görsel Evde Miskin Miskin Oturmayı Sevenlere 35 Dizi Önerisi

1. Game of Thrones (2011-…) – IMDb: 9,5

ABD’li yazar George Raymond Richard Martin‘nin muhteşem seri romanından uyarlanan fantastik-dram-macera türündeki efsanevi HBO dizisi. Westeros’un efsanevi topraklarında bulunan 7 krallığın birbirleri arasında kontrolü sağlamak için verdiği mücadeleyi konu alıyor. Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi fantastik kurgusu dersek hiç ama hiç yanlış olmaz.

2. Prison Break (2005-2017) IMDb: 8,4

Hapishane konulu film/dizi sevenlerin kesinlikle müptelası olacağı bir dizi. Siyasi bir komplo nedeniyle ölüm cezasına çarptırılan masum bir adamın, tek umudu kardeşinin kendisini kurtarmasıdır. Bunun için tek yol ise kardeşinin bir suç işleyip içeri girmesi. Zaten sanırım bu diziyi izlemeyen ya da en azından konusunu bilmeyen yoktur.

3. Breaking Bad (2008-2013) – IMDb: 9,5

Lisede kimya öğretmeni olan Walter White‘ın kanser olduğunu öğrenmesi üzerine, ailesine para bırakmak amacıyla uyuşturucu üretme işine girmesini ve gelişen olayları anlatıyor. Tür: Suç-dram-aksiyon.

4. Better Call Soul (2015- …) – IMDb: 8,7

Breaking Bad dizisinden tanıdığımız Jimmy McGill isimli avukatın, geçmiş yaşamını anlatıyor. En az Breaking Bad kadar iyi bir dizi. Tür: Suç-dram.

5. Valkyrien (2017- …) – IMDb: 7,6

Norveç yapımı bir İskandinav dizisi. Dizi; aslında suç temalı ancak her bölümde değindiği kirlilik, tüketim çılgınlığı, ilaç endüstrisi, üretim, ekonomi, illegal para akışı ve virüs salgınları gibi küresel sorunlar ile bambaşka bir sınıfa atlıyor. Belki de belgesel sınıfına… Temposu ve kurgusu ile sürükleyici ve son derece başarılı bir yapım. Tür: Dram.

6. House of Cards (2013-…) – IMDb: 9,0

Politika ile ilgili senaryoları sevenler için olabilecek en iyi dizi. Beyaz Saray’da Amerikan Başkanlığı’na oynayan ve bu uğurda her şeyi mubah gören Francis Underwood (Kevin Spacey) ve eşi Claire Underwood (Robin Wright)’un iş ve aile hayatını anlatıyor. Tür: Dram-politika.

7. Ozark (2017 …) – IMDb: 8,5

Kara para aklama üzerine sürükleyici bir Netflix dizisi. Finans danışmanlığı yapan Marty Byrde (Jason Bateman)’ın ortağı ile birlikte kara para aklama işinde yaptığı bir dolandırıcılığı telafi etmek için Chicago’dan ayrılıp Missouri’nin Ozarks Gölü‘ne taşınmasını ve orada daha çok daha fazla kara parayı aklamak zorunda kalmasını konu alıyor. Başrollerde Laura Linney ve Jason Bateman var. Tür: Suç, dram, macera.

8. Fargo (2014-…) – IMDb: 9,0

Hem dramatik hem komik olayların nasıl bu kadar arka arkaya geldiğine şaşıracağınız, sürüleyici bir dizi. Dizinin eski bir film uyarlaması da var. 1994 yılında yaşanmış bir olaydan yola çıkılarak yazılmış. Senaryo: Coen kardeşlere ait.

9. American Horror Story (2011-, korku-gerilim-dram)

Dizinin en güzel yanı oyuncu kadrosu ve konusunun klasik öğelerden kaçınmaması. İlk sezonda bir çift daha önce bir dizi cinayetlerin işlendiği bir eve taşınır ve bir süre sonra evde tuhaf olaylar gözlenmeye başlar. Kadın evden taşınmak ister ancak adam bunu saçma bulur çünkü doğa üstü şeylere inanmıyordur. Ve bir dizi doğa üstü olay gerçekleşir… İkinci sezonda ve daha sonraki her sezonda başka konular işleyen dizi, bence korku sevenler için mükemmel.

10. Hannibal (2013-2015) – IMDb: 8,6

Anthony Hopkins‘in oynadığı Hannibal film serisinin dizi uyarlaması. Her bölüm bir cinayetin çözülmeye çalışıldığı, ancak devamında çoğu cinayetin birbiri ile bağlantılı olduğunun anlaşıldığı, başlangıçta sadece bir polisiye dizisi gibi görünen ancak daha sonra ilginç bir psikolojik dizi olduğu da anlaşılan mükemmel bir dizi.

11. Bates Motel (2013-2017) – IMDb: 8,2

Robert Bloch‘un “Psycho” romanından uyarlanan dizi, aynı kitaptan uyarlanan 1960 yapımı Alfred Hitchcock‘unPsycho” filminin ağırlıklı olarak öncesini anlatıyor. Başlarda biraz gençlik dizisi gibi ilerliyor ancak daha sonra kendisini toparlıyor bence. Norma Louise Bates‘i canlandıran Vera Farmiga‘nın oyunculuğu süper. Dizi, orijinal filmdeki psikopat katil Norman‘ın nasıl o hale geldiğini basamak basamak işlemiş. Tür: Dram-korku-gizem.

