görsel Hafta Sonu İzlemeniz İçin 5 Film Önerisi

Nefesini Tut / Don’t Breathe (2016) – IMDb: 7,2

Fede Alvarez‘in mükemmel filmi. İzlerken gerçekten de nefesinizi tutmanıza neden oluyor. Kör bir adamın evine hırsızlık yapmak için giren 3 gencin başından geçenleri anlatıyor. Aslında gençlerin yaptığı tek bir hata var: Evine girdikleri kör adamın eski bir asker olduğunu hesaba katmamış olmaları. Kesinlikle izlemeye değer. Devam filmi de geliyor ve merakla bekliyoruz.

The Accountant (Hesaplaşma) (2016) – IMDb: 7,4

Yönetmen koltuğunda Amerikan yönetmen Gavin O’Conor‘un oturduğu, başrollerde Ben Affleck, Anna Kendrick ve J. K. Simmons’ın oynadığı aksiyon, dram, suç filmi. Senaryosunu “The Judge” filminin yazarı Bill Dubuque’nin yazdığı film, izleyiciye, yormayan ama ekran başından da ayırmayan bir aksiyon sunuyor.

Acımasız ve başarılı sahneleri olan filmin konusu şöyle: Muhteşem bir zekaya sahip olan ve küçük yaşlarından itibaren sıra dışı yetenekleri fark edilen Christian Wolff (Ben Affleck), aynı zamanda otistik tanısı konmuş takıntılı bir matematik dahisidir. Çok küçük yaştayken annesi evi terk etmiş, asker olan babası ise kardeşi ile kendisini acımasız şekillerde eğiterek büyütmüştür. Yaşadığı zorlu çocukluk dönemi ve aidiyet eksikliği karakterinde derin izler bırakmıştır. Mozart ve Einstein ile eş değerde bir akıla sahip olan Christian büyüdüğünde dünyanın en tehlikeli suç örgütlerinden bazıları için serbest zamanlı muhasebecilik yapan bir mali müşavire dönüşür. Şirketlerden birinde görevli muhasebe memuru (Anna Kendrick) hesaplarda milyon dolarlık bir açık bulur ve Christian, bu açığı bulması için görevlendirilir. Ancak Christian sorunu çözdükçe önüne engel çıkmakta ölenlerin sayısı artmaktadır.

Remember (Hatırla) (2015) – IMDb: 7,4

Atom Egoyan‘ın yönettiği duygusal-dram filmi. Kısaca Yahudilerin Nazilerden öç alma hikayesi diye özetlenebilir. Hikayenin kahramanı 90 yaşında demans hastası Zev, isminin anlamı “Kurt”. Kendisi gibi yaşlı olan bir hastane arkadaşının verdiği talimatlarla geçmişinin intikamını almak üzere yola çıkıyor. Oyunculuklara ve merak duygusunu sürekli kılan kurgusuna bayıldım. İzleyecek olursanız şu alıntıyı unutmayın “Bir yalanı yaşamak hayat değildir.”

Locke (2014) – IMDb: 7,1

Yazan ve yöneten: Steven Knight. Filmin başrolünde ise tek isim var: Tom Hardy. Bugünlerde Taboo dizisinde mükemmel performans sergileyen Tom Hardy, bu filmde, baştan sona araba kullanırken çeşitli telefon görüşmeleri yapan bir adamı canlandırıyor. Sadece telefon görüşmelerinden oluşan film mi olur derseniz IMDb’den 7,1 aldığını hatırlatırım.

Kraftidioten (Buz, Kar ve İntikam) (2014) – IMDb: 7,2

Norveçli yönetmen Hans Petter Moland’ın yönettiği film, Norveç’te geçen bir intikam öyküsünü anlatıyor. Oğlu uyuşturucudan ölen ancak oğlunun uyuşturucu kullanmadığına emin olan bir babanın, oğlunu öldüren uyuşturucu şebekesine ve bu şebekenin başındaki adama verdiği savaşı anlatıyor. Hikaye klasik, filmin sıradan tarafları da yok değil, ancak Norveç’in soğuk kışında çekilen kareleri, dünyanın en uygar ülkelerinden birinde yaşanan ve kendi adaletini kendisi sağlayan babanın sürükleyici hikayesi oldukça etkileyici.

Bir Cevap Yazın