görsel Bilim İnsanlarının Hayatlarını ve Bilimsel Çalışmaları Konu Alan Filmler

Bu yazıda bilim insanlarının hayatını ve bilimsel çalışmaları konu alan filmleri derledim. Eksiklerim varsa yorum yazarak bildirebilirsiniz. Keyifli seyirler.

Kinsey (2004)  IMDb: 7,1

Indiana Üniversitesi Bloomington’da 1947’de seks, cinsellik ve üreme üzerine araştırma enstitüsü kuran Amerikalı biyolog, entomoloji ve zooloji profesörü Alfred Charles Kinsey‘in hayatını ve çalışmalarını anlatan film, 1948 yılında dünya gündemine bomba gibi düşen “Erkekte Cinsel Davranış (Sexual Behavior in the Human Male)” adlı raporu ve cinsellik hakkında daha sonra yayımladığı diğer raporlardan yola çıkıyor. Filmden bir replik

– “Neden benden bu kadar nefret ediyorlar?”

– “Çünkü sen onlara annelerinin ve anneannelerinin mastürbasyon yaptığını anlattın.”

Einstein and Eddington (2008) – IMDb: 7,4

Yahudi asıllı ünlü Alman teorik fizikçi Albert Einstein (14.03.1879-18.04.1955)’ın İngiliz bilimci Sir Arthur Eddington ile olan ilişkisini ve genel görelilik teorisini geliştirme çalışmalarını anlatıyor. Filmin yönetmeni: Philip Martin.

E=mc² / Einstein’s Big Idea (2005) – IMDb: 7,8

Albert Einstein‘ın bilimsel çalışmaları arasında yer alan ünlü E=mc2 denklemini ve nükleer enerjinin yaratılması çalışmalarındaki rolünü anlatıyor. Filmin yönetmeni: Gary Johnstone.

Creation (2009) – IMDb: 6,7

İngiliz biyolog ve doğa tarihçisi Charles Robert Darwin‘in 1859’da yayımlanan “Türlerin Kökeni Üzerine” adlı başyapıtını hazırlama sürecini ve 10 yaşındaki kızını kaybetmesi ile birlikte inanç ve bilimsel gerçeklik arasında “Tanrı mı, evrim mi?” ikileminde yaşadığı çelişkileri anlatıyor. Filmde düşündüğünüzden çok farklı bir kimlikle karşımıza çıkan Darwin‘i tanımak için mükemmel bir belgesel.

The Man Who Knew Infinity (Sonsuzluk Teorisi) (2015) – IMDb: 7,2

Fakir bir ailede büyüyen, iyi bir eğitim almayan ancak matematiğe büyük bir ilgisi olan Srinivasa Aiyangar Ramanujan‘ın çalışmalarını Cambridge Üniversitesi’ne göndermesini ve Üniversiteden İngiliz matematikçi Godfrey Harold Hardy‘nin Ramanujan‘ı üniversiteye davet etmesinin ardından gelişen olayları anlatıyor. Hintli matematikçi Ramanujan, burada hem bilmediği bir akademik dünya ile hem de I. Dünya Savaşı’nı yaşayan bu ülkede karşılaştığı yabancı düşmanlığı ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Muhteşem bir film.

The Imitation Game / Enigma (2014) – IMDb: 8,1

II. Dünya Savaşı sırasında ünlü İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog olan Alan Mathison Turing (23 Haziran 1912 – 7 Haziran 1954)’in, diğer matematikçilerle birlikte Enigma kodunu kırma çalışmalarını anlatıyor. Yönetmen koltuğunda Morten Tyldum, başrollerde Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode var.

The Theory of Everything / Herşeyin Teorisi (2014) – IMDb: 7,7

İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in hayatını anlatıyor. Film ağırlıklı olarak eşi Jane Hawking ile olan ilişkisine ve 21 yaşında teşhisi konulan hastalığına odaklanıyor. Filmin yönetmeni James Marsh. Film için mükemmel diyemem, hatta benim beklentilerimin çok altında kaldı ama Stephen Hawking’in hayatını merak ediyorsanız izlenir.

A Beautiful Mind / Akıl Oyunları (2001) – IMDb: 8,2

1994’te Oyun Teorisi’yle Nobel Ekonomi Ödülü alan Amerikalı matematikçi John Forbes Nash (13 Haziran 1928 – 23 Mayıs 2015)’ın gizli bir kriptografi servisi için çalışması sürecinde yaşadığı zihinsel problemleri ve eşi ile tanışma sürecinde başlayarak yaşadığı zihinsel sorunların aile yaşamına etkisini anlatıyor. Bu mükemmel filmin yönetmeni: Ron Howard.

Hidden Figures (Gizli Sayılar) (2016) – IMDb: 7,8

NASA’da görevli Afro-Amerikan kadın matematikçiler Katherine Goble Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson‘ın uzaya insan gönderme çalışmaları sırasında karşılaştıkları ırk ve cinsiyet ayrımcılığına karşı verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Önyargılara savaş açan, içten, samimi, duygusal ve muhteşem bir film.

Concussion (Sarsıntı) (2015) – IMDb: 7,1

Futbol oyuncularının oyun sırasında aldıkları bazı fiziksel hasarların, tespit edilemeyen veya tespit edilmesi çok güç sonuçlara yol açabildiği gerçeğinden hareketle eski bir futbol oyuncusunun ölüm nedenini araştırmak isteyen ünlü patolojist Dr. Bennet Omalu‘nun bilimsel çalışmalarını ve gerçekleri ortaya çıkarmada önüne çıkan engellere karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Çok hızlı ve heyecanlı bir film değil ancak merak uyandırıcı, şaşırtıcı ve öğretici bir film. Filmin yönetmeni: Peter Landesman. Başrolde ise Will Smith var.

