görsel Dostoyevki Belgeseli: Yaşamı ve Kitapları Hakkında

Asıl adı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1821-1881). Aşırı disiplinli ve zalim babası, kendisi küçük yaştayken tüberkülozdan vefat eden annesi, mühendislik okulu için St. Petersburg’a taşınması, ordudan ayrılarak politikayla ilgilenmeye başlaması, bir komplo sonucu arkadaşları ile birlikte hapse girmesi, idama mahkum edilmesi, idam günü Çar tarafından affedilmesi, sara hastalığı, yazdığı kitaplar ve hiç bitmeyen derin sorgulamaları ile Dostoyevski

Ve Dostoyevski’yi anlatan güzel bir belgesel: “Kentler ve Gölgeler: St. Petersburg – Dostoyevski”

Belgesel; St. Petersburg‘u, Dostoyevski‘yi ve aklımızda, ruhumuzda derin izler bırakan “İnsancıklar”, “Suç ve Ceza”, “Karamazov Kardeşler” gibi kitaplarının hangi koşullarda yazıldığını anlatıyor. Ara ara Rus şair ve yazar Puşkin ile ilgili bilgiler de veren belgeselde, Dostoyevski’nin St. Petersburg’da geçirdiği yıllar, eserlerini yazdığı evler gösteriliyor. Ve yaşamından geriye kalan somut izler aktarılıyor.

Bu arada Dostoyevski‘nin yaşamı ile ilgili belgesel niteliğinde youtube’da çok az yararlı video olması da beni oldukça şaşırttı ve üzdü. Bu nedenle bu bilgiler size yeterli gelmediyse Dostoyevski’nin iç dünyasını en iyi anlatan kitaplardan birisi olan “Yeraltından Notlar“ı bulduğum en iyi seslendirmeden dinlemek için tıklayın.

Veya daha önce de yayımlamıştım ama Dostoyevski’nin aşağıdaki kitaplarını PDF olarak indirip okumak isterseniz aşağıdaki linklere tıklayın.

  • “Delikanlı” – Kitabı indirmek için tıklayın.
  • “Ecinniler” – Kitabı indirmek için tıklayın.
  • “Başkasının Karısı” – Kitabı indirmek için tıklayın.

İngilizce belgesel önerisi: “Literature – Fyodor Dostoyevsky”. İzlemek için tıklayın.

Bir Cevap Yazın