayan Sophie, Howl isminde yürüyen bir şatoda yaşayan bir büyücünün yanına geliyor ve kendi gibi bir arkadaş daha bularak bu kara büyünün etkisini yok etmeye çalışıyor. Hayao Miyazaki imzası taşıyan film, Nebula En İyi Senaryo Ödülü aldı.

Cesur / Brave (2012) – IMDb: 7,2

cesur

Pixar Stüdyoları tarafından yaratılan animasyon filmi. Kral Fergus ve Kraliçe Elinor’un okçuluk konusunda yetenekli ve cesur kızları Merida, kaderinin kendi elinde olduğuna inanarak ülkelerinde yüzyıllardan beri gelen bir geleneğe karşı çıkar. Bunun için bazı Lord’lara başvurur ancak sonuç alamaz, ardından Bilge Kadın’a başvurur ancak Bilge Kadın ona kendisini bir uğursuzluğun beklediğini söyler. Merinda gelecek olan tehlikeli güçlerin farkındadır ve gecikmeden bu korkunç laneti ortadan kaldırmak için gerçeklerle yüzleşir…

Mutluluğa Boya Beni / Le tableau (2011) – IMDb: 7,3

mutluluga-boya-beni

Bir ressam tarafından yarım bırakılan bir tabloda; çiçek bahçeleri içinde bir şato, uzayıp giden bir orman ve 3 karakter (boyanması bitmiş olan Toupins, birkaç rengi eksik kalmış Pafinis ve sadece eskiz çizgilerinden ibaret Reufs) vardır. Aralarında en güçlüsü olduğunu fark eden Toupins bir anda resmin kontrolünü eline alıyor. Ancak resmin tamamlanması ancak ressamın geri gelmesiyle mümkün. Peki bir ressam neden resmini yarım bırakıp gider? Fransız yapımı olan filmin yönetmeni Jean-François Laguionie.

Yukarı Bak / Up (2009) – IMDb: 8,3

yukari-bak

Pixar stüdyoları tarafından yaratılan animasyon filmi. Macerakolik bir çocuk olan Ellie’nin tek hayali dünyayı gezmektir. Carl ise sessiz ve dingin ancak Ellie’nin bu hayalini de gerçekleştirmeyi çok isteyen biridir. Ellie ve Carl büyür, evlenir ve yaşlanırlar. Ölüm Ellie’nin kapısını çaldığında, Carl, Ellie’den kalan tek şeyi, bu çocuksu hayali gerçekleştirmeye koyulur.

Denizin Şarkısı / Song of the Sea (2014) IMDb: 8,2

denizin-sarkisi

Yönetmenliğini Tomm Moore‘un yaptığı İrlanda filmi. Konusunu selkie’yi anlatan eski bir Kelt mitinden almış. Müthiş bir deniz fenerinde yaşayan Ben, Saoirse ve babaları Conor’un hikayesi anlatıyor. Ben iyi bir abi olmak istese de hala hiç konuşmayan 6 yaşındaki kardeşi Saoirse’den hemen sıkılabiliyor. Saoirse’nin doğumunda kaybettikleri annelerinin yokluğu ise her fırsatta hissediliyor. Ancak bir gece buldukları bir deniz kabuğu flütü ve annelerinin odasında buldukları mistik bir kaban annelerine ve kendilerine dair gizemleri sırları ortaya çıkarıyor. Filmi izlerken işinize yarayabilecek bir not da selki; İrlanda ve İskoç mitolojilerinde anlatılan yarı insan yarı fok yaşam formuna deniyor. En İyi Animasyon Filmi Dalında Avrupa Film Ödülü ve Satellite En İyi Animasyon Filmi Ödülü aldı.

Ratatouille / Ratatuy (2007) – IMDb: 8,0

ratatouille

Pixar stüdyoları tarafından yaratılan animasyon filmi. Şişman fare Remy’nin tek hayali aşçı olmaktır. Bu hayalini gerçekleştirmek için Paris’e gider ve kaza eseri kendisini şehrin en iyi restoranının kanalizasyonunda bulur. Restoranın çöpçüsüyle anlaşarak tüm hünerlerini sergileyebilmek için fırsat yakalar. Ancak önünde insanların farelerden iğrenmesi gibi küçük bir engel vardır. Yönetmenliğini ve senaryosunu Brad Bird ile Jan Pinkava’nın birlikte üstlendiği Ratatuy, 2007 Oscar’da En İyi Animasyon Film Ödülünü aldı.

One comment

Bir Cevap Yazın