görsel Kuzey Kıbrıs Mutfağından Keşfetmeniz Gereken 12 Lezzet

Kıbrıs denince herkesin aklına Kıbrıs otelleri ve gazinolar geliyor olabilir ancak Kıbrıs elbette sadece bunlardan ibaret değil. Tarihi ve kültürüyle de görülmesi gereken bir yer ve mutfağı da son derece zengin. Eğer tatil fırsatları arasında Kıbrıs’ı değerlendirmek istiyor ve Kuzey Kıbrıs gezisinde ne yenir diye düşünüyorsanız işte bölgenin en lezzetli yemekleri;

Kızarmış Hellim Peyniri

Kuzey Kıbrıs mutfağından en fazla kullanılan şey muhtemelen hellim peyniri. Kuzey Kıbrıs’a özgü bir peynir türü olan hellim peyniri hem sabah kahvaltılarında hem de akşam yemeklerinde una batırılarak kızartılıp yeniyor (Una batırmadan da kızartabilirsiniz).

Hellimli

Hellim peyniri ile yapılan bir tür kek. Kavrulmuş soğanla hazırlanıp üzerine sussam ve kişniş serpiliyor. Tadına bakmadan dönmeyin bence.

Hellim Böreği

Görünüşü gözlemeye benzeyen hellim böreği, çok ince açılan hamurun içine hellim peyniri konularak yapılıyor. Gözlemeden farkı ise üzerine bal sürülüyor.

Küp Kebabı veya Hırsız Kebabı

Kuzey Kıbrıs’ın en meşhur yemeklerinden biri. Kuzunun tandır olarak pişirilmesiyle yapılıyor. Pişme süresi uzun olduğundan önceden sipariş etmekte fayda var.

Şeftali Kebabı

İçinde şeftali olmasından değil, ustasının isminin Şef Ali olmasından bu adı almış. Aslında Kuzey Kıbrıs tam bir kebap cenneti ve bu kebaplardan biri de şeftali kebabı. Kebabın yapılışına gelecek olursak; koyun veya keçi etinin kıyması, maydanoz ve baharatlarla yoğrulup, iç yağına sarılıyor ve köfte şekli verilerek kömürde pişiriliyor.

Pirohu

Kuzey Kıbrıs gezisinde mantıya benzer bir yemek görürseniz bilin ki o “pirohu”dur. Kıbrıs mantısı olarak da adlandırılan pirohunun mantıdan farkı, içine kıyma yerine patates ve lor peyniri konulması. Yöresel lezzetler peşindeyseniz mutlaka tatmalısınız.

Çakistez

Kırma yeşil zeytinden yapılan ve Kuzey Kıbrıs’ın en çok tüketilen mezelerinden biridir. Kekik, sarımsak ve limonla salamura edilen kırma yeşil zeytin, erken hasat zeytinyağı ve kişniş ile servis ediliyor. Genelde restoranlarda meze olarak ayrıca alabileceğiniz ya da et yemekleriyle gelen bir konsepte sahip. Ayrıca Kuzey Kıbrıs’taki halk pazarlarında da bu zeytinlerden var.

Gullurikya

Yapılışı oldukça kolay ve lezzetli bir tatlı gullurikya. Bu tatlıyı yapmak için buğday unu, su ve çok az tuzla hazırlanan hamur ve pekmez gerekiyor. Tatlının en büyük özelliği ise pekmezin keçiboynuzu pekmezi yani harnup pekmezi olmasından geliyor.

Paluze Tatlısı

Aslında bir tür muhallebi. Üzümden yapılan ve üzerine badem konan “paluze”yi Kuzey Kıbrıs’taki pastanelerde bulabilirsiniz.

Pilavuna

Kıbrıs turunuzdaki en lezzetli yemeklerden biri de kuşkusuz pilavuna olacaktır. Bölgeye özgü olan ve daha çok kahvaltıda tüketilen pilavuna, hamur işi kategorisinde bir yemek. İçine lor peyniri, hellim peyniri, kuru üzüm, damla sakızı, yumurta ve nane konularak yapılan pilavuna hem ekşi hem de tatlı bir tada sahip.

Kıbrıs Köfte

Kuzey Kıbrıs da köftesi ile ünlü yerlerden biri. Köfte konusunda bir uzmansanız buradaki köfteleri de beğeneceksiniz. Fakat burada yapılan köfte biraz daha benzerlerinden ayrılıyor. Kıyma, patates, soğan, maydanoz ve baharatlardan yapılan Kıbrıs köftesi, en çok tüketilen yemeklerin başında geliyor.

Kolokas

Özellikle kış aylarında Kuzey Kıbrıs gezisi yapacaksanız kolokası mutlaka yemelisiniz. Bölgeye özgü yetişen bir bitki olan kolokastan yapılan ve içerisinde kuzu eti kullanılan bu yemek, Kuzey Kıbrıs’ın en lezzetli yemeklerinin başında geliyor.

Afiyet olsun 🙂

Bir Cevap Yazın