görsel Gerçek Kişileri ve Yaşanmış Olayları Konu Alan 35 Mükemmel Film

Bu yazıda, gerçek kişileri ve yaşanmış olayları konu alan ve izlemekten keyif alacağınızı düşündüğüm filmleri derledim. Hepinize keyifli seyirler dilerim. Daha fazla film önerisi için beni Instagram da takip edebilirsiniz:  https://www.instagram.com/entelaylak/

Sully (2016) – IMDb: 7,9

sully-tom-hanks

15 Ocak 2009’da havada arızalanan bir yolcu uçağını imkansızı başararak Hudson Nehri’ne indiren ve 155 yolcunun hayatını kurtaran pilot Chesley Sullenberger’in yaşadıklarını anlatıyor. Her ne kadar uçağı indirip onlarca insanın hayatını kurtarsa da yetkililerce açılan soruşturmada itibarını ve işini kaybetme tehlikesi ile karşılaşıyor. Filmin yönetmenliğini Oscar ödüllü Clint Eastwood üstlenirken, başrolde Tom Hanks var.

Spotlight (2015) – IMDb: 8,1

spotlight

Boston Globe gazetesine yeni atanan genel yayın yönetmeni Marty Baron, 2001 yılında daha önce taciz olayıyla gündeme gelen bir Katolik Kilisesi’ndeki eski bir defteri gün yüzüne çıkarıyor. Ardından gazetenin yazarlarından oluşan “Spotlight” ekibini bu işi araştırmak üzere görevlendiriyor. Bir senelik araştırma süresince olayın tek bir kiliseyle kalmadığı, azımsanamayacak sayıda pederin bu işe karıştığı, üst düzey dini, yasal ve idari birliğine ait dudak uçuklatan gizli gerçeklerin varlığı ortaya çıkıyor. Başrollerini Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery, Stanley Tucci, Brian d’Arcy James ve Billy Crudup’ın paylaştığı film, kesinlikle izlenmesi gerekiyor.

Conspiracy (2001) – IMDb: 7,8

2001 tarihli Amerika ve İngiltere ortak yapımı HBO TV filmi. IMDb: 7,8 ancak bir TV filmi olduğundan pek fazla bilinmiyor. II. Dünya Savaşı’nın başlarında 1942’de Nazi üst düzey askeri ve sivil bürokratların Reinhard Heydrich başkanlığında tüm Avrupa’yı Yahudilerden temizleme planlarını yaptıkları “Wannsee Konferansı”nı anlatıyor. Gerçek olaylara, tutanaklara ve belgelere dayanarak çekilen film, milyonlarca Yahudi’nin tarihe geçecek olan öldürülme planlarının ve öldürülme yöntemlerinin nasıl rahatlıkla verildiğini, soykırıma karşı çıkanların sonunda nasıl ikna olduklarını, Yahudi soykırımı konusunda, Waffen SS’nin rolünü ve emirlerin nerede geldiğini kan donduran çıplaklıkla gösteriyor. Filmin neredeyse tümü tek bir odada geçiyor, ancak tarihsel vuruculuğu ve etkisi çok fazla. Tarih meraklılarına şiddetle tavsiye ederim. Başrollerde Kenneth Branagh (Heyrich), Stanley Tucci (Adolf Eichmann) ve Colin Firth gibi oyuncuların yer aldığı film,  birçok ödüle de aday gösterilmiş ve Emmy, Golden Globe ve Bafta TV gibi ödülleri almış.

