görsel Kolezyum (Colosseum) Hakkında Esrarengiz Bilgiler

Öncesinde Neron’un sarayının olduğu yere İmparator Vespasion tarafından 10 yılda inşa ettirilen Colosseum, MS 80 yılında Vespasion’un oğlu Titus tarafından tamamlanmış. 50.000 kişilik Colosseum’da 80 kapı ve iç koridorlar, acil durumlarda insanların birkaç dakikada tahliye edilebilecek şekilde tasarlanmış. Rivayete göre Titus, buranın mimarını kendisinden sonra daha görkemli yapılar inşa edemesin diye hayvanlara yem olarak vermiş… 100 gün 100 gece süren açılış oyunlarında 5 bin hayvan ve yüzlerce insan kurban edilmiş. Kullanıldığı 300 yıl boyunca ise 300 bin kişi can vermiş.

Gladyatörler genellikle savaşta esir düşmüş kölelerden seçilirmiş. Gladyatörlerle hayvanlar arasında yapılan dövüşlerde, aslan, kaplan, gergedan ve martı gibi yırtıcılar arenanın altındaki karanlık odalarda günlerce aç bırakılarak iyice vahşileşmeleri sağlanırmış. Hayvanlarla yapılan dövüşü kazanan gladyatörlere rudis, yani artık özgür olduklarını ifade eden tahta bir kılıç verilirmiş. Rudis kazanmasına rağmen dövüşlere devam eden ve başarılı olan gladyatörlere ise “ölümcül tehlikelerden savaşarak hayatta kalmayı öğretecek kadar iyi bilen kişi” anlamına gelen doctor ünvanı verilirmiş…

Dövüşler, gençlerin savaşçı ruha özendirilmesi açısından önemliymiş. Kadınlarsa ölen gladyatörlerin kanlarını biriktirerek bunlarla yapılan iksirlerin erkekleri kendilerine âşık edeceğine ve gladyatör ne kadar güçlüyse iksirin de o kadar güçlü olacağına inanıyormuş.

Bunun yanında dövüşlere gönüllü özgür insanlar, para ve şöhret kazanmak isteyenler ile hiç olarak ölmektense bir kahraman olarak ölmeyi yeğleyenler de çıkarmış. Kaybeden kişi, imparatorun başparmağını havaya veya yere doğru çevirmesiyle hayatta kalıp kalmamasına karar verilirmiş. Dövüşlerde kendini acındırmamak büyük erdemmiş.

Colesseum, gladyatör dövüşlerinin yanında, hayvan avcılığı, infazlar, savaşların yeniden canlandırılması, mitolojiye dayalı dramalar ve halk gösterilerine de ev sahipliği yapmış ve 2007’de Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçilmiş. Bir gün yolunuz Roma’ya düşerse, içerisini gezmeden dönmeyin. Gezerken Colosseum’un her yanında özellikle orta alanda, derin boşluklar olduğunu göreceksiniz. Bu boşluklar, demirin pahalı olduğu dönemde, Romalıların yapıdaki demirleri söküp çıkarmasından kaynaklanıyor. Ama büyülü havasından bir şey eksilmemiş.

Colosseum2

Tarihle kalın 🙂

Bir Cevap Yazın