görsel Da Vinci’s Demons

Da Vinci's Demons 2013

Rönesans döneminde yaşamış olan ressam, heykeltıraş, mucit, mühendis, mimar, matematikçi, anatomist, müzisyen, botanist, jeolog ve yazar olan Leonardo da Vinci’nin gençliğini kurgusal olaylarla işleyen dizidir.

İzledikçe Leonardo da Vinci’nin gerçek hayatını araştırma ve öğrenme konusunda dayanılmaz bir merak uyandırmaktadır. Konusunun kurgusal olmasını bir tarafa bırakın icatları, çizimleri, tasarımları, sanatı, çalışma şekli ve hümanizmi ile ilgili bilgilere de değinmektedir.

David S. Goyer tarafından yazılan ve Tom Riley’nın başrolde yer aldığı dizinde Türklere ve Osmanlılara da geniş ölçüde yer verilmiş. Otranto’nun Osmanlı birlikleri tarafından düşürülmesi olayı; El-Rahim isimli kurgusal bir Türk karakterinin Leonardo da Vinci‘yle iletişime geçmesi ve Osmanlı’nın Leonardo da Vinci’nin daha önce tasarlamış olduğu savaş araçlarını geliştirerek kullanması gibi kurgusal olaylar etrafında işlenmiştir.

Kurgusu ve sürükleyiciliği ile 3. sezonu çoktan deviren bu diziyi izlemeyi sakın ihmal etmeyin. Ancak dizinin çok abartılı kurgusallıklardan oluştuğunu düşünmeden önce Leonardo da Vinci hakkında biraz bilgi edinmekte fayda var.

Keyifli izlemeler 🙂

Bir Cevap Yazın