görsel İspanyol Filmleri: Bulmaca Gibi Bir Kurgu ve Şaşırtıcı Son

Son zamanlarda kendimi İspanyol filmlerine fena kaptırdım sanırım. Ancak bu, iyi de bir listenin ortaya çıkmasını sağladı. Aşağıda yer alan filmlerden birini bile beğenmeyeceğinizi hiç sanmıyorum. Suç, gizem, polisiye, gerilim, bir kaçı korku ve hemen hepsi şaşırtan bir sona sahip. Eksiklerim varsa yorum yazarak siz de bana bildirin. İşte size izlediğim en iyi İspanyol filmleri.

El Cuerpo / The Body / Ceset (2012) – IMDb: 7,6

İzlediğim filmler arasında beni en çok şoka uğratan film diyebilirim. Morgda çalışan bir gece bekçisi, bir akşam dehşet içinde morgdan kaçarak uzaklaşır ve bu esnada kendisine araba çarpar. Olayı araştırmaya gelen ekip, morg kameralarından bekçinin neden kaçığını araştırırken zengin bir kadının cesedinin morgdan kaçırıldığını fark eder. Kadının kocasını ifadeye çağıran detektif, bulmaca gibi bir olay örgüsünün içindedir artık. Ama siz yinede bildiklerinizi unutun ve asla aklınıza gelmeyecek bir sona hazır oldun. Keyifle izleyeceğiniz bir dram, gizem ve polisiye.

Hücre 211 / Celda 211 (2009) – IMDb: 7,7

Tam bir suç-dram ve aynı zamanda biraz da aksiyon filmi. Daniel Monzon‘un yönettiği film, tek solukta izlenebilecek kadar sürükleyici, çarpıcı ve tempolu. Azılı katillerin olduğu bir hapishane’de çalışmaya başlayan bir gardiyanın ilk iş gününde, hapishanede ayaklanma çıkmasını ve bu gardiyanın bir anda tutukluların arasında kalmasıyla kendisini yeni mahkummuş gibi tanıtmak zorunda kalarak verdiği yaşam mücadelesini anlatıyor. Dışarıda hamile karısının bekleyişi ve hayatında hiç suç işlememiş bir adamın kendini inandırmak için muhteşem rol yapmak zorunda kalması… İspanyol sinemasının en iyi örneklerinden biri bence.

Contratiempo / The Invisible Guest / Gizli Tanık (2016) – IMDb: 8,0

Yasak ilişki yaşayan bir çift, tam ayrılma kararı verdikleri bir sırada, talihsiz bir araba kazası yaparlar ve karşı arabadaki sürücü ölür. Durumu ört bas etmekten başka çareleri olmadığını düşünen çift, iyi olduğunu düşündükleri bir plan yaparlar. Elbetteki plandaki hatalar başkalarının gözünden kaçmayacaktır. Suç, gizem ve macera türünde mükemmel bir film. Kaçırmayın.

La Cara Oculta / The Hidden Face / Gizli Oda (2011) – IMDb: 7,4

Kapalı bir odada kilitli kaldınız ve sesiniz hiçbir şekilde dışarı ulaşmıyor. Odada bulunan ve sadece sizin tarafınızdan karşıyı görebildiğiniz bir camdan sevgilinizin yeni hayatını izleyebiliyorsunuz. İnanılmaz bir kurgusu olan İspanya-Kolombiya ortak yapımı filmin yönetmeni Andrés Baiz. Film, gizemini biraz çabuk belli etmesi dışında kesinlikle sıra dışı. Dram, gizem, gerilim türünde. Mutlaka izleyin.

Mientras duermes / Sleep Tight / Ölüm Uykusu (2011) – IMDb: 7,2

Filmin adından ve afişinden korku filmi gibi görünmesine bakmayın, film korku filmi değil. Bunu, korku filmi ama korkutmuyor anlamında söylemiyorum, filmin tür olarak korkuyla alakası yok. Filmin türü tam olarak: dram, gizem ve psikoloji. Psikopat bir apartman görevlisinin, apartman sakini bir kadına kafayı takmasını ve devamında gelişen olayları anlatıyor. İlginç ve sürekli merak uyandıran bir film.

El Orfanato / The Orphanage / Yetimhane (2007) – IMDB: 7,5

Korku filmi seviyorsanız, buyrun. Mükemmel bir İspanyol korku filmi. Kendisinin de daha önce kaldığı ancak artık kullanılmayan bir yetimhaneyi satın alarak eşi ve evlat edindiği küçük oğlu Simon ile buraya taşınan Laura‘nın, orayı çocuklar için bir bakımevine dönüştürme planı vardır. Ancak oğlu Simon‘un aniden kaybolması ve Laura‘nın oğlunu bulma çabaları gerçek olamayacak olayların başlamasına neden olur. Gotik korku filmleri arasında yer alan filmin yönetmeni Juan Antonio Bayona.

