görsel Karşılıklı Zıtlıkların En Büyüğü: Tai Chi

Tai-Chi Chuan veya Taijiquan, ama daha çok Tai Chi olarak anılmaktadır.

Çince “en büyük” ve “zıtlık” anlamlarına gelen Tai Chi, çoğunlukla bir spor olarak bilinse de, aslında içsel bir Çin savaş sanatıdır. Nasıl başladığı ile ilgili net bilgiler yoktur ancak düşünsel köklerinin MÖ 3000’lere uzandığı kesin gibidir.

Günümüzde genellikle spor veya meditasyon amaçlı uygulanan Tai Chi, müzik eşliğinde hafif, yumuşak ve zarif hareketlerle yapılmaktadır. Prensip olarak hiçbir zaman en uç noktaya kadar esneme, uzanma ve güç kullanma içermez. Daha çok yumuşak denge hareketleri içerir. Bu sayede de her yaşta rahatlıkla yapılabilir ve karşınızda iyi bir usta varsa herkes tarafından rahatlıkla öğrenilebilir.

Beach-Tai-Chi_436b238a39

Tai Chi‘nin düzenli olarak yapılmasıyla vücutta bir çok sağlık problemine iyi geldiği, insan vücudunda bulunan yin ve yang enerjilerini dengeleyerek refleksleri geliştirdiği, vücuda doğru duruş alışkanlığı kazandırdığı, uzun süre masa başında çalışmaktan veya bilgisayar karşısında kalmaktan kaynaklanan rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca Tai Chi‘nin yaşlanmayı geciktirdiği ve ömrü uzattığı da bilgiler arasında yer almaktadır.

Daha sağlıklı ve üretken bir hayata sahip olmak için Tai Chi‘yi düşünebilirsiniz. Artık Türkiye’de de pek çok merkezde usta eğitmenler tarafından öğretilmektedir.

Nasıl yapıldığı hakkında daha fazla fikir sahibi olmak isterseniz şu video faydalı olabilir:

Bir Cevap Yazın