görsel Bir Kedi İle Yaşamaya Başlarken İhtiyaç Duyacaklarınız

Kimileri için dünyanın en güzel duygularından biridir, bir kedi ile yaşamak ve bir kedinin sevgisini hak etmek. Siz de bu kişilere katılmak istiyorsanız ve bir kedi ile yaşamaya karar verdiyseniz işte olmazsa olmaz ihtiyaçlarınız…

Mama ve Su İhtiyacı

Küçük tüylü dostumuzun ilk elzem ihtiyacı, elbette maması ve suyudur. Bunun için evde yapabileceğiniz pek çok kedi maması tarifi olsa da ve kediler bizim yediğimiz yemeklerin neredeyse tümünü yeseler de bu benim önerebileceğim bir şey değil. Çünkü sürekli yemek hazırlamak, kendi yediklerimizden onlara sunmak ayrı bir zahmet gerektirdiği gibi, bir kedinin sağlıklı ve uzun ömürlü yaşaması için gerekli olan vitamin, mineral veya diğer ihtiyaçların yeteri kadar ve gerektiği gibi karşılanmasında büyük noksanlıklar yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle hazır mamaları tercih etmek; kedilerin ihtiyacı olan tüm besinleri gereği kadar alması açısından önemlidir. Ancak tabi ki siz yine de aldığınız mama ambalajında yazan değerleri kontrol ederek ve diğer mamalar ile karşılaştırarak besin değerleri daha yüksek olanları tercih etmelisiniz. Kuru ve yaş mama konusunda nasıl bir tercih yapmalıyım diyenlere, kedileri yaş mamaya bir alıştırırsanız kuru mamanın yüzüne bakmazlar diyebilirim. Maddi durumunuz iyi ise yaş mama konusunda esnek davranmanız sorun olmayabilir. Ancak sürekli yaş mama ile besleyemeyeceğinizi düşünüyorsanız, kediyi kuru mamaya alıştırmak, isteğe göre günde bir öğün yaş mama vermek veya yaş mamayı kuru mama ile karıştırarak azar azar vermek iyi bir yöntem olabilir.

Bunun yanında veterinerinizle de mama konusunu konuşmayı ihmal etmeyin. Kedinizin özel bir sağlık sorunu varsa buna göre beslenmesi gerekebileceği gibi cinsi gereği özel bir beslenme gereksinimi de olabilir.

Su ihtiyacı ile ilgili olarak da kedinizin su kabının her zaman temiz ve taze su dolu ile olmasına dikkat etmeniz yeterli. Günlük ne kadar su içmesi gerektiğine kendisi karar verecektir.

Mama ve Su Kapları

Mama ve su kaplarının mutlaka kolay temizlenebilen türde olması, özellikle de yaş mama tercih ediyorsanız çok önemli. Plastik kap kullanacaksanız plastiğin altındaki geri dönüşüm işaretinin içerisinde 3, 6 ve 7 rakamlarının yazmamasına, mümkünse 5 rakamının yazılığı olduğu plastik kapları tercih etmeye özen gösterin. Geri dönüşüm işareti içerisindeki sayılar plastiğin türünü belirtmekte olup 5 numara plastikler; soğuk ve sıcağa dayanıklı, besinle reaksiyona girmeyen ve sağlıklı bir plastiklerdir. Bunun yanında metal, seramik gibi malzemelerden yapılmış mama ve su kapları da sağlıklıdır. Cam kaplar ise sağlıklı, ancak kırılmaya ve yaralanmaya sebebiyet verebileceğinden kediler için pek uygun değildir.

Kedi Tuvaleti

Açık kedi tuvaletleri kolay temizlenebilir, ancak bu tuvaletlerin etrafa kum sıçrama problemi fazladır. Kapalı kedi tuvaletlerinde ise yoğun koku yaşanmaktadır. Bentonit olarak da tabir edilen topaklaşan kumlar organiktir, ancak kokuyu hapsetmezler. Silikon kumlar da koku yapar ancak silikonun kedinize verebileceği herhangi bir zararlara yönelik bildiğim bir araştırma bulunmamaktadır. bu kumlardan birinde karar kıldıktan sonra evinizde bulunan herhangi bir leğeni kedi tuvaleti yapabilirsiniz. Kumunu her seferinde kendisi yıkayan, katı atıkları haznesinde biriktiren ve kanalizasyona bağlanan kedi tuvaletleri ise her bütçeye hitap etmeyebilir.

Bir başka seçenek ise, klozet alıştırma setlerinden satın alarak, kedinizi adım adım evdeki klozeti kullanmaya alıştırmaktır. Bu setlerin başarı oranı % 45 civarında. Yine de, ömür boyu tuvalet temizlemekten kurtulabilmek için kesinlikle denemeye değer. Kedinizi alaturka tuvalete alıştırmak isterseniz de bir miktar kum ile başlayıp, kum miktarını yavaş yavaş azaltarak bunu başarmanız mümkün.