Dangal (2016) – IMDb: 8,6

Eğitim dersi niteliğinde bir film. Hem eğitimcilerin hem öğrencilerin hem de tüm ebeveynlerin kesinlikle izlemesi gerekiyor. Kızların genç yaşta evlendirilip tek amaçları ve uğraşları çocuklarına bakmak ve eşlerine hizmet etmek olduğunu Hindistan’da, kızlarının böyle olmaması için onlara en iyi bildiği şeyi, boks yapmayı öğreten bir babanın azmini anlatıyor. Kızlarına, kendi verdiği eğitimle boksör olmayı öğreten ve önce kızlarını erkeklerle dövüştüren ve bu şekilde hazır olduklarını anladıktan sonra onları turnuvalara çıkaran ve inanılmaz başarılara imza atan bir bana. Sistemin spora, sporcuya verdiği önem(sizlik) ve destek(sizlik) karşısında verdiği mücadeleler. Gerçek hayattan uyarlama olduğuna inanamayacağınız bir inanç, güven, sabır, azim ve kararlılık… Zaten Aamir Khan gibi mükemmel bir insandan beklenebilecek her şey. Film kesinlikle beklentilerinizi boşa çıkarmıyor. Filmin her karesi mükemmel, eğitici ve duygusal. Sadece izlemekle kalınmayıp, izletilmesi, tavsiye edilmesi gereken bir film.

Başkalarının Hayatı / The Lives of Others / Das Leben der Anderen (2006) – IMDb: 8,5

Gerçek yaşamdan sinemaya aktarılan bol ödüllü bir dram filmi. 1984 yılının Doğu Almanya’sında Stasi adlı gizli polis servisi muhbirlerinin, rejim karşıtı olabileceklerini düşündükleri bir sanatçı çifti gizlice dinlemeye alıp takip etmelerini, ancak zaman içerisinde muhbirlerden Yüzbaşı Gerd Wiesler’in (Ulrich Mühe)yaptığı işten yavaş yavaş pişmanlık duyması (ya da izledikleri kişilere karşı duygusal bir bağ geliştirmesi) ve beraberinde gelişen olayları anlatıyor. Film hem dönemsel olaylara politik bir eleştiri getiriyor hem de kişilerin ruh hallerini derinlemesine inceliyor. Yönetmeninin ilk uzun metrajlı filmi olmasına rağmen IMDb’nin en iyi 250 film listesinde yer almaktadır. Ayrıca En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü, aynı dalda BAFTA, Bodil ve Cesar Ödülü ile çeşitli yarışma ve festivallerde 58 ödül almıştır. Filmin yönetmeni ve senaristi: Florian Henckel von Donnersmarck; başrol oyuncuları ise Martina Gedeck, Ulrich Mühe ve Sebastian Koch …

Elser / Hitlere Suikast (2015) – IMDb: 7,0

elser

1939 yılının Kasım ayında Hitler’e suikast girişiminde bulunan ancak başarısız olan George Elser‘in başarısızlık nedenlerini ve sonrasında hapiste yaşadıklarını anlatıyor. Yönetmen koltuğunda Oliver Hirschbiegel var. Filmi izledikten sonra, Elser başarılı olsaydı tarih nasıl değişirdi diye sormadan edemiyor insan.

Black Mass (Kara Düzen) (2015) – IMDB: 7,2

Black Mass

Mükemmel bir mafya filmi. Boston bölgesinin en azılı suçlularından biri olan ve aynı zamanda eyalet senatörünün erkek kardeşi olan James Whitey Bulger‘ın zamanla çok güçlü bir mafya babasına dönüşmesini anlatıyor. James Whitey Bulger‘i Johnny Depp‘in canlandırdığı filmin yönetmeni Scott Cooper.

Denizin Kalbinde / In the Heart of the Sea (2015) – IMDb: 6,9

in-the-heart-of-the-sea

Gerçek hayattan Nathanial Phillbrick‘in aynı isimli romanına, romandan da sinemaya uyarlanan film, 1820 yılında Nantucket isminde balina avlayan bir geminin, dişli bir İspermeçet balinasının saldırısına uğraması sonucu verdikleri soluksuz yaşam mücadelesini anlatıyor. Pasifik Okyanusu’nun ortasında yaşanan bu olayda sadece 8 kişi hayatta kalıyor.

