görsel Kapadokya Gezisi: Uçhisar, Ürgüp, Göreme

Kapadokya (Cappadocia); 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’dan püsküren lav ve küllerden oluşan ve “tüf” denilen çökeltinin; milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar aşındırması sonucunda ortaya çıkardığı farklı kaya şekillerinin (ki bunlar Peribacaları oluyor) en yaygın ve güzel örneklerinin bulunduğu bölgedir. Kapadokya kelimesinin anlamı Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi‘dir. Bu bölge Kalkolitik Dönem’den bu yana yerleşim yeri olarak kullanılmış olup özellikle 7. ve 13. yüzyıllar arasında Hıristiyanlar için çok önemli bir merkez halini almıştır.

Kapadokya 1985 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi‘ne alınmıştır. Göreme Milli Parkı, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Karlık Kilisesi, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Aziz Theodore Kilisesi, Soğanlı Arkeoloji Alanı ve Karain Güvercinlikleri olmak üzere 7 bölüme ayrılır. Bizim gezdiğimiz alanlardan Avanos, Zelve, Paşabağları, Dervent Vadisi, Üçgüzeller, Ürgüp, Uçhisar, Göreme’ye ilişkin notlar aşağıdadır:

Avanos

Kapadokya bölgesi içerisinde çömlek yapımının en yaygın olduğu yer sanırım burası. Heryerde çömlek atölyeleri var. Çömleklerin maliyeti düşünüldüğünde oldukça pahalıya satıldıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz Ama “touristic place” yapacak birşey yok 🙂

Biz Avanos‘a vardığımızda en azından dışarıdan tarihi bir mekan olduğunu düşündüğümüz Han Restoran‘a girdik, ancak içerisinin tarihle ve orijinallikle uzaktan yakından alakası olmadığından tavsiye edemeyeceğim. Oralara kadar gittiyseniz daha otantik ortamlarda yemek yemelisiniz.

Avanos ne yapılır derseniz, bir yerde çömlek yapımı izledikten sonra aslında yapıcak pek birşey yok, bir seçenek Venedik’te olduğu gibi gondol turları  düzenleniyor. Bu turları; kullanılan gondolların, Venedik’te kullanılanlara çok benzemesi ve yöreye özgü farklı bir tarzının olmaması dışında olumsuz bulmuyorum. Kendi çapında bir eğlencesi var.

Zelve

Zelve, Avanos’a yaklaşık 3 km kadar uzaklıkta. Burası biletle girilen (Müze Kart) ve içerisinde ikonoklastik dönemden kalma kilise ve manastırın olduğu bir alan. 1950’ye kadar Müslüman ve Hristiyan halk burada birlikte yaşamış, ancak daha sonra bu alan terk edilmiş. Ağaçlarla çevrili doğal bir alan burası. Gezilmeye değer.

Paşabaları

Burası da Zelve’den 3 km uzakta. Peribacası oluşumunun ve gelişiminin en iyi gözlemlenebildiği yerlerden biri. Bir zamanlar buradaki peribacaları keşişlerin korunma ve inzivaya çekilme yeriymiş. Bu nedenle Rahipler Vadisi olarak da biliniyor. Güvenlik nedeniyle ön taraftan belli olayan, ancak arka taraflardan görülebilen yaşam alanları oyulmuş. Tek kelimeyle mükemmel…img_1593

Dervent Vadisi

Diğer adıyla Hayal Vadisi. Burada bulunan peri bacalarının herkes tarafından farklı şeylere benzetilmesi bu ismi almasına neden olmuş. Vadinin üst kısımlarına çıktığınızda göreceğiniz manzara da ayrıca muhteşem.

Üçgüzeller

Muhteşem güzellikte peribacaları görebileceğiniz bir diğer durak: Üçgüzeller. Burası için de 10 dk yetiyor.

img_1634

Ürgüp

Burası akşam da konaklayabilceğiniz, ayrıca otantik restoran ve bar bulabileceğiniz, mimarisinin ve sokaklarının sizi başka bir dünyaya götüreceği güzel bir kasaba. Her sokakta farklı güzellik bulabilirsiniz. Yörenin mükemmel şarapları için de Turasan‘a uğrayıp ücretsiz tadım yapabilir ve uygun fiyatlarda şarap satın alabilirsiniz. Boğazkere-Öküzgözünü tavsiye ederim: Orta içimli güzel bir şarap. Ayrıca buranın, ücrete tabi olarak belirli aralıklarla şarap mahzenlerini gezdirme hizmeti de var.

img_1625

Uçhisar

Sivri bir dağ üzerine kurulmuş demek sanırım yanlış olmaz. Kafeleri ve çay bahçeleri güzel. Yamaç üzerine kurulu olduğundan manzarası mükemmel. Ara sokakları da bir o kadar sevimli ve keyifli.

Göreme

Göreme’de ilk görmemiz gereken yer elbette: Göreme Açık Hava Müzesi. Burası 4. ve 13. yüzyıllar arasında yoğun bir şekilde manastır hayatına ev sahipliği yapmış bir kaya yerleşim yeri. Müze Kart ile giriliyor. Bir vadi oluşturan alanda, kaya blokların içine kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları oyulmuş.

img_1687

img_1670

Burada gezilebilen yerler: Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise.

img_1675

img_1679 img_1683 img_1685Bu arada Göreme’de kalmak için de mükemmel bir otel önerebilirim: Göreme City Hotel. Burası oldukça temiz, işletmecisi çok samimi ve iyi insanlar. Teras’ta verdiği kahvaltısı gayet lezzetli ve doyurucu. Göreme’nin merkezinde olmasına rağmen fiyatı bize uygun geldi.

Ayrıca Kapadokya geziniz için bazı uyarılarım var:

  • Kapadokya bölgesinde kalacaksanız ya Ürgüp’te ya da Göreme’de kalmalısınız.
  • Nerede yemek yerseniz yiyin, kesin kazıklıyorlar 🙂 Benim tavsiyem testi kebabı diye getirdikleri ancak etli türlüden daha fazlası olmayan o şeye boşuna para vermeyin.
  • Klostrofobiniz varsa ya da en azından kapalı alanları sevmiyorsanız bile kesinlikle mağara otellerde kalmayın.

One comment

Bir Cevap Yazın