görsel Çocuklarınız İçin Eski Bir Çin Oyunu: Mikado

Televizyonu veya sosyal medyayı bırakıp akşamları keyifli bir oyun oynamak isteyenlere veya çocuğuna faydalı bir oyun öğretmek isteyenlere önerim: Mikado 🙂

Eski bir Çin oyunu. 16. yüzyılda ortaya çıktığı biliniyor. Oyunla ilgili eski bir efsane de var: “Eski Çin’de yaşayan bir prens, ağzından ateş saçan bir ejderhayı eğlendirmek için bütün oyunları denemiş ancak başarılı olamamış. Bir gün ejderhanın aklını karıştırmak için yanındaki kürdanları yere atmış ve mikado bu şekilde ortaya çıkmıştır.”

Mikado ile ilgili yazılı kaynaklarda çok farklı bilgiler mevcut: Oyunun ilk adının Japonism’de 19. ve 20. yüzyılda Tsuchimikado olduğu, budist inancında Chien Tung olarak bilinen ve falcılık tipi bir gelenekte Mikado çubukları kullanıldığı, 1915’ten beri ABD’de Chi Chi Sticks adıyla satılan çubukların yaygın olduğu, Mikado’nun Antik Çin’de hükümdarların oyunu olduğu, hatta o dönemde hükümdarlara aynı zamanda Mikado dendiği gibi. Bazı kaynaklar ise Mikado adının üretici firmanın adından geldiğini ve 20. yüzyılda Avrupa’dan dünyaya yayıldığını ifade etmiş 🙂

Yukarıdaki bilgilerin hangisinin doğru olduğu meçhul ancak olursa olsun psikologların çoğu çocuklar için oldukça yararlı bir oyun konusunda hemfikir. 

Ancak günümüzde pek yaygın değil.

Oyun, kurallardan ziyade kıvrak bir zeka ve biraz el becerisi gerektiriyor. En önemlisi de dikkat becerisi. Bu nedenle de psikologlar çocukların dikkat ve denge becerilerinin gelişmesinde önemli bir oyun olduğunu söylüyorlar. Bununla ilgili şu makaleyi okuyabilirsiniz.

Mikado için ilk olarak 15 santim uzunluğunda 41 tane ince ve renkli tahta çubuğa ihtiyacınız var. Bu nedenle çubuk oyunu veya çubuk çekme oyunu olarak da bilinir.

Mikado

Çubuklarınız yoksa nasıl yapılacağıyla ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Mikado; mini, normal ve dev mikado olarak üç şekilde oynanabilmektedir. Bu gruplandırma sadece çubukların boyutları ile ilgili. Eskiden fildişinden yapılan çubuklarla oynanırmış, şimdi ise tahta çubuklarla oynanmakta.

Öncelikle oyunda oyuncu kısıtlaması yok, istediğiniz kadar kişiyle oynayabilirsiniz. Oyun tüm çubukların demet gibi dik tutulup bir anda yere bırakılmasıyla başlar. Böylece çubuklar gelişigüzel yayılırlar. Ardından her oyuncu sırayla masadan bir çubuk çeker. Burada önemli olan bir çubuğu çekerken diğer çubukları oynatmamaktır. Diğer çubukları oynatmadan çubuk çekerse yeniden çekmeye hak kazanır, oynatırsa sıra bir sonraki oyuncuya geçer. Çubukları çekerken önceden toplanmış bir çubuk yardımcı olarak kullanılabilir.  Tüm çubuklar bittiğinde oyun da biter.

Oyunu en fazla çubuk alan oyunu kazanır şeklinde sonlandırabileceğiniz gibi puanlama yaparak da sonlandırabilirsiniz. Puanlama Mikado çubuklarının renklerine göre yapılıyor.

Youtube’da sizinle paylaşmak için Mikado ile ilgili bir sürü video izledim. Aralarında en kısa ve öz anlatan şu videoyu buldum. Mikado çubuklarını renklere göre nasıl puanlandıracağımızı da anlatıyor. Dilini anlamasanız da görüntüden anlaşılıyor.

Keyifli oynamalar 🙂

One comment

Bir Cevap Yazın