görsel Eskilerden Bir Dizi Önerisi: Farscape

1999-2003 yılları arasında yayımlanmış ancak bilim-kurgu severler arasında hala izlemeyen varsa izlemesi gereken mükemmel bir dizi. Klasik bir konu gibi görünen uzay yolculuğu serüvenlerinin bence hiç de klasik olmayan yorumu. Başrollerini Ben Browder ve Claudia Black‘ın oynadığı, ancak diziye sonradan giren, kısa süreli oyuncuların bile başrol oyuncuları kadar usta performans gösterdikleri, maalesef her kaliteli şeyin pahalı olduğu dünyamızda bu gerçekten kaçamayıp bütçe sıkıntısı yüzünden sonlandırılarak bizi derinden üzmüş, ancak kalitesiyle kendisini unutturamamış bir dizi.

farscape

Gerek oyuncuları ve kurgusu gerekse de efektleri ve bir diziden beklenmeyecek kadar güzel müzikleri ile IMBD‘den aldığı 8,3 puanı kesinlikle hak ediyor.

İnsanların birbirlerine olan yaklaşımlarını; uzayın sonsuzluk algısında eleştiren dizinin konusu ise kısaca şöyle:

John Crichton isimli astronot, kendi dizaynı olan bir farscape 1 modülü ile, dünyanın çekim gücünü de kullanarak bir slingshot (hızlanma deneyi) gerçekleştirmeye çalışır. Ancak deney sırasında bir uzay/zaman anomalisi olan wormhole içinden geçerek kendisini bir anda evrenin hiç bilmediği uzak bir köşesinde esirlerle dolu bir uzay gemisinde bulur. Bir süre sonra gemide isyan çıkmasıyla birlikte maceralarla dolu yolculuk başlar…

Birinci sezonun fragmanı:

Bir Cevap Yazın