görsel Ankara Devlet Tiyatrosu: Gayri Resmi Hürrem


Sezonun başından beri Ankara Devlet Tiyatrosu‘nda oynanan, Özen YULA‘nın yazıp yönettiği Gayri Resmi Hürrem‘e gitme ve nihayet bunu da yazma fırsatım oldu. Bu sezon oyunları arasında mutlaka gidilmesi gereken ve keyifle izleyebileceğiniz bir oyun. Ankara dışında, İstanbul’da da gösterimde diye biliyorum. Tek mekan ve iki kişi arasında geçen, diyalogları ile insanı hiç sıkmayan bir oyun.

Öncelikle oyunu mükemmel şekilde götüren İpek Atagün Gezener ve Gülin Ersoy‘a hayran kaldığımı belirtmek isterim. Bunun dışında, dekor tasarımında Hakan Dündar ve kostümde Funda Karasaç‘ın da büyük emekleri olduğu görülüyor.

Oyunun konusunu kısaca özetleyecek olursak; Hürrem Sultan’ın hayatının muhasebesini yaptığı bir gün, vaktiyle yaptırdığı gizli bir odaya girer ve bu odada hafızasını kaybetmiş bir cariye ile karşılaşır. Cariye ile yaptığı uzun sohbetlerde cariye ile birlikte kendi hayatından bazı kesitleri, sandıklardan çıkardıkları kuklalarla yeniden canlandırırlar.

Oyunun bana en sempatik gelen kısımlarından biri Özen YULA‘nın, hikayeyi şiirsel bir dille anlatması ve oyunda tarihi kişileri temsil eden kuklalar kullanarak bize eski gölge oyunlarını hatırlatması. Bunun yanında resmi tarihe gayri resmi bir bakış atılması ve bazı noktalarda günümüzü hatırlatan eleştirilere dikkat çekilmesi de önemle beğendiğim hususlar oldu.

Bir Cevap Yazın