görsel İzledikten Sonra Derin Düşüncelere Dalacağınız 11 Film

Interstellar (2014)

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Matthew McConaughey, Jessica Chastain …

“Zaman ve mekânı aşabilen tek şey, sevgidir.”

Dünyadaki medeniyet, tarım ürünlerinin ölmesiyle sekteye uğramıştır. İnsanlığın kurtulabilmesi için tek yol, hayatlarını sürdürebilecekleri yeni bir gezegen bulmaktan geçmektedir. Bu yeni gezegeni bulmak için tek umut ise eski bir NASA pilotu olan Cooper’ın yıldızlararası bir yolculuk yapmasıdır. Interstellar, yalnızca bilimsel bilgilerden oluşan bir bilimkurgu değil, aynı zamanda bir baba ile kızının ilişkisini olağanüstü bir şekilde veren harika bir film. Zamana karşı yarışan bir baba, yıllarını insanlığı kurtarmaya adamış bir kız ve Hans Zimmer’ın destansı müzikleriyle adeta nefesinizi kesecek mükemmel bir film.

The Adjustment Bureau (2011)

Yönetmen: George Nolfi

Oyuncular: Matt Damon, Emily Blunt …

“Özgür iradenin bir lütuf olduğunun farkına varanlar, uğruna savaşmadıkları sürece bunu nasıl kullanacaklarını asla bilemeyecekler.”

Kaderimize yön verebilir miyiz, yoksa hepimiz daha önceden çizilmiş bir kaderin piyonları mıyız? Ünlü bir politikacı olan David Norris, özel bir balerin olan Elise Sellas’a âşık olduğunda, karşısına çıkan tek bir problem vardır: Kaderinde onunla beraber olması yazılmamıştır. Kader ajanlarının bu iki karakterin birlikte olmaması ve çizilen yolda yürümeleri için yaptıkları her şeye rağmen, David ve Elise kaderlerine karşı gelip kendi yollarını çizebilecekler mi? Özgür irade ve determinist düşüncenin karşı karşıya geldiği, derin düşündüren harika bir film daha.

The Man From Earth (2007)

Yönetmen: Richard Schenkman

Oyuncular: David Lee Smith, Tony Todd …

“Ben Tevrat’la büyüdüm. Karım Kur’an’la. En büyük oğlum Ateist. Kızım ise Hinduizm öğreniyor. Oturma odamda neredeyse dinler savaşı yapılacak kadar yer var ama hepimiz “Yaşa ve Yaşat”ı uyguluyoruz.”

Başarılı bir tarih profesörü olan John Oldman, aniden istifa edince arkadaşları veda etmek için toplanır ve bu ani gidişin altında yatan nedeni çözmeye çalışır. Yıllardır özenle sakladığı sırrını ilk kez arkadaşlarına açan John, aslında 14.000 yaşında olup tarihe bizzat kendisi tanıklık eden ve hiç yaşlanmayan bir ölümsüzdür. Buddha ile yaptığı sohbetler, Van Gogh’dan aldığı orijinal tablolar, Colomb’un Amerika’yı keşfi yahut Hıristiyanlık tarihine kadar giden bu sıra dışı sohbet, filmde kendinizi de onlardan biriymiş gibi hissetmenize yol açıyor. Film tüm bu anlatılanların gerçek mi yoksa sadece bir hikâye mi olduğunu soruyor, cevabı ise seyirciye bırakıyor.

The Prestige (2006)

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Christian Bale, Hugh Jackman …

“Siz sırrı çözmek değil, kandırılmak istiyorsunuz.”

Film, genç sihirbazlar olan Alfred ve Robert’ın azılı rekabetini anlatıyor. Bir kaza sonucu eşi ölen Robert, bu ölümden Alfred’i sorumlu tutar ve bitmek bilmeyen bir rekabetin fitilini ateşlemiş olur. Birbirlerinin sihirbazlık numaralarını çözmeyi saplantı haline getiren iki düşman, gizemini koruyan “Yer Değiştiren Adam” numarası, derin bir aşk, fedakârlık ve bol derece de sihir… Nolan’ın bu derece güzel bir film ortaya koyması, belki de onun en usta sihirbaz olduğunu gösteriyor.

Mr. Nobody (2009)

Yönetmen: Jaco Van Dormael

Oyuncular: Jared Leto, Sarah Polley …

“Seçim yapmadığın sürece, kalan olasılıkların hepsi mümkündür.”

Bay Hiç kimse, dünyada kalmış yaşayan son ölümlüdür. 117 yaşındaki Nemo’nun daha küçük bir çocukken annesi ve babası boşanmıştır. Bir tren peronundaki seçimi vurgular film. Nemo, ya trene binip annesiyle gidecek ya da peronda babasıyla kalıp kendine başka bir hayat kuracaktır. Kalmak ya da gitmek. İki seçim, iki farklı hayat ve sonsuz bir olasılıklar dizisi. Mr. Nobody, yaptığımız seçimlerin hayatımıza nasıl yol verdiğini gösteren başarılı bir film. Filmin yönetmeni Jaco Van Dormael film hakkındaki düşüncesini şu sözlerle anlatmıştır: “Herkesin karşılaşabileceği sonsuz olasılıklar hakkında gerçekten de yüksek bütçeli deneysel bir film Mr. Nobody.”

Frequencies (2013)

Yönetmen: Darren Paul Fisher

Oyuncular: Daniel Fraser, Eleanor Wyld …

“Mozart çalarken hepimiz aynı frekanstayız.”

