görsel Beyin Sağlığınız İçin Her Gün Yapmanız Gereken 10 Şey

Beynimiz, bir şeyi hor kullanmak için seçmemiz gereken en son şey. Çünkü hepimizin en değerli hazinesi beynidir ve onsun hiçbir şey olmaz ya da doğru olmaz. Dolayısıyla da sağlıklı kalması her şeyden önemli. Bu nedenle beyin sağlığımız için her gün yapmamız gereken şeyleri bilmek önemli.

Her gün mutlaka 15 dk. şekerleme yapın.

Şekerleme yapmak, vücudunuzu yenilemektir. Vücudunuzu yenilemek ise aynı zamanda beyin performansınızın artmasına ve hafızanızın güçlenmesine yardım eder. Günde sadece 15 dk şekerleme yaparak yaşamınızda ve günlük enerjinizde büyük bir fark yaratabilirsiniz.

Aynı anda tek şeye odaklanın.

Beynin çoklu çalışması imkansızdır. Beynin çok hızlı çalışabilme kapasitesi, kulağın etraftaki her şeyi duyabilmesi sizi yanıltmasın. Aynı anda her şeyi duyabiliriz ancak aynı anda iki şeyi bile dinleyemeyiz. Benzer şekilde aynı anda iki farklı şeyi de düşünemeyiz. Bu nedenle aynı anda farklı şeylere odaklanmaya çalışmayın. Bunu yapmaya çalışmak beyninizi aşırı yorar. Telefonla konuşacağınız zaman odadan çıkın. Bir işle uğraşırken bir başkasını dinlemeye çalışmayı kesin.

Spor yapın ve mutlaka kardiyo.

Kalp sağlığı için kardiyo yapmanın çok önemli olduğunu duymuşsunuzdur. Kardiyo yapmak beyin sağlığımız için de önemli. Spor salonuna gidemiyorsanız bile her gün mutlaka 30 dk yürüyün, markete yürüyerek gidin ve asansör yerine merdiven kullanın.

Günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı tam karşılayın.

Günlük vitamin ihtiyacınızı asla ihmal etmeyin. Gün içerisinde mutlaka meyve ve sebze yiyin ve 1 şişe doğal maden suyu için. Sabahları işe başlamadan önce de mutlaka küçük bir çikolata veya kuru üzüm beyninizin ihtiyacı olan enerjiyi karşılamaya yardım edecektir.

Yazı yazın. Günlük tutun.

Okumak, izlemek, dinlemek güzel ve kolay olabilir. Ancak araştırmalar yazmanın (hatta bilgisayarda değil, kağıda yazmanın) yaratıcılığı artırdığını ve zekayı geliştirdiğini söylüyor. Yazacak bir şey bulamıyorsanız günlük tutun. Yazmak yaratmaktır.

Kelime oyunu oynayın.

İnternetten veya arkadaşlarınızla kelime oyunları oynamak beyin fonksiyonlarınızı geliştiriyor.

Yeni bir dil öğrenin.

Yeni bir dil öğrenmek beyninizi çalıştırmanın ve kapasitesini artırmanın en etkili yollarından biri. Yeni bir dil öğrenmek aynı zamanda yaşamınızı zenginleştirecek, yeni bir kültür keşfetmenizi de sağlayacaktır.

Puzzle çözün.

Puzzle çözün. Beyninizi çalıştıran ve keyifli bir alternatif.

Meditasyon yapın.

Meditasyon, rahatlamanın en eski yollarından biridir. Sadece ruh ve beden sağlığınızı değil, beyin sağlığınızı da artırır ve beyin fonksiyonlarınızın zinde kalmasını sağlar. Araştırmalar meditasyon yapanların daha rahat ve daha mutlu olduklarını göstermektedir.

Pozitif olun.

Hayata dolu tarafından bakın. Eksiklerinizi değil, sahip olduklarınızı düşünün. Şanssız olduğunuz zamanlara odaklanmak yerine unutun ve hayata bir şans daha verin. Araştırmalara göre, pozitif düşündüğünüzde beyniniz sizin daha iyilerini hak ettiğinizi düşünüyor ve bu da davranışlarınıza yansıyor. Her zaman pozitif olun. Sizi pozitif yapacak şeyler yapın. Eğlenceli müzikler dinleyin. Komik filmler izleyin…

Bir Cevap Yazın