görsel Hayvanları Konu Alan Romanlar

Vahşetin Çağrısı – Jack London

Vahşetin Çağrısı’nda, kızağa koşulan bir kurt köpeğinin amansız yaşam savaşını anlatır. Alaska’nın yabanıl ortamında yaşayan insanların acımasızlığından payına düşeni alan Buck, ayakta kalabilmek için inanılmaz bir savaş verecek, giderek yabanın çekiciliğine kapılarak özgür seçimini yapacaktır. Ne ki, Buck’ın bir köpek olduğunu bilmesek, onun başından geçenleri bir insanın zorluklarla dolu yaşamöyküsü olarak da okuyabiliriz.

Beyaz Diş – Jack London

İlkel bir dünyaya kavuşmak için uygarlıktan kaçacağı yerde, insanların arasına katılmak için ormanı terk eden vahşi bir köpeğin; acı, buruk, şaşılası yaşamını anlatmaktadır.

Dişi Kurdun Rüyaları – Cengiz Aytmatov

“Dişi Kurdun Rüyaları”; iç içe geçmiş birbirinden farklı hikayelerde hem fiziksel hem karakteristik olarak diğer kurtlardan ayrılan Akbar ve Taşçaynar isimli iki kurdun Mujunkum Ovası’ndaki yaşam mücadelesini hem de uyuşturucu kaçakçılarının ve Kırgız çobanlarının hayat hikâyelerini, başka bir değişle tabiatı acımasızca tahrip eden ve hayvanları katleden insanlığın trajedisini anlatmaktadır. Etkileyici, sersemletici ve derin bir öğretiyi içinde barındıran kitap; sık sık iyi-kötü, ilahi adalet ve kader konuları üzerinde durur.

Elveda Gülsarı – Cengiz Aytmatov

Elveda Gülsarı; ünlü bir yorga olan “Gülsarı” isimli atın doğumundan, yaşlanıp ölene kadar geçen süreçteki yaşam mücadelesini anlatırken bir yandan da atın sahibi Tanabay’ın devrime inanmış ruhu ve mutlu yarın umutları arasında hiç de mutlu geçmeyen ömrünü anlatır.

Bir Cevap Yazın