görsel Martin Luther King’in Tarihe Kazınan Sözleri

Martin Luther King (15 Ocak 1929 – 4 Nisan 1968)‘in tarihe kazınan sözleri:

“Acı deneyimlerimizden biliyoruz ki, ezenler özgürlüğü asla gönüllü olarak vermezler; ezilenler özgürlüğü istemesi gerekir.”

“Adına demokrasi diyebilirsin ya da adına demokratik sosyalizm diyebilirsin, fakat bolluğun paylaşımında Tanrı’nın tüm çocukları için daha iyi bir dağıtım olmalıdır.”

“Asla unutmamalıyız ki Adolf Hitlerin Almanya’da yaptığı her şey yasalara uygundu.

“Ayaklanmaların sınırları için diyeceğim şu ki, asla kazanamazlar ve katılanlar da bunu iyi bilirler. Dikkat edin ayaklanma bir devrim değil bir tepkidir ve yenilgi getirir. Duygusal bir boşalma içerir, ama arkasından da büyük bir ‘boşa gitmişlik’ duygusu getirir.”

“Bazı şeyler doğrudur ve bazı şeyler yanlıştır. Ezelden beri öyle, kesinlikle öyle. Nefret kötüdür. Her zaman yanlıştı ve her zaman yanlış olacaktır.

“Beni korkutan kötülerin baskısı değil iyilerin kayıtsızlığı.”

Bir insanın değerinin gerçek ölçütü; sorunsuz zamanlardaki duruşu değil, münakaşa ve mücadele zamanlarındaki duruşudur.”

“Bir insanın uğruna öleceği bir şeyi yoksa, yaşamaya da hakkı yoktur.

“Bu dünyada fakirlik olduğu sürece, bir milyar dolarım da olsa, hiçbir zaman kendimi zengin hissedemem. Milyonlarca insan hastalıktan ölürken, ben Mayo Kliniğinden tam sağlam raporu da almış olsam, kendimi tümüyle sağlıklı hissedemem. Sen olman gerekeni olamadan ben kendim olmam gerekeni gerçekleştiremem. Bizim dünyamız böyle yaratılmıştır. Hiç kimse ya da ulus, kendisinin tamamiyle bağımsız olduğu ile övünemez. Biz birbirimizle karşılıklı dayanışma içindeyiz.”

“Bir sorunu çözmenin en iyi yolu, nedenini yok etmektir.”

“Çok acı tecrübeler bize göstermiştir ki, özgürlük hiçbir zaman zalim tarafından gönüllü olarak verilmez; mazlum tarafından talep edilmelidir. Açıkçası benim katıldığım hiçbir eylem, haksız yere ayrımcılığa uğramamış olanlar tarafından yerinde ve ‘zamanında’ bulunmadı. Yıllardır aynı kelimeyi işitiyorum: ‘Bekle!’
Bu her siyahi insanın kulağında çınlayan kelimedir. Bu ‘bekle’ hep ‘asla’ anlamına geldi. Artık anlamlıyız ki; geç gelen adalet, adaMartin Luther Kinglet değildir!”

“Dünyada yapılmış olan her şey umutla yapılmıştır.

“Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Michelangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’ın beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki gökteki ve yerdeki herkes durup burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.”

“Enine boyuna düşünecek olursak aslında her yeşil ağaç, altın ya da gümüşken olabileceğinden daha çok muhteşemdir.”

“Hayal kı­rıklığını bir yere kadar kabul edebiliriz, fakat umudu asla yitiremeyiz.”

“Hayatın en ısrarcı ve acil sorusu şu: Başkaları için ne yapıyorsunuz?

“Her şeyin sonunda düşmanlarımızın sözlerini değil, dostlarımızın sessizliğini hatırlayacağız.”

“Hepimiz kardeşler gibi yaşamayı öğrenmeliyiz veya aptallar olarak çürümeyi.”

“Herhangi bir yerdeki adaletsizlik, her yerde adalete yönelik bir tehdittir. İçinden çıkılamaz bir karşılıklılık ağı içine yakalanır, alın yazısının tek bir biçimine bağlanırız. Bir kişiyi doğrudan etkileyen her ne olursa olsun herkesi dolaylı yoldan etkiler.”

”İnanç, merdivenin tamamını görmesen de ilk adımı atabilmektir.”

“İlaçlar insanları hasta eder, matematik üzgün ve teoloji de günahkâr.”

“İnsanlar genellikle birbirlerinden nefret ederler çünkü birbirlerinden korkarlar; birbirlerinden korkarlar çünkü birbirlerini tanımazlar; birbirlerini tanımazlar çünkü iletişim kurmazlar; iletişim kurmazlar çünkü sınıflara ayrılmışlardır.

“İnsanoğlu intikam, agresiflik ve misilleme gibi tüm insani çatışmaların üstesinden gelecek bir method geliştirmelidir. Bu metodun temeli de Aşk’tır.

“İnsanlığı, sevginin gücü kurtaracak!”

“İlk adımınızı inanarak atın. Merdivenin tamamını görmek zorunda değilsiniz. Sadece ilk adımı atın yeter.”

İnsanlığı yücelten her iş, onurlu ve önemlidir; dört dörtlük yapılmalıdır.”

“Kardeşiniz ile ilgili olun. Birlikte hareket etmeyebilirsiniz. Ancak ya birlikte yükselir ya da birlikte düşeriz.