Sarsıntı / Concussion (2015) – IMDb: 7,1

concussion-failed-movie

Peter Landesman’ın yazıp yönettiği film futbol oyuncularının oyun sırasında aldıkları bazı fiziksel hasarların, tespit edilemeyen veya tespit edilmesi çok güç sonuçlara yol açabildiği gerçeklerini gün yüzüne çıkarıyor. Bunu eski bir futbol oyuncusunun ölümünden sonra ölüm nedenini araştırmak isteyen ünlü patolojist Dr. Bennet Omalu‘nun yaşadıkları çerçevesinden anlatan film, ölmüş birinin beyin incelemesini yapmak isteyen doktorun sırf bütçe sıkıntısı nedeniyle engellenmeye çalışılması, bunu yapmak için doktorun büyük risk almak zorunda kalması gibi tıp dünyasında yaşanan sıkıntılara da ışık tutuyor.

Diriliş / The Revenant (2015) – IMDB: 8,1

the-revenant

1823 yılında yasak bir şekilde hayvan avcılığı yapan Hugh Glass, bir gün bir boz ayı tarafından ölümcül şekilde yaralanır. Ekibi, hem Fransız birlikleri hem de Kızılderililer tarafından yakalanmamak için Glass’ı arkada bırakarak giderler. Ancak Glass hem bölgeyi çok iyi bilmekte hem de vahşi doğada nasıl hayatta kalınacağı konusunda tecrübelidir. Mükemmel bir hayatta kalma mücadelesinin işlendiği filmin  yönetmeni Oscar ödüllü Alejandro G. Iñárritu, başrolde ise Leonardo DiCaprio var.

Everest (2015) – IMDb: 7,1

everest-movie-2015

1996 yılında iki dağcı ekibi Everest’e tırmanırken normalin üstünde kar yağışı ve kar fırtınası çıkınca kendilerini büyük bir yaşam mücadelesinin içinde bulurlar. Baltasar Kormákur’un yönettiği bu heyecanlı filmin başrollerinde Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, John Hawkes ve Jason Clarke gibi isimler var.

Maden / The 33 (2015) – IMDB: 7,0

maden_the_33

33 maden işçisinin 69 gün yer altında kalmasını konu alan ve madencilik sektörüne ilişkin ilginç bilgiler veren, madencilerin yaşadıkları atmosferi derinden hissettiren bir olay örgüsü. İzledikçe madencilerin 69 gün süren hayatta kalma mücadelelerini, dışarıda onları seven insanların yaşadıklarını, çaresizliği derinden hissettiriyor. ABD-Şili ortak yapımı filmin yönetmeni Patricia Riggen. Oyuncular ise Antonio Banderas, Rodrigo Santoro, Juliette Binoche, James Brolin, Gabriel Byrne.

Sonsuzluk Teorisi / The Man Who Knew Infinity (2015) – IMDb: 7,3

sonsuzluk-teorisi

Birinci Dünya Savaşı sırasında Cambridge Üniversitesi’ne giriş hakkı kazanan Hindistan’lı Srinivasa Ramanujan Iyengar’ın Profesör G. H. Hardy rehberliğinde, matematiksel bir teorinin öncüsü olmasını anlatıyor. Matt Brown’un yazıp yönettiği filmin başrollerinde Jeremy Irons, Stephen Fry, Dev Patel gibi isimler var.

The Imitation Game: Enigma (2014) – IMDb: 8,1

the-imitation-game

II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar gizli yazışmalarını enigma şifreleme sistemi ile korumaktadır. İngiliz İstihbaratı ise yoğun bir çaba ile bu şifreleme sistemini kırmaya çalışmakta ancak başarılı olamamaktadır. Bunun üzerine İngiltere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, içlerinde İngiliz matematikçi Alan Turing‘in de yer aldığı bir dizi bilim insanını bu şifreleri çözmek için bir araya getiriyor. Alan Turing, farklı çalışma tarzı ile ekibe biraz zorluk yaşatsa da ekibe katılmasıyla çok şey değişiyor. Morten Tyldum‘un yönettiği filmin başrollerinde Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear ve Allen Leech var.

