görsel Bu Aralar Okumanız İçin 4 Kitap Önerisi

Gün Olur Asra Bedel – Cengiz Aytmatov

Rusya’nın kuş uçmaz kervan geçmez Sarı Özbek Bozkırı’nda küçük bir tren istasyonunda çalışan ve sıradan bir hayat yaşayan Yedigev’in, arkadaşı Kazangap öldükten sonra, onun cenazesini taşırken yol boyunca aklından geçenleri anlatan roman; Yedigev ve arkadaşı Kazangap‘ın anılarının arasında zaman zaman geçmişin efsanevi hikayelerine ve Sovyetler Birliği dönemine ait önemli eleştirileri ve tespitlere yer veriyor. Ancak eser, yoğun yasakların olduğu bir dönemde yazıldığından kitabın içindeki bir bölümün o dönem basılmasına izin verilmemiş ve o bölüm ancak Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra başka bir kitap olarak “Cengiz Han’a Küsen Bulut” adı altında basılmıştır. Bu nedenle Gün Olur Asra Bedel kitabını okuduktan sonra Cengiz Han’a Küsen Bulut‘u da okumanız hem önemli hem gereklidir. Zaten Gün Olur Asra Bedel’de anlatılan bazı olayların gerçek nedenleri Cengiz Han’a Küsen Bulut kitabında gün yüzüne çıkmaktadır.

Koku – Patrick Süskind

XVIII. yüzyıl, Fransa. Kitabın kahramanı Jean-Baptiste Grenouille, tüm insancıl duygulardan yoksun, yalnızca kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı, istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten bile çekinmeyen biridir. Herkesin, her şeyin kokusunu alma, dilediği tüm kokuları üretme konusunda gerçek bir dâhi olan bu genç adamın, kendi kokusunun olmadığını, bu nedenle insanların kendisinden koku alamadıklarını anladığı gün dünyası başına yıkılır. Tek çıkar yol, başkalarına varlığını hatırlatacak kokular sürünmektir (Tanıtım Bülteninden).

Mavi Karanlık – Vedat Türkali

Doktora öğrencisi Nergis ve ölümle tehdit edilen sevgilisi Korhan, bu durumdan kaçarak Bodrum’a gelirler. Nergis burada eski sevgilisi Özgür’le karşılaşır ve Korhan’la Özgür arasında bocalamaya başlar. Romanın ana perdesini oluşturan bu aşk üçgeninin arkasında; 12 Eylül öncesinde Türkiye’nin geldiği nokta, terörün tırmanışı, aydın kesimin yaşamı, yerel halkın olaylara bakışı, ölüm korkusu ince ince işlenmiştir. Vedat Türkali‘nin kitaplarından henüz okumadıysanız Mavi Karanlık başlamak için en iyisi olabilir.

Şibumi – Trevanian – Çeviren: Belkıs Çorakçı Dişbudak.

445 sayfalık bu kitabın hiçbir bölümünde sıkılmadan okuyacağınızı garanti ederim. Ya da en azından uzun tasvirleri ve bazı mağara bölümleri hariç. Yarı Rus, yarı Alman asıllı ve koyu bir Amerikan düşmanı olan Nicholai Hel, çok değişik konularda ustaca eğitilmiş, plastik bir kartla veya kurşun kalemle bir insanı rahatlıkla öldürebilen, 7 dili ana dili gibi konuşan görüp görebileceğiniz en özgün roman kahramanlarından biridir. Nicholai Hel‘in saymakla bitmeyen özellikleri onu bazı sorunlarla baş etmeye zorlarken, bir Japon bilgesinden öğrendiği “Go” oyunu bu çabasında çok yardımcı olacaktır. Go oyununu sevdiren en önemli eserlerden biri sanırım.

Bir Cevap Yazın