görsel Bilim-Kurgu Severler İçin Dişli Bir Dizi Önerisi: Forever

Forever

“Seni öldüren şey kalbinin durmasına neden olan şey değildir; seni yaşamaktan alıkoyan şeydir.” alıntısıyla tariflenebilecek, 2014 yapımı çarpıcı bir dizi Forever, dramatik bilim-kurgu severlerin tüm beklentilerini karşılayacak çapta. Yaratıcısı Matthew Miller ve başrol oyuncularından Alana De La Garza, Ioan Gruffudd ve Lorraine Toussaint gibi isimlerin tüm ustalıklarını birleştirerek izleyiciyi büyüleyen ve IMDB’den 8,3 gibi yüksek bir puan alan; ancak tüm bu başarıya rağmen ikinci sezon onayını alamayarak iptal edilmesine karar verilen, bu nedenle de böyle bir dizi çekildiğine sevinsek mi üzülsek mi bilinemeyen bir dizi. Başka bir kanalla anlaşılıp ikinci sezon anlaşması yapılır mı bilinmez ama her koşulda özellikle bilim-kurgu severlerin asla kaçırmaması gereken bir kurgusu var.

– spoiler –

Kahramanımız Dr. Henry Morgan 200 yıl önce bir kölenin hayatını kurtarmaya çalışırken vurularak denize atılmıştır. Ancak garip bir şekilde hayatını kaybetmediği gibi, o gün bugündür defalarca ölümü tatmış, her seferinde de kendini çırılçıplak su yüzüne çıkarken bulmuştur. Bu durum onu bir çeşit ölüm uzmanına çevirmiş, aldığı tıp eğitimini de adeta Sherlock-vari dikkatiyle birleştirerek başarılı bir adli tabip haline gelmiştir.

Henry, bir gün bindiği bir metro treninin kaza yapmasıyla yepyeni bir ölüm deneyimler ve daha bulgularını araştırmayı bitiremeden otopsi masasında trenin kondüktörü ile yeniden karşılaşır. Ancak sanılanın aksine kondüktör kalp krizi geçirmemiş, zehirlenmiştir. Bir yandan zamansız kaybettiği eşinin yasını tutarken diğer yandan hayatını olabildiğince normal devam ettirmeye çalışan güzel dedektifimiz Jo Martinez, olası şüphelileri kamera kayıtlarında araştırırken Henry’nin de trende olduğunu ve kazadan sağ kurtulmayı başardığını fark eder. Böylece bütün şüpheleri üzerine çeken Henry, kendisini temize çıkarabilmek için tüm yeteneklerini sergilemek zorundadır. Ölüm ve cesetler konusundaki eşsiz bilgisi ise dedektifin çözülemeyen tüm cinayet davalarına adli tabip olarak Henry’yi talep etmesine neden olacaktır.

Keyifli seyirler 🙂

Bir Cevap Yazın