görsel İki Kahve Çekirdeği, Yüzlerce Kahve Lezzeti

Kahve bitkisi, sıcak ülkelerde yetişen, meyvesi kiraza benzeyen, hoş kokulu, içinde iki çekirdek bulunan, yasemin ağacı familyasına ait bir tür. İlk kez Etiyopya’da keşfedildiği bilgisi çok yaygın. Zamanla diğer yörelere Araplar tarafından ticareti yapılmış. İstanbul’a ise ilk kez 1517 yılında getirilmiş ve 1600’lü yıllarda tüm Osmanlı coğrafyasında tanınır olmuş. Batı’da ise daha geç bir dönemde 17. yüzyılda benimsenmeye başlanmış.

kahve cekirdegi

Kahvenin çok fazla çeşidi olsa da kahve çekirdeklerinin piyasada en yaygın iki türü mevcut: Arabica ve Robusta.

Dünyadaki en iyi kahve sınıflamaları da kahve çekirdeğine, çekirdeğin fiziksel özelliklerine ve yetiştirildiği ülkenin kullandığı standarda göre yapılıyor. Hastalıklara ve iklim koşullarına çok dirençli olmadığından yetiştirilmesi zor ve pahalı olan Arabica, Robusta’ya göre asit ve kafein oranı daha düşük, aroması ise daha fazla olduğundan daha fazla tercih ediliyor. “Arabistan’dan gelme” anlamındaki Arabica, en iyi dağlık iklimlerde yetişirken; Robusta daha çeşitli iklimlerde büyüyebiliyor. Bu nedenle Arabica kahvelerin fiyatı, Robusta kahvelere göre daha fazla. Tchibo, Federal Coffee Company, Starbucks, Kahve Dünyası gibi kaliteli markaların neredeyse tümü daha çok % 100 Arabica türündeki kahveleri kullanıyor.

Not: Aşağıda kahve çeşitlerinden birkaç örnek verilmiştir, tüm kahve çeşitlerinden bahsedilmemiştir.

Bourbon Santos

Arabica türündeki en kaliteli Brezilya kahvelerinden. Genellikle São Paulo ve Minas Gerais bölgesinde yetiştiriliyor. Kısaca Santos olarak bilinen bu kahve, yumuşak içimli ve yoğun aromalı. Asiditesi Brezilya’da yetiştirilen diğer kahvelere göre daha fazla.

Ruanda

Ruanda; Afrika kıtasında yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir ülke olup burada yetişen kahveler Arabica türünün bourbon cinsinden. Genel olarak meyveli, çiçek kokuları ve narenciye tatlarına ve yumuşak içime sahip. Denemeniz gereken kahvelerden biri diyebilirim.

Guatemala

Orta Amerika’da küçük bir ülke olan Guatemala, kahve yetiştirmek için oldukça uygun toprak yapısı ve iklime sahip. Kahveleri; arabica ve robusta çekirdeklerinden oluşuyor ve çoğunlukla zengin, baharatlı ve tütsü tadları ile öne çıkıyor. Asit oranı yüksek ve tat bakımından oldukça zengin ve karakteristik olduğundan dünyanın en önemli kahveleri arasında yer alıyor.

Guatemala kahveleri arasından benim favorim Tchibo’da satılan Guatemala Grande. Yumuşak içimli ve karakteristik bir aromaya sahip.  Starbucks‘ta satılan Guatemala Antigua ise daha sert ve tüstü tadı daha baskın (Benim damak tadıma uygun olmayan kahvelerden). Bunun yanında Antigua, Coban ve Huehuetenango gibi Guatemala yöresinde ait daha pek çok kahve çeşidi de mevcut.

Kenya

Yüksek asiditesi ile Guatemala‘ya göre daha keskin ve damakta turunçgil lezzeti bırakan bir kahve. Kenya kahvelerinin büyük çoğunluğunu SL-28 ve SL-34 türleri oluşturmaktadır. Bu iki tür Guy Gibson tarafından yürütülen bir araştırmada çapraz aşılama ile üretilmiş. Denemekte fayda var.

Christmas Blend

Bir tür olarak değil ancak kahve dükkanlarının kendi özel karışımlarından elde edilen kahve çeşitlerinden de bahsetmekte fayda var. Örneğin Christmas Blend, Starbucks‘ın en güzel kahvesi olup sadece Christmas zamanında satılmaktadır. Bu kahve, farklı kahve çekirdeklerinin harmanlanmasından oluşmakta ve inanılmaz lezzetlidir.

Espresso, Filtre Kahve veya Türk Kahvesi

Espresso ve filtre kahve; aslında sadece birer demeleme yöntemidir. İstediğiniz türde kahve çekirdeğini uygun büyüklükte çektikten sonra espresso makinesinde demlerseniz espresso, French press’te demlerseniz filtre kahve elde etmiş olursunuz.

Benzer şekilde Türk Kahvesi de aslında sadece bir pişirme yöntemidir. Çünkü zaten Türkiye’de kahve yetişmez. İstediğiniz türdeki kahve çekirdeğinden (ki genellikle arabica türü kullanılır) uygun şekilde öğüterek Türk Kahvesi elde edebilirsiniz.

Türkiye’de neden kahve yetişmiyor? derseniz de;

Kahve ağacı sadece ekvatoral iklimde yetişebilen bir bitki olduğunu hatırlatalım. Kahve; Amerika’da Peru, Brezilya, Meksika, Afrika’da Tanzanya, Sudan, Asya’da Papua Yeni Gine, Hindistan ve Çin’in güneyini kapsayan bölge ile bunların arasında kalan ülkelerde yetişmektedir.

Ancak tüm bunlara rağmen, Bob Dylan’ın dediği gibi…

“Önemli olan kahvenin tadı değil zaten, onu kiminle içtiğinizdir.” 

One comment

Bir Cevap Yazın