görsel Barcelona: Gotik Mahalle

Muhteşem Gotik Mahalle, yani Barrio Gotico

Barcelona’da en fazla vakit geçirdiğimiz yer burası oldu. Bu bölge eski, dar, birbirini takip eden Gotik sokakların bulunduğu bir bölge. La Ramblas’tan aşağı doğru yürüdüğünüzde sol tarafta hangi sokaktan girseniz girin fark etmez, ancak yol tarifi olması açısından Cafe de Ferran sokağı bilmekte fayda var. Cafe de Ferran sokağından girdiğinizde hemen sağınızda Plaça Reial (Plaza Real) var.

Plaça Reial, Küba tarzı tasarımı ile Gotik yapıdan biraz farklı, dört tarafı restoran, bar, cafe ile çevrili büyük bir avlu gibi düşünülebilir. Madrid’deki aslından esinlenerek yapılan bu yerdeki sokak lambaları Gaudi tarafından tasarlanmış. Güzel bir akşam yemeği için veya sadece sangria içmek için mükemmel bir yer.

Barcelona Gotik 01

Ayrıca burada bulunan Los Tarantos, iyi bir flemenko gösterisi izlemek için tam aradığınız yer. Her gece üç seans şeklinde yarımşar saat yapılan gösterilerin kişi başı fiyatı 8 €. Gösteri için yarım saat önceden gidip sırada beklemekte fayda var, yoksa kapıdaki bilet satan beyin de dediği gibi “ayakta” izlemek zorunda kalırsınız.

Cafe de Ferran sokağa geri dönelim. Bu sokağı gotik mahallesine doğru devam ettiğinizde yine sağ kolunuzda bulunan Orio Cafe, tapas ve bira için güzel bir yer.

Barcelona Gotik 02

Cafe de Ferran sokağın bittiği yerdeki meydan ise Plaça de Sant Jaume (Plaza de Sant Jaime). Burada Katalan Hükümet Binası (Palau de la Generalitat) ve Belediye Binası (Casa de la Ciutat) karşılıklı olarak bulunuyor. Şanslıysanız bu meydanda yapılan ücretsiz konser ve gösterilere de denk gelebilirsiniz 🙂

Plaça de Sant Jaume Meydanı’dan Princesa Sokağa devam ettiğinizde sağ sokaklardan birinde Picasso Müzesi bulunuyor. Bu müze Picasso‘nun ilk dönem çalışmalarından 3.500’den fazla eserinin sergilendiği bir müze. Ancak Guernica gibi ünlü tablolarının bulunmadığını hatırlatmakta fayda var. Müzede görebileceğiniz en önemli eserlerinden ikisi “The First Communion” (İlk Arkadaşlık) ve “Science and Charity” (Bilim ve Hayırseverlik).

Barcelona Gotik 03

Cafe de Ferran‘dan Plaça de Sant Jaume Meydanı’na çıkınca sol taraftaki sokaklardan birinden devam ettiğimizde Barselona Katedrali karşımıza çıkıyor. Gerçek adı: LA SEU. Önünde müzisyenler ve gösteriler ile şenlikli bir yer burası. Katedral’e giriş ücreti 5€.

Buraya yakın ve güzel bir yerde kahve içmek Frederic Mares Müzesi‘ni bulun. Bu hoş binanın iç kısmındaki avluda sevimli bir kafe var. Oldukça da ucuz…

Barcelona Gotik 04

Birbirini takip eden dar sokaklar arasında yönü tam tarif edemiyorum ama yine buraya çok yakın olan Caelum da tarihi dokusu ve badem ezmeleri ile oldukça güzel bir cafe.

Barcelona Gotik 05

Caelum’dan Calle de la Palla’yı takip ederseniz sizi Calle del Pi ile buluşturur. Bu sokağın devamından Plaza del Pi’ye çıkarsınız. Burada 55 yılda tamamlanmış olan Santa Maria del Pi Kilisesi‘ni gezebilirsiniz. Hem belki olur ya bir sokak dansı gösterisine de denk gelirsiniz…

Gotik Mahalle’nin kafeleri, şirin alışveriş dükkanları, sokak gösterileri anlatmakla bitmez. Herkesin kendi zevkine göre bulabileceği yerler var.

Aslında ne okumak ne resimlere bakmak…

Gitmek lazım gitmek 🙂 🙂 🙂

Barcelona Gotik 06 Barcelona Gotik 07 Barcelona Gotik 08 Barcelona Gotik 09 Barcelona Gotik 10 Barcelona Gotik 11 Barcelona Gotik 12 Barcelona Gotik 13

Bir Cevap Yazın