Lucia De B. (2014) – IMDB: 7,1

Lucia De B.

Hollanda-İsveç yapımı olan filmin yönetmeni; Paula van der Oest. Küçük yaşlarda fuhuşa sürüklenen Lucia isimli bir hemşirenin yürek parçalayan gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor. 1961’de Hollanda’nın Lahey kentinde doğan Lucia De Berk,annesinin çok küçük yaşlarda kendisini fuhuşa sürüklemesi gibi tecrübelerle hayata başlıyor. Genel olarak sosyal ilişkilerinde konuşkan ve girişken bir kişilik geliştiremeyen Lucia, hemşirelik yaptığı süreçte bazı bebek ve yaşlı ölümlerine tanık oluyor. En son tanık olduğu bebek ölümünden sonra ise kendisine açılan soruşturmada; geçmişi ve asosyalliği Lucia’yı adalet önünde otomatikman suçlu profiline sokuyor. Halkın önüne suçlu atma derdinde olan medya da işin içine girince hayata bir-sıfır yenik başlayan Lucia’nın kendini savunması daha da zorlaşıyor.

– Spoiler –

1961’de Hollanda’nın Lahey kentinde doğan Lucia De Berk, annesinin çok küçük yaşlarda kendisini fuhuşa sürüklemesi gibi tecrübelerle hayata başlar. Genel olarak sosyal ilişkilerinde konuşkan ve girişken bir kişilik geliştiremeyen Lucia, hemşirelik yaptığı süreçte bazı bebek ve yaşlı ölümlerine tanık olur. En son tanık olduğu bebek ölümünden sonra açılan soruşturmada geçmişi ve asosyalliği Lucia’yı adalet önünde otomatikman suçlu profiline sokar. Bebeğin kanında bulunan digoksin düzeyinden yola çıkılarak bebeği zehirlediği ve kendisinin bakımı altındayken gerçekleşen ölüm vakalarının hepsinin Lucia’ya denk gelmesinin 342 milyonda bir ihtimal olduğu belirtilerek bu ölüm vakalarını da Lucia’nın işlediği iddia edilerek ömür boyu hapse mahkum edilir. Gerçekleşen temyiz davaları olumlu sonuç vermez. Hastane yönetiminin parasal çıkarları nedeniyle mahkeme sonucu değişmez. Bebeğin kanındaki digoksin düzeyindeki artışın hücre ölümleri sonucu gerçekleşen normal bir durum olduğunu, ölümün enfeksiyon ve kvc sebeplerle gerçekleştiğini belirten laboratuvar raporu, hüküm kararından 4 gün sonra mahkemeye ulaştığı gerekçesiyle ve dava sürecinde bir kanıt olarak ortaya çıkmadığı gerekçesiyle yaptığı itirazlar üst mahkeme tarafından reddedilir. Aradan 7 yıla yakın bir süre geçtikten sonra 2010 yılında kurulan özel bir komisyon tarafından davası tekrar görülür ve suçsuz olduğu anlaşılarak beraat eder. Hastane yönetimi ya da Lucia’nın haksız yere hapis yatmasına neden olan kimse ceza almamıştır. Lucia de Berk, tüm bu süreç sırasında 2006 yılında stroke geçirerek vücudunun sağ tarafı felçli kalmış.

Her Şeyin Teorisi / The Theory of Everything (2014) – IMDB: 7,7

the-theory-of-everything

İngiliz fizikçi Stephen Hawking‘in hayatını üniversite döneminden itibaren anlatıyor. Eşi Jane Hawking ile tanışması, evlenmeleri, henüz 21 yaşında teşhisi konulan hastalığıyla tanışması, bunun hayatına etkisi gibi pek çok yönüyle Hawking’in hayatını anlatan filmin yönetmeni Oscar ödüllü James Marsh.

