görsel Barcelona’da Görülmesi Gereken En Önemli Gaudi Eserleri

Barcelona’da bulunan yüzlerce Gaudi eseri arasından öncelikle görmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

Park Guell

1900’lerin başında sanayici işadamı Güell tarafından Gaudi’ye sipariş edilmiş oldukça büyük bir park. Ücretli ve ücretsiz bölümleri var. Ücretli bölümün girişinde sağda ve solda Gaudi’nin yaptığı iki ev bulunuyor.

Gaudi1 Gaudi2

Bu iki evin arasından girdiğinizde ise karşınızda sütunlar üzerine oturtulmuş ve tamamen mozaiklerle işlenmiş geniş bir balkon bulunuyor.

Gaudi3

Ücretsiz bölümünde ise ağaç gövdelerini simgeleyen yaprak desenli sütunlar üzerine inşa edilmiş küçük geçiş köprüleri bulunan tamamen yeşil bir park.

Gaudi4

Parkın her yerinde farklı tarzda müzik yapan müzisyenler ve gösteri sanatçıları var.

Gaudi5

Parkın bu bölümünde ayrıca Gaudi’nin La Sagrada Familia‘ya geçene kadarki dönemde yaşadığı evi müze olarak sergileniyor.

Gaudi6

Gaudi Park, 10.00-20.00 saatleri arasında açık. 24, 32, 74, 92, 116 numaralı otobüsler tam önünden geçiyor.

La Sagrada Familia

İnşası 1882’de başlamış olan bu kiliseyi Gaudi 1883’ten sonra yönetmeye başlamış. Yaşamının son 16 yılını bu kiliseye adayan Gaudi, ölmeden önce sadece bir cephesini (İsa’nın Doğumu) tamamlayabilmiş. 1926 yılında öldüğünde halkın isteği üzerine mezarının kilisede kalmasına karar verilmiş. Bugün hala tüm çalışmalar Gaudi’nin planlarına göre devam ediyormuş ve 2026 yılında tamamlanacakmış.

Giriş ücreti 13 €. Hem giriş için hem asansörle yukarı çıkmak için inanılmaz bir sıra var. Biz içeri girmedik ama giren arkadaşlar içerisinin de dışarısı gibi tam bir inşaat alanı olduğunu söylediler. İnşaatın gözükmediği bir tarafta fotoğraf çektirmek yetti bize…

Gaudi7

Casa Battlo ve Casa Mila

Katalunya Meydanı’ndan düz yukarı çıktığınızda Passeig de Gracia caddesindesiniz. Burası La Ramblas’tan daha modern tam bir alışveriş caddesi. Gaudi’nin de önemli iki eseri bulunuyor: Casa Battlo ve Casa Mila.

Casa Battlo, çatısı ejderha figüründe işlenmiş bir bina. Akşam üzeri ışıklandırmasıyla ayrı güzel. 09.00-21.00 arası açık olan binanın önünde her daim inanılmaz bir sıra var. Giriş 21,50 € (Sesli rehber dahil), öğrenci 18,50 €.

Gaudi8 Gaudi9

Casa Mila (La Pedrera) ismi eskiden binada oturan Mila ailesinden geliyormuş. Kelime anlamı “taş ocağı” olan bu binanın hiçbir yerinde düz duvar yok. Şehrin ilk yeraltı otoparkının bulunduğu binanın alt katında hediyelik eşya dükkanı var.

Gaudi10 Gaudi11

Park Güell, Palau Güell, Casa Milà, La Sagrada Familia’nın “İsa’nın Doğuşu” cephesi ile yeraltı türbesi, Casa Vicesn, Casa Battlo ve Colonia Güell Türbesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Bir Cevap Yazın