görsel Floransa Gezi Rehberi

Floransa; Toscana bölgesinin başkenti olup Arno Nehri çevresinde kurulmuş tam bir sanat merkezidir. İtalyan Rönesansının başladığı ve Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Dante gibi ünlü sanatçıların yaşadığı yerdir.

Floransa’da görmeniz gereken ilk yer: Galeria della Accademia. Burası Floransa’nın en önemli sanat eserlerinin orijinallerini sergileyen yer. Örneğin Michelangelo‘nun 1501-1504 yılları arasında yaptığı ünlü Davut Heykeli’nin orijinali de burada bulunur. Ancak buraya girmeden önce önceden bilet almanız gerekebilir, zira önünde inanılmaz bir sıra oluyor.

Buraya giremezseniz de ünlü Davut Heykelinin bir kopyası Piazza Signoria meydanında mevcut. Eserle ilgili daha detaylı bilgi için “Bir Dahinin Yaşamöyküsü: Michelangelo” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Floransa2

Piazza Signoria meydanı sadece Davut Heykelini değil, Floransa’da yaşamış olan pek çok sanatçının yaptıkları heykelleri ve ayrıca sanatçıların kendi heykelleri ile tam bir açık hava müzesi… Burada dolaşırken Rönesans’a hayranlık duymamak da mümkün değil…

Floransa3 Floransa4Floransa’nın önemli sembollerinden bir diğeri, Santa Maria del Fiore olarak bilinen Floransa Katedrali/Duomo’su. 1296-1436 arasında inşa edilmiş olan bu katedralin kubbesi, tasarımının harikulade olmasından kaynaklı mimarlık harikası olarak tanımlanıyor. Kilisenin büyüklüğü, tamamını bir fotoğraf karesine almaya yetmedi ama insana biraz fikir veriyor.Kilisenin tam karşısında ise 1059 ve 1128 yılları arasında inşa edilmiş sekizgen Aziz Giovanni Baptisteri bulunuyor. Baptisterinin Lorenzo Ghiberti tarafından bronzdan yapılma bir kapısı bulunuyor. Michelangelo tarafından Cennetin Kapısı olarak isimlendirilen bu kapı üzerinde yer alan her karede ayrı bir hikaye resmedilmiş. Ancak burada görülen kapı elbette orijinalinin bir kopyası. Kapıların orijinalleri de Galeria della Accademia‘da sergileniyor. Kalabalık nedeniyle bütününü çekemediğim kapının bir karelik bölümü aşağıda.

Floransa9

Floransa ayrıca yöresel lezzetlerle ilgili alışveriş yapmak isteyenler için de mükemmel bir yer. Ara sokaklarda rastgele dolaşmaya başladığınızda yöresel ürünlerin ve şarapların satıldığı pek çok dükkana rastlıyorsunuz.

Floransa10

Floransa’nın bale için de doğru adres olduğu kesin 🙂

Floransa11

Floransa’nın en keyifli tarafı, kafelerin önündeki tezgahlardan kendinize bir şarap kadehi almanız ve dilediğiniz şarabı kendiniz doldurarak sokakta içebilmeniz… Kadehi 2 €.

Floransa12

One comment

  1. Bir sabah vaktiydi Floransa’ya vardığımızda ve bütün günü ağzım açık büyük bir hayranlık ile sokaklarında tarihinde atmosferinde dolaşarak geçirmiştim… Bir şehre aşık olunur mu derseniz evet olunur böyle bir şehre yaşayan tarihe tamda orada aşık olunur…

Bir Cevap Yazın