görsel Hiç Opera Dinlememiş Birini Bile Etkileyebilecek 11 Muhteşem Arya

Opera, herkesin dinlediği bir müzik türü değil belki ama yalnız kaldığınızda, kendinizi başka bir dünyada hissetmek istediğinizde, kitap okurken veya araba kullanırken sizi rahatlatacak iyi bir alternatif bence. Aşağıda ilk defa opera dinliyor olsanız da beğeninizi kazanacağını düşündüğüm 11 opera eseri ve dinlemeniz için youtube linkleri yer alıyor. Meraklısına diyelim 🙂

Piangerò la sorte mia

Emily Klassen

George Frideric Handel‘in 1723’de İngiltere “Kraliyet Müzik Akademisi” için bestelediği 3 perdelik Giulio Cesare (Jül Sezar Mısır’da) isimli operadan bir aryadır. Hannibal dizisinde Emily Klassen‘in seslendirdiği ve Hannibal‘ın ayakta alkışladığı mükemmel eser. Emily Klassen‘den dinlemek için tıklayın.

Mon coeur s’ouvre à ta voix

Elina Garanca

Bu listedeki belki en mükemmel parça bana göre. Opera sanatçısı Camille Saint-Saëns‘in ünlü operası Samson and Delilah‘ta yer alan hem yumuşak hem hırçın tınılı bir arya. Maria Callas da güzel söylüyor ama Elina Garanca daha güzel. Dinlemek için tıklayın.

Casta Diva

Aida Garifullina

Casta Diva, Vincenzo Bellini‘nin 1958 yılındaki aryalarından birisi. Tek kelimeyle mükemmeldir. Eser aynı zamanda Ivan Gonçarov‘un Oblomov isimli romanının baş kahramanı olan Oblomov‘un en sevdiği operadır. Kitapta yazana göre Casta Diva, aşk acısı çeken, yalnız bir kadının ağıdı. Çoğunlukla Maria Callas‘ın mükemmel seslendirmesi ile bilinir, ancak Leyla Gencer, Renée Fleming, Anna Netrebko veya Aida Garifullina yorumları çok etkileyici. Aida Garifullina yorumunu dinlemek için tıklayın. 

‘O Sole Mio

Bryan Adams & Luciano Pavarotti

O Sole Mio, İtalyan sanatçı Eduardo di Capua‘nın şarkısıdır. Eserin librettosu Giovanni Capurro‘ya ait. Aslında hepimizin bildiği bir eser ve bu listede en beğeneceğiniz parçalardan biri. Çok çeşitli versiyonları var. Bryan Adams ve Luciano Pavarotti düetini dinlemek için tıklayın. Modern edilmiş haliyle II Volo grubundan dinlemek için tıklayın.

E lucevan le stelle

Murat Karahan

Giacomo Puccini tarafından bestelenmiş 3 perdelik Tosca isimli operadan bir aryadır. Operanın liberetosu Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa tarafından hazırlanmış. Türk devlet opera ve balesi sanatçısı genç tenor Murat Karahan‘ın seslendirmesiyle dinlemek için tıklayın.

O Fortuna

Carl Orff

Dinlerken insanın içini ürperten bir parça. Carl Orff tarafından oluşturulmuş 318 şarkı ve şiirlerden oluşan ve Carmia Burana olarak bilinen kantatın en bilinen parçasıdır. Roma mitolojisindeki tanrıça ve şansı kişiselleştirerek sitem eder. Alman besteci Carl Orff‘dan dinlemek için tıklayın.

Alto Giove

Giuseppina Bridelli

1970 doğumlu Alman soprano ve virtüöz sanatçısı Simone Kermes‘in “Dramma” albümünde yer alan aryalardan birisi. Bu arya, Barok dönemin unutulmuş ustalarından olan Porpora‘nın “Poliferno” operasından. Simone Kermes‘ten dinlemek için tıklayın. Giuseppina Bridelli‘den dinlemek için tıklayın.

Flower Duet

Elina Garanca & Anna Netrebko

Léo Delibes‘in Lakmé operasına ait mükemmel bir düet. Bu eseri aslında çoğumuz zaten biliyoruz. Çok defa reklamlarda vs. kullanıldı. Dame Joan Sutherland ile Jane Berbié‘nin seslendirmesi de süper ama Elina Garanca ile Anna Netrebko‘dan dinlemek için tıklayın.

Largo al Factotum

Thomas Allen

The Barber of Seville veya The Futile Precaution (Sevil Berberi veya Yararsız Önlem) isimli operadan bir arya. Koreli Tae-Joong Yang‘dan dinlemek için tıklayınThomas Allen‘den dinlemek için tıklayın.

Libiamo ne’ lieti calici

Nadine Sierra & Stefano Secco

Libiamo ne’ lieti calici, La Traviata (The Fallen Woman) isimli operada yer alan bir arya. La Traviata (The Fallen Woman), Giuseppe Verdi’nin bestelediği Francesco Maria Piave’nin libretto’sunu yazdığı 3 perdelik opera eseri. Alexandre Dumas‘ın La Dame aux Camélias (Kamelyalı Kadın, 1852) isimli romanından uyarlanan bir oyuna dayanıyor. Fenice Tiyatrosu‘ndan Nadine Sierra ve Stefano Secco‘nun düeti mükemmel ötesi. Dinlemek için tıklayın.

The Toreador Song

Dmitri Aleksandroviç Hvorostovski

Fransız besteci Georges Bizet tarafından yazılan ünlü Carmen operasına ait bir arya. Rus devlet sanatçısı Dmitri Aleksandroviç Hvorostovski‘den dinlemek için tıklayın.

Bu arada opera ile ilgili bir kaç terimin Türkçe’sini yazmak burada faydalı olabilir:

Arya: Bir opera veya oratoryo eserinde bulunan ve solistlerden birinin orkestra eşiliğinde söylediği eserlere arya deniyor. Aryaların bütünü operayı oluşturuyor ve eserin duygusal yükselişini destekliyor.

Kantat: Birden fazla bölüm içeren sözlü bestelere deniyor.

Libretto: Opera, operet, oratoryo gibi esderlerin yazılı metinlerine verilen isim.

Bir Cevap Yazın