“Karanlık karanlığı uzaklaştıramaz; bunu ancak ışık yapabilir. Nefret nefreti uzaklaştıramaz; bunu ancak sevgi yapabilir.”

“Kuşlar gibi uçmasını, balıklar gibi yüzmesini öğrendik; ama bu arada çok basit bir sanatı unuttuk: Kardeş olarak yaşamayı.

“Korku, ‘Bu iş güvenli mi?’ diye sorar. Menfaat, ‘Bu işin içinde çıkar var mı?’ diye sorar. Gösteriş, ‘Bu iş popüler mi?’ diye sorar. Sadece vicdan, ‘Bu iş doğru mu?’ diye sorar. Bazen sırf vicdanınız doğru olduğunu söylediği için, güvensiz, menfaat içermeyen ve popüler olmayan yolu seçmeniz gerekir.”

“Nefret, yaşamı felç eder; sevgi ise özgür bırakır. Nefret, hayata karmaşa getirir; sevgi ise uyum. Nefret, dünyayı karartır; sevgi ise aydınlatır.

“Nerede durduğunuz fark etmez, ne kadar popüler olduğunuz fark etmez, ne kadar eğitimli olduğunuz fark etmez, ne kadar paranız olduğu fark etmez, onlara sahipsiniz çünkü bu evrende bazıları onları edinmeniz için size yardım etti. Ve bunu gördüğünüzde, kibirli olamazsınız, mağrur olamazsınız. Bulunduğunuz yeri tarihsel olaylar nedeniyle ve arka planda bulunan bireylerin sizin orada duruyor oluşunuzu mümkün kılmaları nedeniyle elde ettiğinizi keşfedin.”

“Sevgi bu dünyadaki en kalıcı güçtür. Bu yaratıcı güç; sevgi, insanlığın barış ve güvenlik isteminde en kudretli vasıtadır.”

Sevgiye saplanıp kalmaya karar verdim. Nefret, taşımak için çok ağır bir yük.”

Şiddet, ahlak dışıdır. Çünkü sevgi yerine nefret üzerinde yol alır, toplumu yıkar ve kardeşliği olanaksızlaştırır.”

“Tıpkı kontrol dışına çıkmış bir kanser gibi, nefret; kişiliği çürütür ve onun yaşamsal bütünlüğünü yiyip bitirir.”

“Uçamazsan koş, koşamazsan yürü, yürüyemezsen sürün. Ama ne yaparsan yap ilerlemek zorundasın.”

“Yaşamımız önem verdiğimiz olaylara karşı sessiz kaldığımız gün son bulmaya başlar.”

“Zaman, doğru olanı yapmak için daima doğrudur.”

Zihin esir olduğu sürece vücut asla özgür olamaz. Psikolojik özgürlük ve sağlam öz güven, esarete karşı en etkili silahlardır.”

Martin Luther King’in yaklaşık 200.000 kişinin canlı olarak dinlediği “Bir Hayalim Var” adlı o meşhur konuşması (Lincoln Anıtı, 28 Ağustos 1963):

Bugün diyorum ki dostlarım, şu anın ve yarının getireceği güçlüklere ve engellemelere rağmen hala bir hayalim var benim. Amerikan Rüyası içinde derinden yer edinmiş bir hayal.

Bir hayalim var: Gün gelecek bu ulus, ayağa kalkıp kendi inancını gerçek anlamıyla yaşayacak; “Şunu kendinden menkul bir gerçek kabul ederiz ki, bütün insanlar eşit yaratılmıştır.”

Bir hayalim var: Gün gelecek eski kölelerin evlatlarıyla eski köle sahiplerinin evlatları, Georgia’nın kızıl tepelerinde kardeşlik sofrasına birlikte oturacaklar.

Bir hayalim var: Gün gelecek, adaletsizliğin ve eziyetin sıcağıyla bunalıp çölleşmiş olan Missisippi Eyaleti bile, bir özgürlük ve adalet vahasına dönüşecek.

Bir hayalim var: Gün gelecek dört küçük çocuğum, derilerinin rengine göre değil karakterlerine göre değerlendirildikleri bir ülkede yaşayacaklar.

Bugün bir hayalim var!

Bir rüyam var: Gün gelecek ahlaksız ırkçılarıyla, “müdahale etme” ve “etkisiz hale getirme” kelimelerini dilinden düşürmeyen valisiyle Alabama, işte tam orada Alabama’da, küçük siyah oğlanlar ve kızlar; küçük beyaz oğlanlar ve beyaz kızlarla el ele tutuşma şansına sahip olacaklar.

Bugün bir hayalim var!

Bir hayalim var: Gün gelecek her vadi yüceltilecek, her tepe ve her dağ alçaltılacak, engebeli alanlar engebesiz hale getirilecek ve eğri büğrü bölümler dümdüz olacak; Tanrı’nın zaferi ortaya çıkacak ve bütün bedenler bunu birlikte izleyecekler.

Martin Luther King’in vefatı;

“04 Nisan 1968’de siyahî ABD vatandaşların lideri olarak kabul edilen Dr. Martin Luther King Jr. Tennessee’de yapmış olduğu konuşma sonunda vurularak öldürüldü. Suikastçi İngiltere’ye kaçsa da, kısa sürede yakalanarak ABD’ye iade edildi.” (Kaynak: Suç psikoloji konusunda uzman yazar Arkın Gelişin‘in “Seri Katiller Tarihi” isimli kitabı, sayfa 317).

Bir Cevap Yazın