görsel Kafka Belgeseli: Böceğin Gerçek Dünyası

“Bu şehirden ya kaçmak istersiniz ya da içinde kaybolmak. Bu şehir sizi ya özgür bırakır ya da esir alır. Çok görkemli bir kent burası, adeta bir masal kenti. Çocukluğumuzda hayalimizde canlandırdığımız Hansel ile Gretel‘in çikolatadan yapılmış evleri, renkli düşleri burada. Ama aynı zamanda büyüdüğümüzde peşimizi bırakmayan kasvet, pusu, belirsizlik de burada.

Tepelere kurulmuş haşmetli şatolar, nehrin üzerine çökmüş gibi duran köprüler, göğe doğru yükselen kiliseler, bir tablo gibi ince ince işlenmiş ve süslenmiş rengarenk ama birbiriyle uyumlu binalar ve bu şehrin görkeminin tam tersine ince, zarif, beyaz tenli, belli belirsiz insanlar.

Burası Avrupa’nın göbeği, burası Prag.”

Prag; Kafka‘nın doğduğu, büyüdüğü ve yaşamının neredeyse tamamını geçirdiği şehir. Aynı zamanda da hem nefret ettiği hem hiç ayrılamadığı yer…

Ve Kafka‘yı tam da olması gereken yerde, Prag’da anlatan bir belgesel: “Kentler ve Gölgeler – Prag- Franz Kafka”. İzlemek için;

“Olabildiğince yalnız kalmalıyım. Hayatta başardığım ne varsa yalnızlığımın karşılığıdır.”

Franz Kafka

Kafka’nın ünlü “Dönüşüm” kitabı ile ilgili detaylı bir inceleme yazısı okumak için şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim: Kafka’ya Dokunmak: Dönüşüm Kitabı Üzerine.

Kafka okumak güzeldir 🙂

Bir Cevap Yazın