görsel Kapadokya Gezisi: Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu; Kapadokya bölgesinin jeolojik oluşumunun elverişliliği sayesinde insanlar tarafından yerin altındaki kayalara inşa edilmiş, yerin altına doğru tam 8 katlı bir yeraltı şehri. Bölgede bulunan diğer yeraltı şehirlerine oranla daha büyük ve diğerlerinden farklı olarak içinde bir misyonerler okulu, günah çıkartma yeri, vaftiz havuzu ve ilgi çekici bir kuyu bulunuyor.

Derinkuyu’nun tarihi, Asur kolonilerine kadar uzanıyor. II. yüzyılda Romalı askerlerin zulmünden kaçan Hıristiyanlar buraya yerleşmişler.

derinkuyu_yerlaltisehri4

İçerisinde ilk katlar hayvanlar için kullanılmış. Hayvanları daha aşağı katlara indirmek zor olduğundan ilk kat onlara ayrılmış. Daha aşağı katlarda da uzun bir süre dışarı çıkmadan yaşayabilecekleri alanlar inşa etmişler: erzak depoları, şarap imalathaneleri, kiliseler, manastırlar, su kuyuları, tuvaletler ve toplantı odaları. Her kata da mutlaka havalandırma bacaları yapmışlar. Bazı odalar ancak bir insanın geçebileceği kadar dar tünellerle birbirine bağlanıyor. Bazı yerlerde giriş-çıkışı güvenlik nedeniyle kapatabilecek büyük taş silindirler var.

Burasıyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz de burayı bir rehber eşliğinde gezmekte fayda var.  En temel bilgilerle yetinmek isterseniz de internette konuyla ilgili bir tur atın yeter.

derinkuyu_yerlaltisehri6

derinkuyu_yerlaltisehri3 derinkuyu_yerlaltisehri1Keyifli gezmeler 🙂

Bir Cevap Yazın