Sınırsızlar Kulübü / Dallas Buyers Club (2013) – IMDB: 8,0

dallas-buyers-club

Uyuşturucu bağımlısı ve HIV taşıyıcısı olan Ron Woodroof’a 1986 yılında AIDS yüzünden 30 günlük ömür biçiliyor. Teşhis sonrasında içmesi için FDA onaylı AZT ilacı verilmeye başlanır. Ancak Ron, bu ilacın kendisini daha hızlı ölüme götürdüğünü fark eder ve yasal olmayan ilaçların peşine düşer. Ardından bu ilaçları çevresindeki kendi gibi hasta olan insanlara da dağıtmaya başlar. Kendisi de bu yasal olmayan ilaçlar sayesinde 30 gün değil, tam 2191 gün yaşamayı başarır. Ancak elbette ilaç firmaları ve FDA, Ron’un bu dağıtım kanalına karşı büyük bir savaş açacaktır.

Philomena (2013) – IMDb: 7,6

philomena_entel_aylak

Martin Sixsmith’in “The Lost Child of Philomena Lee” kitabından uyarlanan film, evlilik dışı hamile kaldığı için ailesi tarafından manastıra gönderilen Philomena’nın hayatını anlatıyor. Philomena, Oğlu Anthony’i 3 yaşına geldiğinde manastır tarafından bir aileye evlatlık verilince oğlunu 50 sene göremeyecektir.

Lincoln (2012) – IMDB: 7,4

lincoln

Steven Spielberg‘in yönettiği film, ABD’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln’un 1861-1865 yılları arasında yaşanan iç savaşa öncülük etmesini, savaşın ardından kölelik gibi konularda Lincoln ile kabinesi arasında ciddi fikir ayrılıklarının ortaya çıkmasını anlatıyor. Başrolde Daniel Day-Lewis var.

Savaş Atı / War Horse (2011) – IMDB: 7,2

war-horse

Bir atın yaşam öyküsü de diyebiliriz aslında. Evcilleştirip eğittiği atının I. Dünya Savaşı’nda sipere gönderilmesini anlatıyor. Bir yandan da muhteşem bir dostluk öyküsüne dönüşen filmin yönetmeni Steven Spielberg. Başrollerde ise Jeremy Irvine, Emily Watson, Toby Kebbell, Benedict Cumberbatch gibi isimler var.

Temple Grandin (2010) – IMDb: 8,4

Temple Grandin

4 yaşına kadar konuşamayan, bu nedenle ailesi ve çevresi tarafından yanlış değerlendirilen, muayene eden doktorlar tarafından akıl hastanesine yatırılması tavsiye edilen, ancak aslında çok zeki ve güçlü bir kadın olan otistik kadın Temple Grandin‘in Colorado State Üniversitesi‘nde profesör olmasını ve hayvanlar üzerine yazdığı tezini anlatıyor. Hayvanlara olan sevgisi ve ilginç zekasıyla hayvanlarla ilgili önemli ve ilginç tespitlerde bulunan, hayvanların hareketlerinin doğasını kavrayan Grandin‘i filmde Claire Danes. canlandırdı. Filmin yönetmeni ise Mick Jackson.

Özgürlük Yolu / The Way Back (2010) – IMDB: 7,3

the-way-back

Daha önce Polonyalı yazar Sławomir Rawicz tarafından kitaplaştırılan ve BBC tarafından belgeseli çekilen filmin konusu: 1940 yılında Sovyet Rusya’daki Sibirya çalışma kampından kaçıp 6000 km yürüyerek Gobi Çölü’nü geçen ve oradan Hindistan’a ulaşan bir grup esirin hikayesini anlatıyor. Başrollerde Dragos Bucur, Colin Farrell, Ed Harris, Saoirse Ronan, Mark Strong gibi isimler var.

