görsel Belgesel Önerisi: Mutluluğun Ekonomisi

Gelenekleri yok eden, tarihi muhafaza etmemizi zorlaştıran, ilişkileri yüzeyselleştiren, hayvanları metalaştıran, sürekli yeni olanı daha değerli kılıp eski olan ne varsa değersizleştiren küreselleşmenin insan hayatına gerçek bir mutluluk getirmediği ve getirmeyeceği sanırım artık aşikar. Neredeyse tüm “insan/hayvan/doğa hakları savunucusu” görünen uluslararası şirketlerin bu konuda hiç masum olmadığı da. Ancak yine de küreselleşmenin insan yaşamındaki etkilerini ölçmek yeni sistemler yaratmak için önemli. “Mutluluğun Ekonomisi (The Economics of Happiness / 2011)” belgeseli de bize önce küreselleşmeyi insan hayatı, sağlık, toplum sağlığı, ilişkiler, beslenme, alışveriş, tüketim kalıpları gibi insan yaşamına dair temeller üzerinden inceliyor, ardından küreselleşmeye karşı muhteşem bir çözüm önerisi sunuyor: Localization.

Localization; kısa bir tanımla örneğin yiyeceğimizi dışarıdan temine etmek yerine kendimizin üretmesidir. Böylece taşıma ücreti ortadan kalkacak, taşırken kullanılan fosil yakıtlar evrenimize zarar vermeyecek, toprağı işleyen insanlar işsiz kalmayacak, kendi işlerini yürüttüklerinden mutsuz olmayacaklar. Elbette bunların hepsi aslında birer öngörü. Ama imkansız mı? Bunun cevabı belgeselde.

Mutluluğun Ekonomisi, herkesin izlemesi gereken, gerçek bir farkındalık yaratan, bazen üzen ama çözüm önerileriyle insanın içine bir nebze de olsa su serpen bir belgesel. Ayrıca bana göre mutlaka okullarda izletilmesi gereken ve hayata umutsuz bakmayan girişimcilerin izlemesi gereken bir belgesel.

Belgesel izlemek güzeldir 🙂

Bir Cevap Yazın