görsel Dr. Fevzi Özgönül’den “Beden Aklıyla Zayıfla”

Neredeyse hepimizin gündeminde olan bir konu zayıflama. Diyetlerin uygulanabilirliği zor olduğu gibi, kalıcı da olmuyorlar. Hepsi doktor olan bir sürü insan farklı şeyler söylüyor. Kime inanacağımızı da bilmiyoruz. Bu karmaşıklık arasında alın size bir farklı görüş daha 🙂

Geçenlerde kitapçıda gezinirken rastgele karşılaştım: Beden Aklıyla Zayıfla. Kilo verme konusunda asıl sorunun yediklerimiz değil, sindiremediklerimiz olduğunu söylüyor. Çok merak ettim, aldım. Dr. Fevzi ÖZGÖNÜL yazmış.

1415272075770

Biraz araştırdım. Dr. Özgönül uzun yıllar aile hekimliği yapmış. Daha sonra obezite konusuna yoğunlaşmış ve kilo problemi yaşayan 10 binden fazla hasta tedavi etmiş. Görüşmelerde edindiği bilgi ve tecrübelerini Beden Aklıyla Zayıfla kitabında toplamış.

Kitabın anlatımı oldukça sade olduğu için kafa karıştırmıyor. Aslında her bedenin bir de aklı olduğunu, bedenimizin kendi kendini iyileştirmek ve ideal haline ulaşmak için sonsuz bir çaba içerisinde olduğunu, bedenimize biraz yardımcı olacak ufak değişiklikler ile, yiyerek ve doyarak ideal bedenimize nasıl dönebileceğimizi anlatıyor.

Ve şöyle diyor:

“Şişmanlıkta asıl mesele sindirememek! Çünkü beden aklının merkezi, sindirim sistemi! Merkezde işler düzgün yürürse tüm bedende işler düzgün yürür ve yaşam sağlıklı olur.”

Neden şişmanlarız? Neden tüm diyetlerin sonrasında verdiğimiz kiloları geri alırız? Yediğimizden fazlasını yakmaya çalışmak bile neden işe yaramaz? Sağlıksız şekilde kilo verirken bedenimize hangi sağlık problemlerini yükleriz? gibi sorulara da detaylı cevaplar veren bir kitap.

Beni ikna etti açıkçası. Kitabın yazılış şeklini sevmedim ama içindekiler beni ikna etti açıkçası. Yazılış şeklinden kastım, aynı şeyleri çok tekrar etmiş, gerçi bir doktordan yazar ustalıkları beklemeye de gerek yoktur belki.

Kitaptan bazı tavsiyelere de yer vermeden geçemeyeceğim:

Kesinlikle kahvaltıyı atlamayın ve kahvaltınızı mutlaka evde yapın. İş yerinde kahvaltı gecikebilir, atlanabilir veya kahvaltı sonrası hareket imkânı olmadığı için öğlen saatine acıkmamış olabilirsiniz.

Sofranızdaki yiyeceklere bakın, sizce besin değeri olarak en güzel olanından başlayın. Böylece midenizi lüzumsuz doldurmamış olursunuz.

Normalin dışında bir vakitte açlık hissettiğinizde 10-12 saat önce ne yaptığınıza bakın. Ya öğlen iyi yememişsinizdir ya da aralarda bir şeyler atıştırmışsınızdır.

Çantanızda çerez taşıyın ama sadece öğünlerde yiyin, arada değil. Ara öğün yenmeyecek.

Öğle yemeğini atlamayın, en önemli öğün öğle yemeğidir. Bu saatlerde yediğiniz et, sebze ve yağlar gece hormon üretimi ile birlikte bedeninizin yapılanmasında kullanılacaktır. Ayrıca öğlen yemekte sindirimi kolaylaştırmak için çorba içmeye ve çorbayı yemeğin sonunda içmeye özen gösterin.

Gece meyve ve salata yemeyin. Çiğ sebze ve çiğ meyve hazmı en zor olan yiyeceklerdir. Gece uykunuzda sizi rahatsız eder ve kaliteli uyuyamadığınız için gece hormon üretip sizi küçültemez. Sabah yorgun ve tok kalkarsınız.

Bir gün tatlı yemekle bir şey olmaz. Yeter ki o tatlıyı yedim diye normal yemeğinizi azaltmayın ve ertesi gün kaliteli beslenin.

Yemeğe başlamadan önce su içmeyin, yemek esnasında lokma aralarında içebilirsiniz.

Tam olarak doymadan sofradan kalkmayın. Bir sonraki öğün için en az 5-6 saat geçmesi gerekmektedir.

Kilo verip vermediğinizi kontrol etmek için kesinlikle her gün tartılmayın. Kilo vermekten ziyade küçüleceksiniz.

Kilo verme konusunda sorun yaşayan herkese tavsiye ederim.

3 comments

  1. Gerçekten ilginç bir bakış açısı getirilmiş. Yazı için çok teşekkürler. Sayenizde farklı bir bakış açısı kazandım. 😀

  2. Packin yine yararlı bir yazı olmuş teşekkürler.Son zamanlarda kilo aldım ve motivasyonum düştü yazının daha başlığını görür görmez okumaya koyuldum,ve çok hoşuma gitti. Etkileyici “BEDEN AKLIYLA ZAYIFLA” kilo vermeye kendimi hazır hissettiğimde bu kitap benim yardımcı oyuncum olacak…?❤? bu yazın benim motivasyonum oldu teşekkür ederim Entel Aylak ? #Motivasyon

    • Ben teşekkür ederim. Sadece kilo vermek için değil sağlıklı beslenmek için de dikkate alınması gereken uyarıları var. 🙂

Bir Cevap Yazın