görsel Kahve Akımları ve Özellikleri: 1., 2. ve 3. Dalga Kahve Nedir?

Kahve dalga akımı diye bir söylem var ki, nereyi karıştırsanız farklı bir tanımla karşılaşabiliyorsunuz. Biz de bu nedenle en yaygın kullanımlarından bahsedeceğiz.

1. Dalga Kahve Akımı veya 1. Dalga Kahve Nedir?

II. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan ve en kötü kalite robusta çekirdeklerinin kullanıldığı kahvedir. Örneğin Nescafe olarak bildiğimiz dondurulmuş kahve 1. dalga kahvedir.

2. Dalga Kahve Akımı veya 2. Dalga Kahve Nedir?

Espresso’nun ön plana çıkıp yaygınlaşmasıyla hak ettiği değeri görmeye başladığı dönemdir. 1960’larda başlamış ve 1990’lara kadar hızla yayılmıştır. Kahve çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak, kahveyi çekirdeğinin türüne, yani ülkesine göre tercih etme kültürünün başlandığı dönemdir. Starbucks gibi kahve dükkanları ve buralarda satılan kahveler buna örnektir.

3. Dalga Kahve Akımı veya 3. Dalga Kahve Nedir?

Kahveye gerçek değerin verildiği, olması gereken kahve kültürünün inşa edilmeye başlandığı dönemdir. Çekirdekten bardağa kahvenin hikayesini öğrenmek isteyen, kaynağına inen, kahvenin geçirdiği işlemleri tek tek ele alan veya hazırlama ve sunum tekniklerine azami önem gösterenlerin dönemidir. Etik kahve ticareti veya Kahve sanatı olarak da adlandırılabilir. Hangi demleme yönteminin hangi kahveye nasıl yakıştığı, hangi kahvenin hangi tatlı ile iyi gittiği gibi kahveye şarap gibi bir kültür aşılayan dönemdir.

Keyifli kahveler 🙂

Bir Cevap Yazın