12. True Detective (2014-, suç-dram-gizem) –  IMDb: 8,4

Aslında dizinin konusu da, sonu da bence olumsuz anlamda klişe. Ancak dizideki Detective Rust Cohle ve Marty Hart karakterleri diziyi alıp başka dünyalara taşımış. Dizinin bu kadar iyi puan almasının nedeni de olay kurgusundan ziyade karakter kurgusundan kaynaklanıyor bence. İzlenilesi, keyifli…

13. Lie to Me (2009-2011) – IMDb: 8,0

Profesyonel olarak beden dili uzmanlığı yapan Dr. Cal Lightman‘ın ekibi ile birlikte cinayet, hırsızlık, tecavüz, aldatma gibi vakalarda insanların beden dillerini ve mimiklerini okuyarak kimin yalan söylediğini ortaya çıkarmasını anlatıyor. Yalan söylendiğinde vücut hareketlerinde ve mimiklerde ortaya çıkan değişimleri, ses tonunda oluşan farklılaşmayı vs. tüm detaylarıyla işliyor. 2009-2011 yılları arasında 3 sezon olarak oynanan dizinin yaratıcısı Samuel Baum, başrolde de işinin hakkını veren Tim Roth ve Kelli Williams var. Karşınızdaki insanın size yalan söyleyip söylemediğini anlamak istiyorsanız izlemelisiniz.

14. Cosmos: A Spacetime Odyssey  (2014, Belgesel) – IMDb: 9,3

Evrenin ve yaşamın sırlarını, bilim insanlarını ve keşiflerini, evrene ve evrime dair öngörü ve tespitleri, herkesin anlayabileceği sade, basit ve akıcı bir dille öyküleştirerek anlatan belgesel serisi. 13 bölümden oluşan seriyi, astrofizikçi Neil deGrasse Tyson anlatıyor. Yaradılışa dair dini metinlere de sarkastik bir dille yer veren dizi, insanın merak duygusunu ve öğrenme isteğini dürten ve evrende ne kadar küçük bir yer kapladığımızı gözümüze soktukça, dünyevi hırs ve egolarımızın dangalaklıktan başka bir şey olmadığını düşündüren mükemmel bir formatta. Kesinlikle izleyin.

“Bir çocuğa bir kitap verirseniz dünyayı değiştirirsiniz. Bir anlamda evreni de.” 4. Bölüm

15. Mr. Robot (2015- ) – IMDb: 8,6

Amerikalı yazar, yönetmen ve yapımcı olan Sam Esmail tarafından kaleme alınan Mr. Robot, Fight Club tadından çok daha öte, aslında onun tam bir türevi. O zamanlar sigorta sektörü üzerinden yürütülen konu, şimdi yazılım güvenliği üzerinden işleniyor. Yine acımasız şirketler, sistem karşıtı eylemler ve yalnızlık seremonisi…

Gündüzleri siber güvenlik mühendisi olarak çalışan Elliot adında bir antisosyal gencin, geceleri yasa dışı şekilde hackerlık yapması ve beraberinde gizli bir hacker grubu liderinin bazı çok uluslu şirketleri çökertmek için kendisinden yardım istemesi üzerine gelişen olayları konu alıyor. İlk bölümünden itibaren sürükleyici ve tarzı, ruhu ve baş rol oyuncu Rami Malek ile sizi kendisine bağlayan bir dizi. Dizinin en iyi soundtracki ise Belçikalı Jacques Brel‘in 1959 yılında yazdığı “Ne Me Quitte Pas” isimli Fransızca şarkının Rod McKuen tarafından yazılan İngilizce versiyonu: If You Go Away… Dinlemeyi sakın ihmal etmeyin.

16. Amerikan Horror Story

Dizide klişe korku filmi sahneleri de olan, orijinal karakterleri de barındıran, oyuncuları ile izlenilesi bir korku dizisi. Fazla korkutmuyor ama inanılmaz keyifle kendisine bağlıyor.

17. Narcos (2015-…) – IMDb: 8,9

Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatını konu alan mükemmel bir dizi. Diziyle ilgili detaylı bilgi isteyenlere: Pablo Escobar’ın Hayatını Anlatan Dizi: Narcos yazısını öneririm.

18. Dexter (2006-2013, suç-dram-gizem)

Dizi, adli tıp uzmanlığı yapan ancak aslında seri katil olan Dexter Morgan’ın gizemli hayatını konu alıyor. Dizinin konusu ve ilk sezonları, Jeff Lindsay’ın “Darkly Dreaming Dexter” adlı romanından uyarlanmış, ancak belli bir sezondan sonra dizi romandan tamamen bağımsız şekilde ilerlemiştir. Sürükleyici ve izlenilesi bir dizi olmuştur.

19. Sherlock (2010-, suç-dram-gizem)

Sherlock’un konusunu sanırım hepimiz biliyoruzdur.

20. Gangland Undercover (2015-2016, biyografik-suç-dram)

Bir Cevap Yazın