Bilim ve felsefenin birleştiği, özgür iradenin varlığı ile kaderimizin tamamen belirli olduğunu savunan determinist düşünceyi karşı karşıya getiren bir film Frequencies. Henüz çocukken insanlar frekanslarının belirlenmesi için bir teste tabii tutulmaktadır. Yüksek frekanslılar daha şanslı ve hayatta daha başarılı olurken, düşük olanların hayatları çok daha bahtsız geçmektedir. Peki ya yüksek ve düşük frekanslı iki insan bir araya gelirse? Frekansları değiştirmenin bir yolu var mıdır? Özgün senaryosuyla listenin güçlü filmlerinden biri olan Frequencies, yönetmenin deyişiyle romantik – bilim kurgu – felsefe türünün de ilk örneğidir.

I Origins (2014)

Yönetmen: Mike Cahill

Oyuncular: Micheal Pitt, Astrid Bergès-Frisbey …

“Sizlere karşıma çıkıp dünyamı değiştiren o gözlerin hikâyesini anlatmak istiyorum.”

Laboratuarda göz üzerine deneyler yapan Ian; dini inançlarına son derece bağlı Sofi’nin son derece güzel olan gözlerine âşık olur ve onunla evlenir ancak onu trajik bir kaza sonucu kaybeder. Yıllar sonrasında büyük bir keşif yapılır ve Ian, sisteme kayıtlı insanlar arasında, ölen birtakım insanların gözleri ile hayatta olan bazı insanların gözlerinin birebir örtüştüğünü görür. Sanki ölen insanlar, yeniden farklı bir bedende hayat bulmuştur… Reenkarnasyon, evrim teorisi ve farklı inançların iç içe geçtiği film, zengin içeriğiyle kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden biri olma özelliğine sahip.

The Foundation (2006)

Yönetmen: Darren Aronofsky

Oyuncular: Hugh Jackman, Rachel Weisz …

“Her gölge, ne kadar koyu olursa olsun, sabah güneşi tarafından tehdit edilir.”

Aynı zamanda “Bir Rüya İçin Ağıt”ın da yönetmeni olan Aronofsky, bu filmde birbirine geçmiş üç hikâyeyi seyirciye sunuyor. Hayat ağacını arayan mayalı bir kâşif, karısını kurtarmak için tedavi arayışında olan sadık bir eş ve bir uzay yolcusu… Aşk ve ölümsüzlük üzerine kurulmuş bu öyküde, Hugh Jackman’ın hayat verdiği üç karakter, ortak bir gerçekte buluşuyor. Bilim-kurgu ve romantizm tadında geçen The Fountain’ı, basit bir hikâyeden ziyade çok daha derin bir kurguya sahip olduğundan keyifle izleyeceksiniz.

Identity (2003)

Yönetmen: James Mangold

Oyuncular: John Cusack, Ray Liotta …

“Hikâyesi o kadar inanılmaz ki gerçek olabilir.”

Şiddetli bir fırtına sonrası sırlarla dolu on yabancı bir motelde konaklamak zorunda kalır. Çok geçmeden yolcuların başlarına tuhaf olaylar gelir ve teker teker ölmeye başlarlar. Eğer hayatlarını kurtarmak istiyorlarsa, onları bir araya getiren sırrı çözmeleri gerekiyordur. Beklenmedik sonu, gerilim dolu sahneleri ve oyuncuların başarılı performanslarıyla şaşırtıcı bir film.

Deja Vu (1999)

Yönetmen: Tony Scott

Oyuncular: Denzel Washington, Paula Patton …

“Kimsenin inanmayacağını bile bile birine dünyanın en değerli şeyini anlatmak zorunda kalsan ne yapardın? Denerdim.”

Hiç bir olayı daha önceden yaşamış gibi hissettiniz mi? Ya da bazen biriyle tanıştığınızda sanki yıllardır onu tanıyormuş gibi hissedersiniz. Filmin ismini aldığı bu durum Deja vu olarak bilinir. Denzel Washington’un hayat verdiği Doug Carlin, insanların geçmişlerinin saniyesine kadar izlenebildiği ileri teknoloji içeren bir teşkilatta çalışmaktadır. Bir gün feribotta bir bomba patlar, yüzlerce kişi hayatını kaybeder ve bu olayın arkasında kişinin bulunması için Doug görevlendirilir. Bu filmi klasik aksiyon filmlerinden ayıran özellik ise, Doug’un eline patlama olduktan sonra katili bulmak yerine, olay henüz gerçekleşmeden insanların hayatını kurtarma şansının geçmesidir. Eğer geçmiş izlenebiliyorsa, onu değiştirmek de mümkün müdür?

Another Earth (2011)

Yönetmen: Mike Cahill

Oyuncular: Brit Marling, William Mapother …

Ama belki de en gizemli olay ne büyük ne de küçük olanıdır. Biziz, o kadar yakın işte.”

Dünyaya çok benzeyen bir gezegenin keşfedildiği gün, bir öğrenci ve yazarın hayatı trajik bir kaza sonucu kesişir. Alternatif bir hayatın olduğu bu yeni gezegende, dünyadaki herkesin bir eşi vardır. 17 yaşındaki Rhoda, bu gezegene gitmek için bileti kazanmasına rağmen gidecek midir, yoksa yaptıklarının kefaretini ödemek için kalacak mıdır? Another Earth, yalnızca bilim kurgu tadında değil, ayrıca derin bir drama da sahip orijinal bir film.

2 comments

  1. Genelde listelerde başlıkla alakası olmayan birkaç film olur. Haliyle blog yazarının kopyala yapıştır yaptığı hissine kapılırım. Bu ise harika bir liste olmuş. Gerçekten farkındalıkla izlediğin ve liste yaptığın çok açık. Adjustment Bureau haricinde hepsini izlemiştim. Hemen izleneceklere ekledim. Sliding Doors, Inception, The game, The illusionist, Predestination gibileri de bu listeye eklenebilir diye düşündüm. Emeğine sağlık

Bir Cevap Yazın