görsel Berlin – Sachsenhausen Toplama Kampı

Belin2

Berlin’in yaklaşık 30-35 km uzağında, kapısında “Arbeit Macht Frei (Çalışma özgürlük getirir)” yazan ve 1936-1945 arası faaliyet göstermiş Nazi toplama kampı. Sonrasında ise Sovyetler kendi rejim karşıtları için kullanmış…

Biz açık olan her yerini gezdik, bazı bölümler kapalıydı ya da geçiş yasaktı. Toplama kampındaki odalar genellikle panolar içerisinde yazı ve resimlerle dolu. Kütüphane, müze ve video izleme bölümlerinde de yine dönemle ilgili çok fazla kaynak mevcut. Çocuk, genç herkes kitaplara boğulmuş şekilde okuyor, öyle bakıp geçmiyor kimse… Burada kalan esirlerin kıyafetlerinin sergilendiği bölümde ağlayan bir kaç kişi gördük. Bizimle birlikte gelen Alman arkadaşımızın da gözleri doldu gezerken. Hatta bodrum katlarına inmedi, görmek istemediğini söyledi.

Toplam 200,000’den fazla insan tutsak edilmiş burada… 100,000’i hastalık, soğuk ve yetersiz beslenmeden hayatını kaybetmiş… Birçoğu tıbbi deneylerde ölmüş…

Berlin4

Kamp girişinde bir çok esir, diğer esirlere ders vermek amacıyla ya silahla ya da asılarak idam edilmiş…

Nazi toplama kamplarının idari merkezi ve SS (Koruma Timi) eğitim merkezi olarak da faaliyet gösteren bu kamp, Hitler tarafından “tamamen modern” olarak tanımlanmış…

1941’de Eichberg Akıl Hastalıkları Hastanesi başhekimi Friedrich Mennecke, buradaki fiziksel ve zihinsel engelli ve güçsüzleri “Sonnenstein Ötenezya Merkezi”ne naklettirmiş ve buradaki gaz odalarında öldürmüş.

Berlin3

1941’de Sovyet Kızılordu mensubu yaklaşık 18,000 savaş esiri buraya getirilmiş ve yaklaşık 13,000’i getirilir getirilmez vurularak öldürülmüş.

1944’te Varşova’da yaşanan başkaldırı üzerine yaklaşık 65,000 Polonya vatandaşı Almanya’daki çeşitli toplama kamplarına nakledilmiş. Bunların 3,500’i Sachsenhausen’a getirilmiş.

Kamp muhafızları, müttefik kuvvetlerin Almanya’ya ilerleyişi karşısında Sachsenhausen Toplama Kampı’ndaki 30,000 esiri kuzeybatı istikametinde “ölüm yürüyüşü” adı verilen zorunlu yürüyüşe tabi tutmuş. Hasta, güçsüz ve yürüyüş temposuna ayak uyduramayanlar öldürülmüş. Bu yürüyüşten sağ çıkanlar Sovyet Kızılordusu tarafından 1945’te Schwerin kasabası yakınlarında serbest bırakılmış.

Berlin1

Berlin5 Berlin6Berlin8 Berlin9 Berlin10

Bir Cevap Yazın