görsel Belgesel: Food Inc. (2008)

Food Inc., gıda sektörü ile ilgili 2008 yılında yönetmenliğini Rebert Kenner’in yaptığı önemli bir belgesel. Endüstriyel gıdaların nasıl üretildiği, sektörde yaşanan hileler, hormonlu gıdalar, suni gübre ve haşere öldürücü kullanılarak yaratılan genetik kodları bozulmuş ürünler, güçlendirilmiş hayvan yemleri ve tüm bu sözde gıdaların insan vücudunda yarattığı etkiler derinlemesine bir analiz yapıyor.

Belgesel, üretime dair öğrenmeniz gereken pek çok detayı bir korku filmi edasında anlatıyor ya da insan bu gerçekler karışışında dehşete düştüğünden korku filmi gibi geliyor. Örneğin belgeselden bir demeç şu şekilde:

… bir Amerikan süpermarketinde mevsim diye bir şey yoktur. Bütün yıl domates bulabilirsiniz. Dünyanın öbür yarısında yetişir, daha kızarmadan toplanır ve etilen gazıyla olgunlaştırılır. Bize bir domates gibi görünmesine rağmen bir domatesin sadece görüntüsüdür o bir domates kanısıdır.”

Food Inc.

Belgeselin en güzel tarafı sonlarına doğru bu dehşet verici gıda sektöründen kendimizi nasıl koruyacağımıza yönelik bize bazı yollar göstermesi. Öneriler uygulaması kolay değil, ancak umutlandırması bile güzel.

Öğrenmek güzeldir.

Belgeselle ilgili kısa bir video:

Bir Cevap Yazın