görsel Barselona Gezilecek Yerler

Barselona gezilecek yerler konusunda inanılmaz hayat dolu, düzenli, modern ve otantik bir yer. Beş gece kaldık, her yeri gezmeye yetti ama doymaya yemedi…  

Barselona’da Gezilecek Yerler

La Ramblas

La Ramblas; Katalunya Meydanı’ndan başlayıp aşağı doğru Kristof Kolomb anıtına kadar  yaklaşık 2 km kadar uzanan Barselona’nın en meşhur, turistik caddesi. Teleferikten çektiğim yukarıdaki fotoğrafta yeşil ağaçlarla aşağı süzülen “La Ramblas“ caddesini rahatlıkla görebilirsiniz (Not: “Rambla” kelime anlamı olarak ortasında yürüyüş yolu olan, kenarlarından trafik akan ve tekrar kaldırım olan caddeler için kullanılan genel bir sözcük. Bu nedenle Barselona’da pek çok cadde de ya Rambla ile başlıyor ya da bitiyor).

La Ramblas; sabahtan akşama kadar sürekli tıklım tıklım dolu olan bir cadde. Restoranlar, cafeler, barlar, pazarlar, marketler, sokak sanatçıları, işportacılar, kısacası her şey var. Eskiden bu güzel caddenin olduğu yerden nehir akıyormuş, zamanla nehir doldurularak cadde ortaya çıkmış…

La Ramblas’tan aşağı denize doğru yürüdüğünüzde kavşakta Kristof Kolomb Anıtı var (Yukarıdaki fotoğrafta görünüyor aslında ama seçebilirseniz). Bazı kaynaklara göre 60 metrelik dökme demirden yapılan bu Anıt, Kolomb’un dünyayı keşfine Katalan topraklarından başladığını simgeliyormuş. 1493 yılında, Kolomb’un 6 Karayipli ile birlikte Amerika’dan döndüğünde karaya ilk ayak bastığı yer burasıymış. Anıtın altındaki bir geçitten anıtın tepesindeki platforma çıkıp yukarıdan güzel bir Barselona manzarası izlenebiliyor ancak ben yukarıdaki fotoğrafı, denizin üzerinden geçen teleferikten çektim, yani teleferik Barselona manzarası için çok daha güzel bir tercih olabilir 🙂

Yukarıdaki fotoğrafta La Ramblas’ın sağ tarafı muhteşem Gotik Mahalle; sol taraf ise El Raval bölgesidir.

El Raval; Arapça “varoş” demek. Bu bölge daha önce Çin Mahallesi olarak da adlandırılmış. Ancak yapılan yeni binalar ve sanat galerileri ile modern bir hale gelmiş. Bölgenin en işlek caddesi “Rambla Del Raval”

Gotik Mahalle ile ilgili detaylara ise yazının aşağısında değineceğim.

La Boqueria

La Boqueria; La Ramblas üzerinde bulunan muhteşem bir meyve, sebze ve balık pazarı. La Ramblas’ın iniş yönünde sağ tarafta bulunuyor. Pazarın gerçek adı Mercat Sant Josep. Saat 10.00 ile 20.00 arasında açık. Pazarda satılan meyve/sebze suları inanılmaz taze, aromatik ve lezzetli… Ancak balık vb. ürünleri günlük ve taze değil. Örneğin biz kızarmış atıştırmalık balık ürünleri (kalamar, karides, yengeç gibi) tabağı almıştık ve o kadar bayattı ki yemeden attık. Farklı bir günde oraya giden arkadaşımız da, aldıkları benzer ürünleri yemeden çöpe attıklarını söylediler. Bize mi denk geldi bilemiyoruz ama balık ürünleri tavsiye edemiyorum. Pazarda ayrıca büfelerin önünde bulunan bistrolarda oturup bira keyfi yapmak da ayrı güzel.

Gotik Mahalle (Barrio Gotico)

Barselona’da en fazla vakit geçirdiğimiz yer burası oldu. Bu bölge eski, dar, birbirini takip eden Gotik sokakların bulunduğu bir bölge. Buraya ulaşmak için La Ramblas’tan aşağı doğru yürüdüğünüzde sol tarafta hangi sokaktan girseniz girin fark etmez Gotik Mahalleye gelmiş oluyorsunuz. Gotik Mahalle’nin kafeleri, şirin alışveriş dükkanları, sokak gösterileri anlatmakla bitmez. Herkesin kendi zevkine göre bulabileceği yerler var. Gotik Mahallede bulunan yapılar ve mekanlar ile ilgili önerilerim şöyle:

Plaça Reial (Plaza Real)

Barcelona Gotik 01

La Ramblas’tan aşağı doğru yürüdüğünüzde sol taraftan Cafe de Ferran sokağa girdiğinizde bir kaç adım sonra hemen sağa bir sokak giriyor. İşte burası Plaça Reial (Plaza Real).

