görsel Kahve Sözlüğü

Kahve, Arapça’da “keyif veren içki” anlamına gelen “qahwah”dan gelen bir sözcüktür. Yıllar içinde kendi kültürünü ve sözlüğünü yarattığı söylenebilir. Siz de bir kahve tutkunuysanız bilmeniz gereken bazı kavramlar:

Affogato: İtalyaca “boğulmak” anlamına geliyor ama bir-iki top vanilyalı dondurma üzerine eklenen bir shot espresso’ya da affogato diyorlar. Deneyin, gayet lezzetli…

Americano: Espressonun üzerine sıcak su eklenmesiyle yapılan kahve. II. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da bulunan Amerikan askerlerinin filtre kahve makinesi bulamadıkları için espressoya su ilave ederek kendi filtre kahvelerini yapmalarıyla ortaya çıkmış. Espressonun biraz daha sulu hali olduğundan daha hafif içimli.

Arabica: Dünyada tüketilen toplam kahvelerin % 70’nin elde edildiği kahve çekirdeğinin ismi.

Robusta: Dünyada tüketilen toplam kahvelerin % 30’unun elde edildiği kahve çekirdeği. Kafein miktarı arabica‘nın iki katı ve lezzet açısından daha acı.

Barista: Kahve dükkanlarında kahve hazırlayan kişilere barista deniyor.

Brew: Demleme anlamında.

Caffe Latte: İtalya’da özellikle kahvaltıda içilen ve espressonun içine sıcak süt ve köpük eklenmesiyle elde edilen kahve. Sütlü kahve de deniyor, zaten latte burada süt anlamında. Cappuccino’dan farkı ise 2 kat daha fazla süt içermesi.

Cortado: Espressoya yarısı kadar süt ilave edilerek yapılan kahve. Yani, kahve oranı cappuccino ve latteye göre daha yoğun.

Cupping: Kahve tadımı anlamında kullanılan ve kahve tadımı için yapılan etkinliklere deniyor. Cupping’e gidiyorum diyenler, “Nereye?” demeyin.

Dibek Kahvesi: Taş ya da tahtadan yapılan büyük havanlara konan kahvenin tokmakla ezilerek ufak hale getirilmesi ile elde edilen kahve çeşidi. Türk Kahvesi gibi pişiriliyor.

Espresso: Çok ince çekilmiş, sıkıştırılmış ve koyu kavrulmuş kahvenin içinden 90 derecedeki yüksek basınçlı suyun 15-20 saniyede geçirilerek elde edilen kahve. Çabuk hazırlandığı ve servis edildiği için İtalyanca “ekspres” anlamına gelen sözcükten türemiştir. Kahvenin kendi tadına en yakın olan çeşidi diyebiliriz.

Filtre kahve: Aslında bir çeşit demleme yöntemi. Kahve çekirdekleri orta çekiliyor ve çekilmiş kahvenin üzerinden su damlalar haline geçiyor. Böylece kahve rengini, aromasını ve tadını alarak filtre kahveyi oluşturur. Bu anlattığımız filtre kahve makinesinin demleme tekniği tabi, french press ile demlerken doğrudan sıcak su (92-93 derece arası) kullanılıyor.

Risretto: Espressoya daha az su katılarak hazırlanan kahve. Oldukça sert içimlisinden.

Irish coffee: Isıtılmış bir şarap bardağına 2 ölçü viski ve 1 çay kaşığı konup üzerine taze yapılmış sıcak kahve eklenerek karıştırıldıktan sonra üzerine yavaşça 1 ölçü kalın krema akıtılmasıyla elde edilen kahvedir.

Instant coffee: Hazır kahve anlamına gelir.

Kafein (Caffeine): Arabica’da % 1.1, Robusta’da ise % 2.2 bulunan ve merkezi sinir sistemini etkileyerek kişide keyif yaratan maddedir. Çayda da bulunur.

Macchiato: Macchiato “benek-leke” anlamına gelir. Köpürtülmüş sütün içerisine tek bir noktadan espresso dökülmesiyle elde edilir. Sütün ve espressonun miktarlarına göre çok fazla çeşidi vardır: Latte Macchiato, Espresso Macchiato vs.

Moka (Mocha): Adını Yemen’deki Muka şehrinden alan Yemen kahvesidir. Ama espressoya süt ilave ettikten sonra içerisine çikolata ve köpük eklenmesiyle oluşan kahveye de mocha dedir. İçerisine krema ve şurup eklenerek çok farklı çeşitleri de yapılmaktadır: White chocolate mocha vs.

Tahmis: Kurukahve anlamına gelir.

Yaşlı kahve: Sıcak ve nemli havada depolanan oldukça pahalı yeşil kahve çekirdekleridir.

2 comments

Bir Cevap Yazın