Bunun yanında bazı titiz kediler, havadar salonunuzdaki saksının dibini sulamayı tercih edebilir. Bu duruma alıştırmamak için kedi tuvaleti konusunda kesin karar verip kedinizi bir an önce alıştırmanız yararınıza olabilir.

Taşıma Kutusu

Seyahatlerde ve veterinere giderken olmazsa olmaz bir ihtiyaç. Kediyi karanlığa hapsetmeyecek kadar etrafı kapalı, pencereli bir kutu mükemmel olur. Bu kutunun hazır satılanlarını hepiniz görmüşsünüzdür. Ama satın almak bütçenize uymuyorsa kendinizde yapabilirsiniz. Bu arada bazı hava alanlarında kedinizin taşıma kabınının x-ray cihazından geçirilmesi istenmektedir. Bu durumda hayvanı korkutmamak ve kaçırmamak için seyahate çıkmadan önce mutlaka tasma takmanızı öneririm. Normal şartlarda bundan nefret etseler de, kendi güvenlikleri için bazen bu tip önlemlere mecbur kalabilirsiniz.

Kedi Tarağı

IMG_5645Kedi tarağı bir zorunluluk değildir. Ancak hem sizi hem de kedinizi daha rahat ettirir. Kabarık kürke sahip bir kedinin her gün ortalama 5 ila 10 dakika kadar bir süre taranması, mobilyalarınızda uçuşacak tüyleri azaltacağı gibi, günlük dökülecek tüyleri kedinizin yutmasını (dolayısıyla da karın ağrısı çekip uygun bulduğu yere kusmasını) engelleyecektir. Ayrıca, kürk bakımına özen gösterilen kediler, daha mutlu olurlar (İstisnalar kaideyi bozmaz).

Tırnak Makası

Zorunlu olmayan bir başka ihtiyacınız da tırnak makası. Pek çok veteriner hekim, kedinizin tırnaklarını sizin için memnuniyetle kesecektir. Ancak diğer taraftan sırf bu iş için hayvanı sürekli evden çıkarmak, taşıma kabına kapatmak ve tedirgin etmek istemeyebilirsiniz. Ayrıca tırnaklar sizin bu şekilde baş edebileceğinizden de çok daha hızlı uzar. Kediniz ile doğru iletişim kurabildiyseniz size veterinerden çok daha fazla güveneceği için, kedinizi kucağınıza alıp bu sorunu daha rahat halledebilirsiniz.

Kedinizin tırnaklarını keserken, tırnağın alt kısmında, patisi ile birleştiği yerdeki pembe bölgeye asla yaklaşmamalısınız. Bu bölge hem kedinizin canını yakar hem de çok kanar. Makası buraya yaklaştırmak tırnağı çok derin kesmek ve kedinizi yaralamak anlamına gelecektir. Bu nedenle ilk tırnak kesme işleminden önce mutlaka veterinerinizle konuşun ve daha sonra kendiniz büyük bir dikkatle bu işlemi gerçekleştirmeye özen gösterin. Ayrıca makas tipi tırnak makaslarının kullanımı, giyotin modeli tırnak makaslarına nazaran daha rahat ve daha risksizdir.

Oyuncak

Her kedinin en büyük keyfidir oyun oynamak. Hem meşgul olduğunuzda sizinle fazla uğraşmasını engeller hem de mutlu olmasını sağlar. Küçük toplar, yumaklar, kurmalı fareler kediler için olmazsa olmaz… Hatta bazen bir kurdele veya bir kalem bile onu saatlerce oyalayıp eğlendirebilir. Bazı dükkanlarda içlerine kedi nanesi (catnip) doldurulmuş oyuncaklar satılmaktadır. Kediler bu otun kokusuna gerçekten bayılırlar.

Tırmalama Tahtası

Zorunlu olmamakla beraber, hayatınızı çok kolaylaştıracak bir başka malzeme de tırmalama tahtasıdır. Genellikle kedinizin ön patilerini uzatarak rahatça tırnaklarını sürtebileceği boyda, hasır vb. ipler sarılı bu tahtaya kedinizi alıştırabilirseniz, evdeki halı, koltuk ve perdelerin o sivri pençeler tarafından dilim dilim edilmesine engel olabilirsiniz.

Kedinizi tırmalama tahtasına alıştırabilmek için patisinin altındaki yumuşak bölgeye hafifçe bastırarak tırnaklarını ortaya çıkardıktan sonra iplere sürtebilir veya tahtayı ona göstererek kendiniz tırmalayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın