görsel Evde Miskin Miskin Oturmayı Sevenlere 35 Dizi Önerisi

1. Game of Thrones (2011-…) – IMDb: 9,5

ABD’li yazar George Raymond Richard Martin‘nin muhteşem seri romanından uyarlanan fantastik-dram-macera türündeki efsanevi HBO dizisi. Westeros’un efsanevi topraklarında bulunan 7 krallığın birbirleri arasında kontrolü sağlamak için verdiği mücadeleyi konu alıyor. Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi fantastik kurgusu dersek hiç ama hiç yanlış olmaz.

2. Westworld  (2016-…)IMDb: 9,0

İnsan görünümlü ve kendisini insan sanan robotların yer aldığı Westworld isimli bir parka belli bir ücret karşılığında zenginleri gelerek gerçek hayatta yapmak isteyip yapamadığı her şeyi gerçekleştirmelerini (adam öldürme, fahişelerle ilişkiye girme gibi) konu alıyor. Tür: Bilim-kurgu.

3. Black Mirror (2011-, …) –  IMDb: 8,9

İleri teknolojilerin hayatımıza girmesiyle birlikte yaşanabilecekleri en karanlık tarafıyla anlatan bir Netflix dizisi. Her bölümde farklı bir konuyu ele alıyor. Dizinin yaratıcısı Charlie Brooker. Tür: Dram-korku-bilim kurgu.

4. Breaking Bad (2008-2013) – IMDb: 9,5

Lisede kimya öğretmeni olan Walter White‘ın kanser olduğunu öğrenmesi üzerine, ailesine para bırakmak amacıyla uyuşturucu üretme işine girmesini ve gelişen olayları anlatıyor. Tür: Suç-dram-aksiyon.

5. The Night Of (2016 – Mini dizi) – IMDb: 8,6

New York’ta yaşayan Pakistan vatandaşı Nasir Khan‘ın babasının ticari taksisini ondan gizli olarak alması ve o gece tanıştığı bir kız ile mükemmel bir gece geçirmesi beklenirken esrarengiz bir cinayet olayına karışmasını anlatıyor. Polisiye bir dizi olan The Night Of’da suç, uyuşturucu, hapishane, sex, kavga, aile, güven, din, kimlik, yalan, doğru her şey var.

6. Narcos (2015-…) – IMDb: 8,9

Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatını konu alan mükemmel bir dizi. Diziyle ilgili detaylı bilgi isteyenlere: Pablo Escobar’ın Hayatını Anlatan Dizi: Narcos yazısını öneririm.

7. Unsere Mütter, Unsere Väter (2013 – Mini dizi) – IMDb: 8,5

Gerçek hayattan sinemaya aktarılan her bölümü 3 saatten oluşan toplam 3 bölümlük bir mini dizi. Dizinin adı İngilizceye Generation War şeklinde çevrilmiş. Berlin’de 2. Dünya Savaşı sırasında beş yakın arkadaşın hayatını ve küllenen hayallerini konu alıyor: Aynı birlikte görevli abi-kardeş, başka birlikte görevli hemşire, şarkıcı olmaya çalışan bir Alman ve Yahudi sevgilisi… Savaşın insan hayatına etkisini derinden anlatan dizinin yönetmeni Philipp Kadelbach. Tür: Tarih-dram

8. Better Call Soul (2015- …) – IMDb: 8,7

Breaking Bad dizisinden tanıdığımız Jimmy McGill isimli avukatın, geçmiş yaşamını anlatıyor. En az Breaking Bad kadar iyi bir dizi. Tür: Suç-dram.

9. Valkyrien (2017- …) – IMDb: 7,6

Norveç yapımı bir İskandinav dizisi. Dizi; aslında suç temalı ancak her bölümde değindiği kirlilik, tüketim çılgınlığı, ilaç endüstrisi, üretim, ekonomi, illegal para akışı ve virüs salgınları gibi küresel sorunlar ile bambaşka bir sınıfa atlıyor. Belki de belgesel sınıfına… Temposu ve kurgusu ile sürükleyici ve son derece başarılı bir yapım. Tür: Dram.

10. House of Cards (2013-…) – IMDb: 9,0

Politika ile ilgili senaryoları sevenler için olabilecek en iyi dizi. Beyaz Saray’da Amerikan Başkanlığı’na oynayan ve bu uğurda her şeyi mubah gören Francis Underwood (Kevin Spacey) ve eşi Claire Underwood (Robin Wright)’un iş ve aile hayatını anlatıyor. Tür: Dram-politika.

11. Ozark (2017 …) – IMDb: 8,5

Kara para aklama üzerine sürükleyici bir Netflix dizisi. Finans danışmanlığı yapan Marty Byrde (Jason Bateman)’ın ortağı ile birlikte kara para aklama işinde yaptığı bir dolandırıcılığı telafi etmek için Chicago’dan ayrılıp Missouri’nin Ozarks Gölü‘ne taşınmasını ve orada daha çok daha fazla kara parayı aklamak zorunda kalmasını konu alıyor. Başrollerde Laura Linney ve Jason Bateman var. Tür: Suç, dram, macera.

12. 11.22.63 (2016-Mini dizi) – IMDb: 8,2

Jake Epping isminde bir öğretmenin zamanda geri gitmesini ve bu şekilde Kennedy suikastını engellemeye çalışmasını anlatıyor. Kennedy ölmeseydi ne olurdu? sorusuna da kurgusal bir yanıtı olan dizinin türü: Dram-gizem-bilim-kurgu.

13. Fargo (2014-…) – IMDb: 9,0

Hem dramatik hem komik olayların nasıl bu kadar arka arkaya geldiğine şaşıracağınız, sürüleyici bir dizi. Dizinin eski bir film uyarlaması da var. 1994 yılında yaşanmış bir olaydan yola çıkılarak yazılmış. Senaryo: Coen kardeşlere ait.

14. American Horror Story (2011-, korku-gerilim-dram)

Dizinin en güzel yanı oyuncu kadrosu ve konusunun klasik öğelerden kaçınmaması. İlk sezonda bir çift daha önce bir dizi cinayetlerin işlendiği bir eve taşınır ve bir süre sonra evde tuhaf olaylar gözlenmeye başlar. Kadın evden taşınmak ister ancak adam bunu saçma bulur çünkü doğa üstü şeylere inanmıyordur. Ve bir dizi doğa üstü olay gerçekleşir… İkinci sezonda ve daha sonraki her sezonda başka konular işleyen dizi, bence korku sevenler için mükemmel.

15. Hannibal (2013-2015) – IMDb: 8,6

Anthony Hopkins‘in oynadığı Hannibal film serisinin dizi uyarlaması. Her bölüm bir cinayetin çözülmeye çalışıldığı, ancak devamında çoğu cinayetin birbiri ile bağlantılı olduğunun anlaşıldığı, başlangıçta sadece bir polisiye dizisi gibi görünen ancak daha sonra ilginç bir psikolojik dizi olduğu da anlaşılan mükemmel bir dizi.

16. Bates Motel (2013-2017) – IMDb: 8,2

Robert Bloch‘un “Psycho” romanından uyarlanan dizi, aynı kitaptan uyarlanan 1960 yapımı Alfred Hitchcock‘unPsycho” filminin ağırlıklı olarak öncesini anlatıyor. Başlarda biraz gençlik dizisi gibi ilerliyor ancak daha sonra kendisini toparlıyor bence. Norma Louise Bates‘i canlandıran Vera Farmiga‘nın oyunculuğu süper. Dizi, orijinal filmdeki psikopat katil Norman‘ın nasıl o hale geldiğini basamak basamak işlemiş. Tür: Dram-korku-gizem.

17. Sense8 (2015-, dram-gizem-bilim kurgu) – IMDb: 8,4

Baştan uyaralım, dizi biraz fazla trans ilişki içeriyor. Dünyaya biz de varız mesajını verme konusuna güzel bir yaklaşımı olan dizinin konusu hem sıra dışı hem fantastik. Dizinin yaratıcısı The Wachowski Brothers.

18. True Detective (2014-, suç-dram-gizem) –  IMDb: 8,4

Aslında dizinin konusu da, sonu da bence olumsuz anlamda klişe. Ancak dizideki Detective Rust Cohle ve Marty Hart karakterleri diziyi alıp başka dünyalara taşımış. Dizinin bu kadar iyi puan almasının nedeni de olay kurgusundan ziyade karakter kurgusundan kaynaklanıyor bence. İzlenilesi, keyifli…

19. Deadwood (2004-2006, suç-dram-tarih) – IMDb: 8,7

1870’li yıllarda Amerika’da suç işleyenlerin veya yasa dışı iş yapanların kaçtığı bir yer vardı. Deadwood isimli bir kasaba. Burası, henüz devletin elini uzatmadığı ve herhangi bir kanunun uygulanmadığı, bu nedenle de Amerika’da ne kadar hırsız, kumarbaz, katil ve fahişe varsa geldiği bir kaçış yeriydi. İşte bu dizi bu kasabada yaşanan kurgusal olayları ve zaman içinde devletin bu kasabaya kanun getirme mücadelesini anlatıyor. David Milch‘in yazdığı, Ian Mcshane‘in başrolde olduğu ABD yapımı dizi, western tarzı sevenler için mükemmel.

20. Lie to Me (2009-2011) – IMDb: 8,0

Profesyonel olarak beden dili uzmanlığı yapan Dr. Cal Lightman‘ın ekibi ile birlikte cinayet, hırsızlık, tecavüz, aldatma gibi vakalarda insanların beden dillerini ve mimiklerini okuyarak kimin yalan söylediğini ortaya çıkarmasını anlatıyor. Yalan söylendiğinde vücut hareketlerinde ve mimiklerde ortaya çıkan değişimleri, ses tonunda oluşan farklılaşmayı vs. tüm detaylarıyla işliyor. 2009-2011 yılları arasında 3 sezon olarak oynanan dizinin yaratıcısı Samuel Baum, başrolde de işinin hakkını veren Tim Roth ve Kelli Williams var. Karşınızdaki insanın size yalan söyleyip söylemediğini anlamak istiyorsanız izlemelisiniz.

21. Genius (2017- …, biyografi, dram, tarih) – IMDb: 8,4

Her sezon farklı bir bilim insanının hayatını konu alan Deha, ilk sezon Alman teorik fizikçi Albert Einstein‘ı anlattı. Dizinin “Einstein”ı konu alan 1. sezonu; Walter Isaacson‘ın “Einstein: Yaşamı ve Evreni” kitabından uyarlandı. İzafiyet teorisinin formülleştirilme süreci etrafında dönen senaryo; Albert Einstein hakkında bilinmeyenlerden yola çıkarak gençlik ve olgunluk dönemlerine ışık tutuyor. Emily Watson ise Albert Einstein‘ın karısı Ella rolünde.

22. Cosmos: A Spacetime Odyssey  (2014, Belgesel) – IMDb: 9,3

Evrenin ve yaşamın sırlarını, bilim insanlarını ve keşiflerini, evrene ve evrime dair öngörü ve tespitleri, herkesin anlayabileceği sade, basit ve akıcı bir dille öyküleştirerek anlatan belgesel serisi. 13 bölümden oluşan seriyi, astrofizikçi Neil deGrasse Tyson anlatıyor. Yaradılışa dair dini metinlere de sarkastik bir dille yer veren dizi, insanın merak duygusunu ve öğrenme isteğini dürten ve evrende ne kadar küçük bir yer kapladığımızı gözümüze soktukça, dünyevi hırs ve egolarımızın dangalaklıktan başka bir şey olmadığını düşündüren mükemmel bir formatta. Kesinlikle izleyin.

“Bir çocuğa bir kitap verirseniz dünyayı değiştirirsiniz. Bir anlamda evreni de.” 4. Bölüm

23. Da Vinci’s Demons (2013-2015, gizem-fantastik-tarih)

24. Gangland Undercover (2015-2016, biyografik-suç-dram) 

25. Dexter (2006-2013, suç-dram-gizem)

26. Rome (2005-2007, tarih-dram)

27. Sherlock (2010-, suç-dram-gizem)

28. Mr. Robot (2015-, suç-dram)

29. Downton Abbey (2010-2015, tarih-dram)

30. Boardwalk Empire (2010-2014, suç-dram-tarih)

31. Vikings (2013-, aksiyon-dram-tarih)

32. A Young Doctor’s Notebook (2012, komedi-dram-Rus)

33. Mr. Mercedes

34. The White Queen (2013, tarih-dram)

35. The Tudors (2007-2010, tarih-dram)

Bir Cevap Yazın