The Story of Louis Pasteur (Louis Pasteur’un Hayatı) (1936)  IMDb: 7,4

Kuduz aşısını bulan Fransız mikrobiyolog ve kimyager Louis Pasteur‘un çevresindeki meslektaşlarına (doktorlara) ve krala karşı, mikrobun varlığını kanıtlamak için verdiği amansız mücadeleyi anlatıyor. Film çok eski ve siyah-beyaz ancak  öğretici, sorgulatıcı ve muhteşem.

Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (1998) – IMDb: 7,0

ABD’li etolojist Dian Fossey‘in Afrika’da bir goril ailesi üzerinde çalışırken yaşadıklarını, sınır tanımaz hayvan sevgisini ve hayvan ticaretine karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Aşkına karşılık gorilleri seçen bir kadın. Film, insanı ağlatabilecek duygusallığının yanında muhteşem doğa görüntüleri ile izlenilesi. Filmin yönetmeni: Michael Apted.

Temple Grandin (2010) – IMDb: 8,3

4 yaşına kadar konuşamayan, bu nedenle de ailesi ve çevresi tarafından yanlış değerlendirilen, doktorlar tarafından akıl hastanesine yatırılması tavsiye edilen otistik kadın Temple Grandin‘in hayvanlarla ilgili yaptığı bilimsel çalışmaları üzerine Colorado State Üniversitesi‘nde profesör olma sürecini anlatıyor. Hayvanların hareketlerinin doğasını kavrayan ve açıklayan Grandin, hayvanlara duyduğu sevgi ve ilginç zekasıyla hayret uyandırıcı. Öğretici bir film. Filmin yönetmeni Mick Jackson.

Infinity (Sonsuzluk) (1996) – IMDb: 6,1

Efsanevi fizikçi Richard Feynman‘ın İkinci Dünya Savaşı sırasında gizli bir projede görev alarak ilk atom bombası yapımında çalışmasını ve bu süreçte Arline Greenbaum isimli Nobel ödüllü fizikçiye aşık olmasını anlatıyor.

Wernher von Braun (Hedef Yıldızlar) (1960) – IMDb: 6,2

Çok eskilerden bir film. Uzay bilimci Wernher von Braun‘un II. Dünya Savaşı sırasında ünlü V-2 roketlerini geliştirerek Alman roket mühendisliğine önderlik etmesini anlatıyor. Film 1920’lerden 1950’lere kadarki dönemi kapsıyor. Öğretici bir film, ancak eski olmasından kaynaklı görüntü kalitesinin düşük olması ve yer yer durağan konusu filmi izlemeyi biraz zorlaştırabiliyor.

Galileo (Galilei) (1975) – IMDb: 6,8

Galileo‘nun teleskopu icat etmesi ve güneşin dünya etrafında değil, dünyanın güneşin etrafında döndüğünü kanıtlaması üzerine, bu gerçekleri ört bas etmeye çalışan kilise gibi kurumlara karşı verdiği savaşı anlatıyor. Film güzel ancak tiyatro havasında çekilmiş olması biraz sıkıcı. Film yönetmeni: Joseph Losey.

BONUS: Dizi Önerisi

Genius (DEHA)

Her bölüm bir bilim insanının hayatını anlatacak olan Genius isimli dizinin ilk sezonu, Yahudi asıllı ünlü Alman teorik fizikçi Albert Einstein‘ın özel hayatını ve akademik çalışmalarını konu alıyor. İkinci sezonunda ise ünlü ressam Pablo Picasso’nun yaşamı anlatılacak.

………….

Aşağıda ise bilimle ilgisi olan ancak bilim insanı olmasının yanında buluşlarının ticari başarısı sayesinde ünlenen ve büyük başarı sağlayan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Apple şirketinin kurucusu Steve Jobs ve Microsoft‘un kurucusu Bill Gates‘in yaşamlarını ve çalışmalarını konu alan filmler yer alıyor.

The Social Network (Sosyal Ağ) (2010) – IMDb: 7,7

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg‘in üniversite yaşamını ve Facebook’u nasıl kurduğunu, fikirlerin çıkış öykülerini, arkadaşlarıyla arasındaki ilişkileri ve devamında yükselişini anlatan film. Filmin yönetmeni: David Fincher.

Steve Jobs (2015) – IMDb: 7,2

Apple şirketinin kurucusu Steve Jobs‘ın hırslı yaşam öyküsünü, iMac’i piyasaya sürmesine kadar dönemdeki çalışmaları ve özel hayatını anlatıyor. Filmin yönetmeni: Danny Boyle.

Jobs (2013) – IMDb: 7,2

Steve Jobs‘ın gençlik yıllarını, üniversiteyi yarıda bırakıp Kalifornia’ya, kendisini evlatlık edinen ailesinin yanına geri dönmesini, burada arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte yürüttükleri çalışmaları ve Apple’ın çıkış öyküsünü anlatıyor. Filmin yönetmeni: Joshua Michael Stern.

Pirates of Silicon Valley / Silikon Vadisi Korsanları (1999) – IMDb: 7,3

Apple ve Microsoft‘un bugünlere nasıl geldiğini, Bill Gates ve Steve Jobs arasındaki çekişmeyi anlatıyor. Ancak filmin yer yer durağanlaştığını söylemeden geçemeyeceğim. Bilgisayar ve teknoloji meraklısıysanız ve Bill Gates ya da Steve Jobs  hayranıysanız izlenir.

Bir Cevap Yazın