Plaça Reial; dört tarafı restoran, bar, cafe ile çevrili büyük bir avlu. Gotik Mahallede bulunsa da tasarımı Küba tarzında. Bu yapının orijinali Madrid’de imiş. Buraya benzeri yapılmış. Buradaki sokak lambaları Gaudi tarafından tasarlanmış. Güzel bir akşam yemeği için veya sangria içmek için mükemmel bir yer.

Ayrıca burada bulunan “Los Tarantos” isimli barda akşam mükemmel bir flemenko gösterisi izleyebilirsiniz. Her gece üç seans şeklinde yarımşar saat yapılan gösterilerin kişi başı fiyatı 8 €. Gösteri için yarım saat önceden gidip sırada beklemekte fayda var, yoksa kapıdaki bilet satan beyin de dediği gibi “ayakta” izlemek zorunda kalıyorsunuz.

Orio Cafe

Barcelona Gotik 02

Cafe de Ferran sokağa geri dönelim. Bu sokaktan Gotik Mahallenin içlerine doğru devam ettiğimizde yine sağ kolunuzda “Orio Cafe”yi göreceksiniz. Burası lezzetli tapas yiyebileceğiniz, bira vb içecekler içebileceğiniz, geniş, ferah, eğlenceli ve samimi bir yer. Fiyatlar da uçuk değil, uygun.

Plaça de Sant Jaume (Plaza de Sant Jaime)

Cafe de Ferran sokağın bittiği yerdeki meydan ise Plaça de Sant Jaume (Plaza de Sant Jaime). Burada Katalan Hükümet Binası (Palau de la Generalitat) ve Belediye Binası (Casa de la Ciutat) karşılıklı olarak bulunuyor. Şanslıysanız bu meydanda yapılan ücretsiz konser ve gösterilere de denk gelebilirsiniz.

Picasso Müzesi

Plaça de Sant Jaume’den Princesa Sokağa devam ettiğinizde sağ sokaklardan birinde Picasso Müzesi bulunuyor. Bu müze Picasso‘nun ilk dönem çalışmalarından 3.500’den fazla eserinin sergilendiği bir müze. Ancak Guernica gibi ünlü tablolarının bulunmadığını hatırlatmakta fayda var. Müzede görebileceğiniz en önemli eserlerinden ikisi “The First Communion” (İlk Arkadaşlık) ve “Science and Charity” (Bilim ve Hayırseverlik).

Barselona Katedrali

Cafe de Ferran‘dan Plaça de Sant Jaume Meydanı’na çıkınca sol taraftaki sokaklardan birinden devam ettiğimizde ise Barselona Katedrali karşımıza çıkıyor. Gerçek adı: LA SEU. Önünde müzisyenler ve gösteriler ile şenlikli bir yer burası. Katedral’e giriş ücreti 5 €. Görkemli ve güzel bir Katedral.

Buraya yakın ve güzel bir yerde kahve içmek için Frederic Mares Müzesi‘ni bulun. Bu hoş binanın iç kısmındaki avluda sevimli bir kafe var. Oldukça da ucuz…

Barcelona Gotik 09

Barcelona Gotik 04

Caelum

Barcelona Gotik 05

Yine Gotik Mahalle de bulunan ve Barselona Katedrali’ne oldukça yakın olan bir cafe: Caelum. Burası tarihi bir yer ve badem ezmeleri ile ünlü. Ama fiyatlar o kadar uygun falan değil.

Santa Maria del Pi Kilisesi

Caelum’dan Calle de la Palla’yı takip ederseniz sizi Calle del Pi ile buluşturur. Bu sokağın devamından ise Plaza del Pi’ye çıkarsınız. Burada yapımı 55 yılda tamamlanmış olan Santa Maria del Pi Kilisesi‘ni gezebilirsiniz. Hem belki olur ya bir sokak dansı gösterisine de denk gelirsiniz…

Barselona’da Görülmesi Gereken En Önemli Gaudi Eserleri

Park Güell, Palau Güell, Casa Milà, La Sagrada Familia’nın “İsa’nın Doğuşu” cephesi ile yeraltı türbesi, Casa Vicesn, Casa Battlo ve Colonia Güell Türbesi; UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

La Sagrada Familia

İnşası 1882’de başlamış olan bu kiliseyi Gaudi 1883’ten sonra yönetmeye başlamış. Yaşamının son 16 yılını bu kiliseye adayan Gaudi, ölmeden önce sadece bir cephesini (İsa’nın Doğumu) tamamlayabilmiş. 1926 yılında öldüğünde halkın isteği üzerine mezarının kilisede kalmasına karar verilmiş. Bugün hala tüm çalışmalar Gaudi’nin planlarına göre devam ediyormuş ve 2026 yılında tamamlanacakmış.