127 Saat / 127 Hours (2010) –  IMDB: 7,6

127-hours

Dağcı bir genç olan Aron Ralston, kimseye haber vermeden çıktığı bir gezide, yolda sadece iki kişiyle karşılaştığı neredeyse ıssız bir bölgeye gelir ve burada kazayla yer altındaki derin bir yarığın içine düşer ve büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. Yolda karşılaştığı iki kızdan veya sevgilisinden yardım gelebileceği gibi ümitlere kapılsa da günler geçtikçe kimsenin kendisine yardım için gelmeyeceğini anlar ve burada tam 5 gün boyunca aç ve susuz halde kalır. Artık halisülasyonlar görmeye başlayan Ralston, buradan kurtulmak için bazı acı veren şeyler yapmak zorundadır.

Milk (2008) – IMDb: 7,6

milk

Mükemmel yönetmen Sean Penn‘den mükemmel bir film. 1977 yılında San Francisco Şehir Meclisi’ne seçilerek Amerika’da eşcinselliğini saklamadan bir devlet kadrosunda üst düzey yöneticiliğe seçilen ilk kişi olan ve gey hakları konusunda idol addedilen Harvey Milk‘in yaşamını konu alıyor. Harvey Milk‘i canlandıran Sean Penn’e ikinci Oscar’ını kazandıran film, en özgün senaryo ödülüne de sahip.

Kelebek ve Dalgıç / Le Scaphandre et le Papillon (2007) – IMDB: 8,0

kelebek-ve-dalgic

Julian Schnabel‘in yönettiği film, bir gün uyandığında hiçbir uzvunun hareket etmediğini fark eden ve bundan sonra hayatına böyle devam etmek zorunda olan Elle Dergisi editörü Jean-Dominique Bauby’nin dramatik hayat hikayesini anlatıyor.

Beni Orada Arama / I’m Not There (2007) – IMDb: 7,0

beni-orada-arama

Aralarında Kate Blanchett, Christian Bale ve Heath Ledger’ın da olduğu 6 farklı karakterin, tam bir müzik ilahı olan Bob Dylan‘ın yaşamını canlandırdığı biyografik film. Gerçek hayatında son derece gizemli ve ketum olduğu bilinen Dylan’ın saklı kalan yönlerine ışık tutan film, 2007 Venedik Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü ve Cate Blanchett’a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırdı.

Özgürlük Yolu – Into the Wild (2007) – IMDb: 8,2

into-the-wild

Okuldan mezun olduktan sonra her şeyi bırakıp otostopla Alaska’ya gitmek üzere yola çıkan Christopher Johnson McCandless‘in hikayesini anlatıyor. Özgürlük, tüketim çılgınlığı ve doğal yaşamdan kopmuş şekilde yaşayan günümüz insanının içsel dünyasını kaybetmiş olmasına vurgu yapan kült bir film.

Atalarımızın Bayrakları / Flags of Our Fathers (2006) – IMDb: 7,1

atalarimizin-bayraklari

Clinton Eastwood‘un yönettiği film, 1945 yılının kanlı savaşını anlatıyor. Amerikalı askerler, Japonlar’ın elinde bulunan Iwo Jima Adası’nı kuşatır kuşatmaz dağın tepesine zafer bayraklarını dikerler. Ancak savaştan sonra burası atom bombası için stratejik bir konuma dönüştürülür. Askerlerin yaşadığı kahramanlık duygusu, normal hayatlarına döndüklerinde biraz karmaşıklaşmaya başlıyor.

Umudunu Kaybetme / The Pursuit of Happyness (2006) – IMDB: 8,0

umudunu-kaybetme

İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde yaşadığı sorunlar ve maddi sıkıntıları neticesinde eşi tarafından terk edilir, ev sahibi tarafından sokağa atılır ve oğlu Christopher ile tek başına sokaklarda yaşamaya başlar. Bu mücadelede ona destek veren şey oğlunun sevgisidir. Gabriele Muccino’nun yönettiği filmin başrolünde Will Smith var.

