görsel İyi Bir Gezi Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Her sanat dalında olduğu gibi, fotoğrafta da en iyiye ulaşmak için yetenekli olmak yetmiyor. Evet, gerçekten de fotoğrafçı, mükemmele ulaşmak için yüzlerce, binlerce kare çeker… İster profesyonel bir makine ile ister akıllı bir cep telefonu ile gezerken gördüğümüz güzellikleri hatıralarımıza etkileyici şekilde kaydedebilmek, arkadaşlarımız ile paylaşmak için püf noktaları sizler için özetledik.

1- Gidilecek yer hakkında bilgi araştırması yapın.

Gideceğiniz yer hakkında bilgi edinin.İyi bir gezi fotoğrafı, iyi bir gezi sonucudur. İyi bir gezi ise dikkatli ve bilinçli planlanırsa fotoğraf açısından sonuçlar tatmin edici olur. O yerin tarihi ve doğal mirasları, lokal alışkanlıkları, örf ve adetleri ile ilgili bilgi edinmek gezi fotoğrafının ilk adımıdır.

2- Gidilecek yerlerin daha önce çekilmiş fotoğraflarına bakın.

Gezi yapmayı planladığınızda çekeceğiniz yer ile ilgili profesyonel veya amatör fotoğrafçılar tarafından çekilmiş fotoğraflara bakın.Ayrıca gezi esnasında yolunuza çıkan hediyelik eşya mağazalardaki kartpostallara göz atmanızı tavsiye ederiz.

3- Fotoğraf çekimi için doğru saatte orada olun.

Gezi öncesi vaktiniz varsa Rembrant ve Caravaggio gibi ressamların resimlerini inceleyebilirsiniz. Özellikle Rembrant’ın kullandığı ışığın usta fotoğrafçıların çoğunun örnek aldığını göreceksiniz. Gezi esnasında ise hemen her tür fotoğraf için “yatık ışık” olarak bilinen sabah ve akşam saatlerinin ışığının kullanılması fotoğrafı farklı bir atmosferde gözükecektir. Saat olarak sabah güneşin doğuşunu takip eden ilk 2 saat ve akşam gün batımından önceki son 2 saat en uygunu olacaktır.

4- Ufuk çizgisinin yerini iyi belirleyin.

“Ufuk çizgisini nereye alsam ?” sorusu genellikle manzara fotoğraflarında akla takılır.Burada birinci kural; ufuk çizgisi bazı özel durumlar hariç mutlaka kadrajın alt ve üst kenarlarına paralel olmalıdır.Bu tartışılmaz. Çünkü bu kurala uyulmazsa fotoğrafın düşeylerinde problem başlar. İkinci kural ise ufuk çizgisinin hiç bir zaman kadrajın tam ortasına denk getirilmemesidir.Çünkü bu kararsızlığın ifadesidir. Kadrajın hangi tarafı ( altı ya da üstü) güçlü ise ufuk çizgisi diğer tarafta olmalıdır.

5- Fotoğraf çekebilmek için izin isteyin.

İnsanlarla iletişime geçebilmenin en önemli yolu insan dilini bilmektir. Bir anda gidip fotoğraf çekilmez, çünkü çoğu insan bundan rahatsız olur. Bu nedenle önce tanışıp sohbet etmek ve daha sonra fotoğraflarını çekmek bu işin en doğru yanıdır.Benzer durum bir vitrin,pazar tezgahı ve imalathane için de geçerlidir. Bu tür yerlerde fotoğraf çekmeden önce bir kaç cümle ile bölge halkına niyetinizi anlatmanız gerekebilir.

6- İnsan ögesinden yararlanın.

İnsanı fotoğrafa dahil ederek, hem mekan hem de mimari çekimlere yaşam zenginliği katabilirsiniz. İnsanın fotoğrafta kullanım oranı, fotoğrafın genel kadrajına göre değişiklik gösterebilir. Bazen 1/3 oranında bir alan kaplayabildiği gibi kimi zaman 1/10 gibi çok küçük bir oranda da yer alabilir. Önemli olan sizin neyi vurgulamak istediğinizdir.

7- Mimari yapılardaki estetiği keşfedin.

Hayatın hızlı akışı içinde farkına bile varamadığımız mimari yapılara gezi sırasında biraz farklı bir açıdan bakmak için zaman ayırın. Onlarda gezdiğiniz yerlerin kültürünün izlerini arayın. Yapıya yan ışık altında ön taraftaki çıkıntılara az ışık düşecek şekilde çekin. Mimari yapıyı oluşturan sütunlara tam karşıdan (akstan) değil perspektiften bakın. Makineyi mümkün olduğunca yere indirin. Bu tür fotoğraflar için göz seviyesinden bakış sıkıcı ve yorucu olabilir. Fotoğraf makinesini yere indirerek oluşturulan eğim, izleyicide farklı duygular uyandıracaktır.

8- Kalabalıklara karışın.

Gidilecek yerde yöresel bir kutlama, bayram veya festivale konuk olup, kalabalıklara karışarak fotoğraf çekmek çok eğlencelidir. Bazen insan bakımından zengin fotoğraflar izleyicilere çok ilginç gelir. Kalabalık caddelerde yürüyen insanlar, alışveriş yapılan yerlerdeki insan yığınları, pazar yerlerinin insan zenginliğini fotoğraflarınıza dahil etmeye gayret edin.

9- Altın kesime dikkat edin.

Diğer adı ile ”Altın oran” kuralı… En basit tanımıyla konuyu kadraja yerleştirme şeklidir. Fotoğrafını çekmeyi planlanan konu orantılı bir şekilde kadrajın ortasına yerleştirilmemeli, aksine ortanın sağına ya da soluna yakınlaştırılmalıdır. Bu kural sayesinde fotoğraf hem estetik görünecek hem de kendini iyi anlatacaktır.

10- Klişelerden sakın.

İyi bir bakış elde etmenin en kolay yolu her zaman konuyu önce kafamızda canlandırarak, gerekenden fazlasını katmadan etkiyi de eksik bırakmadan olmasını istediğimiz fotoğrafı çekmeye uğraşmaktır. Özellikle başlangıçta her zaman aklınızda canlandırdığımız görüntüyü elde edemeyebilirsiniz ancak konuyu ayırt etmeye başladığınız andan itibaren kendinize özgü bakışınızı kazanmaya da başlarsınız. Bu bakış sizin seçiminizdir.

Kaynaklar:

  • Kanburoğlu, Özer (2006), Fotoğrafta Kompozisyon, Birmat Matbaacılık, İstanbul.
  • Julian Calder-John Garrett (1998), Fotoğrafçılık El Kitabı, Say Yayınları, İstanbul.

Bir Cevap Yazın