Giriş ücreti 13 €. Hem giriş için hem asansörle yukarı çıkmak için inanılmaz bir sıra var. Biz içeri girmedik ama giren arkadaşlar içerisinin de dışarısı gibi tam bir inşaat alanı olduğunu söylediler. İnşaatın gözükmediği bir tarafta fotoğraf çektirmek yetti bize…

Casa Battlo

Katalunya Meydanı’ndan düz yukarı çıktığınızda Passeig de Gracia caddesindesiniz. Burası La Ramblas’tan daha modern tam bir alışveriş caddesi. Gaudi’nin de önemli iki eseri bulunuyor: Casa Battlo ve Casa Mila.

Casa Battlo, çatısı ejderha figüründe işlenmiş bir bina. Akşam üzeri ışıklandırmasıyla ayrı güzel. 09.00-21.00 arası açık olan binanın önünde her daim inanılmaz bir sıra var. Giriş 21,50 € (Sesli rehber dahil), öğrenci 18,50 €.

Casa Mila (La Pedrera)

Casa Mila (La Pedrera) ismi eskiden binada oturan Mila ailesinden geliyormuş. Kelime anlamı “taş ocağı” olan bu binanın hiçbir yerinde düz duvar yok. Şehrin ilk yeraltı otoparkının bulunduğu binanın alt katında hediyelik eşya dükkanı var.

Park Guell

1900’lerin başında sanayici işadamı Güell tarafından Gaudi’ye sipariş edilmiş oldukça büyük bir park. Gaudi Park, 10.00-20.00 saatleri arasında açık. 24, 32, 74, 92, 116 numaralı otobüsler tam önünden geçiyor. Parkın ücretli ve ücretsiz bölümleri var. Ücretli bölümün girişinde sağda ve solda Gaudi’nin yaptığı iki ev bulunuyor.

Ücretsiz bölümünde ise ağaç gövdelerini simgeleyen yaprak desenli sütunlar üzerine inşa edilmiş küçük geçiş köprüleri bulunan tamamen yeşil bir park.

Parkın her yerinde farklı tarzda müzik yapan müzisyenler ve gösteri sanatçıları var.

Gaudi’nin Evi

Park Guell‘in ücretsiz gezilen bölümünde Gaudi’nin La Sagrada Familia‘ya geçene kadarki dönemde yaşadığı evi müze olarak sergileniyor.

Teleferik

Montjuic Tepesi’ne gitmenin en güzel yolu denizin üzerinden geçen teleferiğe binmek. La Ramblas’ın marinaya doğru sonundan sola doğru giden bir otobüse veya taksiye binerek teleferik noktasına gelebilirsiniz… Yaklaşık 8-10 dk süren yolculukta muhteşem bir Barcelona manzarası var…

Montjuic Tepesi

Teleferikten indikten sonra taksiyle veya biraz yürüyüp ikinci bir teleferiğe binerek Kale‘ye çıkılabiliyor. Ya da bizim gibi yürüyerek… Tepedeki kale bana kalırsa o kadar da görülmeye değer değil, ama Barcelona ve okyanus manzarası çok güzel…

Montjuic tepesi, kampus gibi bir yer… En tepesinde Kale, daha aşağılarında iniş yönüne göre sırasıyla solda Olimpiyat Stadı, sağda Katalunya Sanat Müzesi ve çıkışında sağda İspanyol Köyü var.

Olimpiyat Stadı

1992 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan bu Olimpiyat Stadı’nın hemen girişinde sağda şu resmi görünce bi sevindirik olduk tabii 🙂

Katalunya Sanat Müzesi

Katalunya Sanat Müzesi Barcelona’da gördüklerimiz arasında en büyük ve görkemli yapıya sahip müzeydi.

Espanya Meydanı

Barselona’nın Katalunya’dan sonraki en önemli meydanı olan Espanya Meydanı’ymış. Bu meydanda önceden halka açık idamlar yapılırmış.  Espanya Meydanı’nda hava karardığında ışıklar eşliğinde “Font Magica” dedikleri su gösterileri yapılıyor.

İspanyol Köyü (Poble Espanyol) 

İspanya’nın farklı yerlerinden mimari tarzlarda 117 yapıyı bünyesinde barındıran bu Köy, 1929’da uluslararası fuar için inşa edilmiş.

Park de Ciutadella

Barselona’da Ne Yenir?

Barselona’da mutlaka deniz ürünlü tapas yenir.

Vi el mercado más hermoso.

Barcelona Gotik 08 Barselona’da Sanat

Barselona’da gezerken her an bir sanat galerisinin/sergisinin önünden geçmemek imkansız. Galeri veya sergi olmasa da sokaklar da mutlaka bir heykel, gösteri, sokak sanatçısı, müzisyen, dansçılar görebiliyorsunuz. Biz oradayken hem resmi hem sokakta sanatsal etkinlere denk gelmemek fotoğraf ve resim.

Barcelona Gotik 10Barcelona Gotik 12 Barcelona Gotik 13

One comment

Bir Cevap Yazın