görsel Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi; kahvenin kavrulmasının ve dövülmesinin ardından uygulanan en eski pişirme yöntemidir.

Kahve bitkisi; sadece ekvatoral iklimde ve uygun arazide yetişebilen bir bitki olması dolayısıyla Türkiye’de yetiştiriciliği yapılamamasına rağmen “Türk kahvesi” kavramının literatüre geçmiş olması, önemli bir gelişmedir. Ancak bazı kaynaklarda Yunan kahvesi olarak geçer.

Türk kahvesinin tarihteki yeri ve sosyal yaşamdaki etkisi ile birlikte lezzeti ve egzotik yapısıyla; 2013 yılı Aralık ayında UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurum) tarafından İnsanlığın  Somut Olmayan Kültüren Mirası Listesine resmi olarak kaydedilmiştir.

Peki! Bol köpüklü bir kahvesi nasıl yapılır?

Bol köpüklü bir Türk kahvesi yapmak için; öncelikle arabica türünde iyi kalitede taze ve ince çekilmiş kahve kullanmak gerekir. İkinci olarak kahveyi pişireceğiniz cezvenin iyi kalaylanmış bakır cezve olması ve kahve için kullanacağınız suyun kreşsiz, klorsuz, iyi kalite ve buz gibi soğuk olması gerekir. Bunun yanında bol köpüklü bir kahve için, kahvenin közde veya buna imkan yoksa ocağın en küçük gözünde ve kısık ateşte yavaş yavaş pişirilmesi gerekir.

Malzemeler:

  • Taze çekilmiş kahve
  • Buz gibi soğuk su
  • Bakır cezve
  • Şeker (isteğe bağlı)

Her bir fincan için iki çay kaşığı kahveyi cezveye koyun. Üzerine her fincan için birer fincan su ekleyin. Kahveyi az şekerli isteyenler için yarım küp, orta şekerli isteyenler için 1 küp, şekerli isteyenler için 2 küp şeker atın. Sade isteyenler için şeker kullanmayın. Ardından kahveyi ocağa almadan önce tahta kaşık yardımıyla 30 saniye kadar yavaşça karıştırın. Ardından cezveyi ocağın en küçük gözüne oturtun ve kısık ateşte ara ara yavaşça karıştırarak pişirin. Hızlı karıştırırsanız kahveniz köpürmeyebilir.

Türk kahvesi nasıl servis edilir?

Türk kahvesi yanında lokum ve küçük bir bardak soğuk su ile servis edilir. Ancak su, kahveyi içtikten sonra değil, ağızdaki diğer tatları gidermek için kahveden önce içmek içindir. Bir rivayete göre ise eskiden kahvenin içerisinde zehir olup olmadığını anlamak için, kahveden bir kaşık alıp suya karıştırılır ve suyun rengi değişmiyorsa kahve içilirmiş. Kahvenin yanından su ikram edilmesinin bir başka nedeni ise kafeinin bedende tükettiği suyun yerini alarak dehidrasyonun önüne geçmektir.

Kahve kültürü ile ilgili rivayetler de saymakla bitmiyor. Örneğin kahvenin yanında ikram edilen suyu, kahveden önce hızlı bir şekilde kafaya dikmenin ev sahibine verdiği bir mesaj var: Bu tavır karnınızın aç olduğunu ve bunu ev sahibine ifade etmeye çekindiğiniz anlamına geliyormuş.

Afiyet olsun 🙂

One comment

Bir Cevap Yazın