görsel En İyi Kış Çayı Nasıl Yapılır?

Ne diyor Oğuz Atay “Tehlikeli Oyunlar” kitabında “Bana çay pişir. Bırakalım her şey kendi kendine düzene girsin. Yavaş yavaş soyunalım. Bir şey kaybetmek korkusuyla yaşamayalım. Ne olacak endişesine kapılmayalım. Bırakalım zaman her şeyi halletsin. Bu söz bize korkunç gelmesin. Aynı ırmağa bir kere daha girelim. Acele etme, çay kendi kendine demlenir…” 

Çayın hayatımızdaki kaçınılmaz yeri belli. Özellikle de havalar soğuyunca çay çeşitlerinin yaşamımızdaki önemi artıyor. Vücut direncini artması ve hastalıklara kolay yakalanmamak için uzmanlar biti çaylarının gerekliliğini vurguluyor. Ancak bilinçli şekilde…

Aslında herkesin damak tadı farklı olduğundan, hazırlayacağınız kış çayının malzemeleri ve bu malzemelerin miktarları da değişmesi gerekir. Deneye deneye damak tadınıza en uygun olanı kendiniz yakalamalısınız. Benim kendi damak tadıma en uygun bulduğum kış çayı tarifim aşağıda.

Ama önce bir uyarı: Kış çayına ıhlamur katmayın. Bunun nedeni, ıhlamurun başka bitkilerle karıştırıldığında diğer bitkilerin etkisini azaltan bir özelliğe sahip olması. Bu nedenle çok faydalı bir bitki olan ıhlamuru tek başına, ayrı olarak hazırlayın.

Kış Çayı Tarifi;

  • 1 parça (ceviz büyüklüğü kafi) kuru zencefil
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 10 adet kuşburnu
  • 10 tane karanfil (Özellikle ağız yaraları için)
  • 2 yemek kaşığı yeşil çay
  • Öksürüğünüz varsa 5-10 adet tane karabiber
  • 3-4 su bardağı sıcak su
  • 1 adet limon

Limon hariç tüm malzemeleri (zencefil, tarçın, kuşburnu, karanfil, yeşil çayı, isteğe bağlı olarak tane karabiber) bir demliğe koyun ve üzerine kaynar su ilave etmek suretiyle çaydanlıkta normal siyah çay demler gibi 10 dk demleyin. Adından içerisine limon sıkın ve servis edin.

Not: Çayınızı tatlandırmak için, beyaz şeker yerine bal kullanmanız elbette daha iyi. Ancak bal, 40 derecenin üzerinde etkisini yitirdiğinden, balı çayınız ılıdıktan sonra eklemeniz daha iyidir.

Gelelim kış çayının faydalarına;

Kış çayı öncelikle içinizi ısıtır. Boğazınızı yumuşatır. Sıvı almış olduğunuz için vücudunuzun sıvı ihtiyacını sudan sonra en iyi şekilde karşılamış olur.

Kış çayının içerisine hangi malzemeleri koyduysanız, o malzemelerin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller çayın suyuna geçmiş olduğundan, bu vitamin ve mineralleri almış olursunuz. Özellikle de normalde fazla tüketemediğimiz veya çayını yapmak dışında tüketemeyeceğimiz besinleri kıç çayı sayesinde tüketmiş oluruz.

Çayın içerisine tarçın ve kuru zencefil koyduysanız; bu ikisinin özellikle öksürüğe, boğaza, iltihaba, kısacası bağışıklık sistemine iyi geldiği söylenir. Ayrıca tarçın vücut ısısını arttırır, sizi sıcak tutar. Çayınızın öksürük için daha da etkili olmasını istiyorsanız içerisine karabiber koymayı da ihmal etmeyin.

Çayın içerisinde karanfil kullandıysanız, karanfilin en bilinen özelliği ağız yaralarına iyi gelmesi, ağız içini temizlemesidir. Zaten yemeklerden sonra da ağza bir kaç tane karanfil atmak geleneklerimizden biridir.

Yeşil çayın ise her şeyden önce dinlendirici, rahatlatıcı, gevşetici bir etkisi var. Ayrıca yeşil çay tüketmek (taze demlediğinizde) vücutta yaş yakımını destekler, kilo vermenize yardımcı olur.

Kuşburnu ve limon; tam bir C vitamini deposudur. Bağışıklığın güçlenmesi için olmazsa olmaz. Sindirimi rahatlatır, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve kolon sağlığı için gereklidir.

Ayrıca kış çayı; saç, tırnak ve cilt sağlığı için, cildinizin yenilenmesi için de destekleyici bir gıdadır.

Afiyet olsun 🙂

Bir Cevap Yazın