Julia’s Eyes / Julia’nın Gözleri (2010) – IMDb: 6,7

Başarılı bir gerilim filmi. Kör olan kardeşinin intihar etmesi üzerine kardeşinin yaşadığı eve gelen Julia, olayın stresi yüzünden, genetik olarak kendisinde de mevcut olan ve gözlerini yavaş yavaş kör etmeye başlayan hastalığı ilerlemeye başlar. Kardeşinin intiharı ile ilgili esrarengiz ve gizemli ipuçları yakalamaya başlayınca gözlerini tamamen kaybetme pahasına durumu çözmeye çalışacaktır.  Çoğu İspanyol filmi gibi şaşırtan bir sona sahip ve gerilim türünün iyi örneklerinden birisi.

El Guardián Invisible / The Invisible Guardian (2017) – IMDb: 6,2

Klasik bir İspanyol filmi. Zor bir seri katili yaklamaya çalışan kadın bir dedektifin, bu süreçte kendi geçmişiyle de yeniden yüz yüze gelmesini anlatıyor. Film, güzel ancak biraz fazla uzatılmış. Sanırım bu nedenle de IMDb puanı 6,2’de kaldı. Ancak yine de havanın yağışlı olduğu bir akşam -filmin yarısı yağışlı bir havada geçtiğinden 🙂 – izlenebilecek güzel filmlerden birisi. Diğer İspanyol filmlerine nazaran sonu o kadar şok etkisi yaratmıyor ama merakla beklemeye değecek bir sonla da bitiyor.

Regression / Korku Terapisi (2015) – IMDb: 5,7

IMDb puanının düşük olmasının farkındayım ama bu film, gerçek bir olaydan sinemaya aktarılmış olmasının yanında, insanda inanç duygusunun ne kadar kuvvetli ve tehlikeli olabileceğini anlatan önemli filmlerden biri bence. Çocuk istismarı, satanizm, din, psikoloji, insan ilişkileri, yalnızlık gibi pek çok konuyu içinde barındıran film, sanki önce korku filmi olarak başlamış da sonra suç, gizem ve drama dönüşmüş gibi… Aynı zamanda iyi bir polisiye ve gerilim filmi de diyebiliriz.

La Habitación de Fermat  / Kapan (2007) – IMDb: 6,7

Bu film, tek mekan filmlerini sevenlere… Matematik dehalarının buluştuğu bir toplantıda, kendilerine sorulan her soruda, matematikçiler soruyu doğru cevaplayana kadar duvarlar geliştirilen bir çark yardımıyla daralmaya başlar. Matematikçilerin, odanın küçülüp yok olmaması için, her soruyu hızlı ve doğru cevaplamaları gerekmektedir. Ancak bunu yaparken bir yandan da kendilerine bu tuzağı “Kimin?” ve “Neden?” kurduğunun cevaplanması sorunu vardır. Heyecanlı, sürükleyici ve ilginç bir İspanyol filmi. 

Hable Con Ella / Talk to Her / Konuş Onunla (2002) – IMDb: 8,0

Aslında çok eskiden izlediğim bir film ama İspanyol filmleri listesi yaparken bu filmi eklememek olmazdı. Film tam bir dram filmi. İlginç bir aşk hikayesi mi desem, patolojik bir karakterin dramı mı? Film; sevgilisi boğa yarışında ağır yara almış olan Marco ile aynı hastanede çalışan sağlık görevlisi Beningo arasındaki ilginç ve derin dostluğu anlatıyor. 2003′te en iyi senaryo dalında Oscar ödülü alan filmin yönetmeni: Pedro Almodóvar.

Los Cronocrimenes / Suç Zamanı (2007) – IMDb: 7,2

Gerilim ile bilim-kurguyu birleştiren ilginç bir film. Aslında ben çok beğenmedim ancak ilginç konusu ile çok kişinin beğenisini topladığını okuduğumdan listeye almam gerektiğini düşündüm. Filmin konusu; isteği dışında zamanda yolculuk yapan ve geçmiş bir tarihe giden bir adamın başından geçen talihsiz olayları ve bu talihsizlikleri düzeltmek için yeniden zamanda yolculuk yaparak olayları daha da karmaşıklaştırmasını anlatıyor. Adamın önüne çıkan neredeyse tüm engeller aslında kendisinden başkası değil… Filmi izlerken sürekli “ee ne olacak şimdi?” diyorsunuz. Bilim-kurgu sevenlerin beğeneceği türde.

One comment

Bir Cevap Yazın