Goya’s Ghosts / Goya’nın Hayaletleri (2006) – IMDb: 6,9

goyanin-hayaletleri

Milos Forman’ın yazıp yönettiği filmde başrolleri Natalie Portman ve Javier Bardem paylaşıyor. Film, 1700’lerin sonunda İspanya’da Kral IV Carlos’un himayesinde çalışan ressam Francisco Goya’nın hayatını anlatıyor. Ona ilham veren güzeller güzeli Inés‘in kendisi yüzünden Engizisyon Mahkemesi tarafından ahlaksızlık ve toplum değerlerine karşı gelmekle suçlanınca, onun bağışlanması için büyük bir savaş veriyor.

İçimdeki Deniz / The Sea Inside (2005) – IMDb: 8,1

javier-bardem-the-sea-inside

Gençliğinde yaşadığı bir kaza nedeniyle 30 yıldır yatalak halde yaşayan Ramon Sampedro’nun artık yaşamına son vermek istemesini ancak ötanazinin yasak olmasından kaynaklı bunu yapacak kimse bulmamasını anlatıyor. Başrolde muhteşem oyuncu Javier Bardem var.

Çöküş / Der Untergang (2004) – IMDb: 8,3

cokus-der-untergang

2. Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın işgalinin son günlerinde Adolf Hitler ve yandaşlarının yer altındaki sığınaklara saklanmasını, bu sığınaklarda verdikleri stratejik kararları, Hitler’in özel sekreteri Traudl Junge’nin gözünden anlatıyor. Yenilgiyi kabul edemeyen ve şehri terk etmeyen Hitler’in intihar etmeden önce Eva Brown ile evlenmesi ve sonrasında birlikte intihar etmeleri, bazı yandaşlarının da kendilerini ve çocuklarını acımasızca zehirleyerek öldürmeleri, izlerken ağzını açık bırakacak cinsten.

Ray (2004) – IMDb: 7,7

ray

Taylor Hackford imzalı film, yaşadığı trajik bir olay sonucunda kör olan ancak hayata dair umudunu asla kaybetmeyen Ray’ın müzik tarihine damgasını vurmuş efsanevi müzisyen olma yolundaki hayat hikayesini anlatıyor.

Cani / Monster (2003) – IMDB: 7,3

Bir kadın seri katilin hikayesi. Küçük yaşta annesi tarafından terk edilen Aileen Wuornos, büyükannesi tarafından evlatlık ediniliyor. Ancak 14 yaşında hamile kaldığı için Detroit’te bir doğumevine gönderilerek burada bir çocuk dünyaya getiriyor ve ardından okulunu bırakıp otostop çekmeye ve hayatını fahişelik yaparak kazanmaya başlıyor. Ardından da oldukça soğuk kanli şekilde bir dizi seri cinayet işleyen Aileen Wuornos’u Charlize Theron canlandırıyor. Filmin yönetmeni ise Patty Jenkins.

Para Avcısı / The Wolf of Wall Street (2013) – IMDB: 8,2

the-wolf-of-wall-street

24 yaşında hırsı bir borsacı olan Jordan Belfort, önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak kısa zamanda tam bir para makinasına dönüşür. Bir günde hesabı milyon dolarlarla dolarken bir gecede de hepsini harcamaktan çekinmeyecektir. Martin Scorcese‘nin yönettiği filmin başrolünde Leonardo DiCaprio var.

Fil Adam / The Elephant Man (1980) – IMDb: 8,2

the-elephant-man

1880’lerin Londra’sında gezici bir sirkte çalışan fil adam lakaplı, çirkin, anormal bir görüntüye sahip ve pek de zeki olmayan John Merrick’in hayatını anlatan film, Merrick’in Doktor Frederick Treves tarafından fark edilmesi ve hastanede bakım altına alınması ile değişen dünyasına odaklanıyor. David Lynch imzalı filmde Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft gibi ünlü isimler var.

2 comments

  1. Şu listede Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel bir biyografi filmi çekilse de listede hoş durmaz mıydı?

Bir Cevap Yazın