görsel Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Kahve dükkanlarında hazırlanan “filtre kahve”den çok daha lezzetli, çok daha aromalı filtre kahve hazırlamanın püf noktasını biliyoruz. İşte gerçek bir filtre kahve yapmanın püf noktaları:

Malzemeler:

  • French press
  • Filtre kahve
  • Sıcak su

Yapılışı:

Aslında filtre kahve yaparken çoğu kişi asıl önemli olanın ne kadar sıcak suya ne kadar kahve konulması gerektiği olduğunu düşünür ve sadece bu orana odaklanır. Bu elbette önemlidir ancak bu asla yeterli değildir. Önemli olan kahvenin aromasını doğru bir şekilde ortaya çıkarmaktır. Peki bunu nasıl yaparız?

Öncelikle kullanacağınız french pressin ve fincanın mutlaka sıcak su ile çalkalanması ve kahve için kullanacağınız suyun asla kaynar olmaması gerekir. Suyu kaynattıktan sonra mutlaka ağzı açık şekilde 1 dakika bekleyin. Bu, suyun ısısını 92-94 derecelere kadar düşürecektir. Sizin de ihtiyacınız olan sıcaklık budur. Aksi halde, yani suyu 100 derece ısıda iken bir anda kahve ile birleştirmek, kahvenin aslında bir nevi yanmasına ve acımasına neden olur. Bu da kahvenizin o güzel aromasını almak yerine daha acımsı bir tat almanıza yol açar. Sert demiyorum, acımsı diyorum. Çünkü sert kahve yapmak başka şeydir, kahveyi yakmak başka şey. Sert kahve yapmak istiyorsanız, normalden biraz daha fazla kahve kullanmanız yeterlidir.

Bu önemli bilgiyi açıkladığımıza göre kahvemizi yapabiliriz. Suyunuzu kaynatın ve ağzı açık şekilde 1 dakika kadar bekleyin. Beklerken kullanacağınız french press ve fincanları sıcak su ile çalkalayın. Ardından french presse her bir fincan için ortalama 2 tatlı kaşığı filtre kahve koyun (kahvenizi daha sert istiyorsanız bu oranı artırabilirsiniz, ama kahvenizi daha yumuşak istiyorsanız bu oranı azaltmayın, bu oran idealdir).

Ardından sıcak sudan kahvenin üzerine yavaşça 10-15 damla kadar su gezdirin ve kahvenin çok hafif kabardığını görün. 15 saniye kadar kahvenin bu kabarmasını bekledikten sonra, suyu kahvenin üzerine yavaş yavaş ve gezdirerek boşaltın (Burada acele etmeyin. Suyu bir anda boşaltmayın). Bu aşamada kahvenizin üzerinde aşağıdaki fotoğraftaki gibi köpük oluştuğunu göreceksiniz.

Yeteri kadar su koyduktan sonra french presin ağzını kapatın ve 4 dk bekleyin. Kahveniz hazır. French pressinizi süzdürmek için bastırırken acele etmeden yavaş yavaş bastırın.

Not: Bu bilgileri, katıldığımız bir kahve eğitiminde öğrenmiştik. Eğitimi veren kahve danışmanının adını hatırlamıyoruz ama her mükemmel kahve demlediğimizde kendisine teşekkür ediyoruz.

Afiyet olsun.

2 comments

  1. Ellerinize sağlık, müthiş bi tarif olmuş. Bir de galiba kahve demlenirken kahve kaşıkla da karıştırmak gerekiyormuş, bu konuda bişi yazmamışsınız.

    • Filtre kahve ağzı kapalı olarak demleniyor ve bu aşamada kahvenin dibe çökmesi gerekiyor, bu nedenle karıştırılmaması daha iyi.

Bir Cevap Yazın