görsel Gangsterleri ve Politikacıları Anlatan Bir Dizi: Boardwalk Empire

Dizi, bölgenin en güçlü alkol üreticisi ve dağıtıcısı olan Enoch Thompson‘ın alkol karşıtları derneğinde, küçükken babasının alkolik olmasından dolayı çok çektiklerini, hatta bir gün açlıktan fare yemek zorunda kaldıklarını anlatması ile başlıyor. Hikayeyi dinleyen kardeşi, Enoch Thompson‘a yaklaşıp “fare haa” diyerek gülüyor ve Enoch Thompson da kardeşinin bu gülüşüne “Siyasetin ilk kuralı; güzel bir hikayeyi gerçeklerle bozma” cevabını veriyor. Anlayacağınız çok iyi replikler, mükemmel bir kurgu, gerçek hayattan izler taşıyan bir dizi.

boardwalk-empire

Dizi, Nelson Johnson‘ın “Boardwalk Empire: The Birth, High Times, and Corruption of Atlantic City” adlı romanından uyarlanmış. ABD’de içki satışının ve üretiminin yasak olduğu 1920-1933 arası dönemde gangsterler ile politikacılar arasındaki ilişkileri anlatan dizi, daha çok Enoch Thompson‘ın iş ve özel hayatı etrafında dönüyor. Dizide Al Capone ve Lucky Luciano gibi gerçek hayattan karakterler ve döneme ilişkin oldukça ilginç bilgiler de veriliyor.

Oyuncu kadrosu da çok sağlam: Steve Buscemi, Kelly Macdonald, Michael Shannon, Shea Whigham, Stephen Graham, Michael Pitt …

Dizi, 2010-2014 yılları arasında HBO’da yayımlandı. IMDb: 8,6

Boardwolk-Empire1

HBO dizileri güzeldir 🙂

Bir Cevap Yazın