görsel Mutluluğu Resmetmeyen Ressam: Abidin Dino

Usta ressamdan bahsetmeden önce hakkında oldukça yaygın olarak bilinen bir yanlışı düzeltelim:

Abidin Dino’nun “Mutluluğun Resmi” isimli bir tablosu yoktur. “Mutluluğun Resmi” olarak bilinen eser, Dianne Dengel’in “Home Sweet Home” isimli yağlıboya tablosudur. Orijinal resmin sağ alt köşesinde Dianne Dengel’in imzası görülmektedir.

Home Sweet Home

Etrafta dolaşan Abidin Dino imzalı resimler sahtedir. Nazım Hikmet’in “Saman Sarısı” adlı şiirinde “Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?” sorusuna sanıldığı gibi Abidin Dino bir resimle değil; bir şiirle karşılık vermiştir.

Abidin Dino Hayatı ve Eserleri

Abidin Dino, 1913-1993 tarihleri arasında yaşamış olan ressam, karikatürist, yazar ve yönetmendir.

4304_abidin-dino-300x348Şair Arif Dino‘nun kardeşidir.

İstanbul’da doğmuş, çocukluk yıllarını İsviçre’de geçirmiş, ancak daha sonra ailesiyle birlikte Fransa’ya, oradan da 1925 yılında Cumhuriyetin kurulmasının ardından İstanbul’a taşınmıştır. Burada bir süre Robert Koleji’’nde eğitim alır, ancak anne ve babasını kısa aralarla yitirir ve okuldan ayrılır. Okuldan ayrılması sanatla daha yakından ilgilenmesine vesile olur.

İlk yazılarını “Artist” adlı dergide yayımlamaya başlar. Eş zamanlı olarak Yarında isimli gazetede çizimleri yayımlanır. Ardından Nazım Hikmet’’in “Sesini Kaybeden Şehir”” ve ““Bir Ölü Evi”” adlı kitaplarının kapak resimlerini çizer ve bu çizimler O’nun artık ressam olarak tanınmasını sağlar.

Türkiye’de sanatın gelişmesi ve yayılması için “düşünce” yanı ağır basan resimler yaparak Batı sanatı ile boy ölçüşecek yenilikler getirmeyi amaçlayan D Grubu adlı sanat akımının kurucuları arasında yer alır.

Bir dönem Atatürk ile ilgili çizdiği resimler Mustafa Kemal’in büyük beğenisini almıştır. Yutkeviç’in filmini izledikten sonra Atatürk’ün, Yutkeviç’e bir Türk genci yetiştirmesinin mümkün olup olmadığını sorması üzerine Yutkeviç Abidin Dino’yu SSCB’ye davet eder. Bu davet üzerine 1934 yılında SSCB’ye giden Dino, orada Eisenstein ve Yutkeviç‘in yanında 3 yıl sinema eğitimi alır. Ancak 1937 yılında 2. Dünya Savaşı nedeniyle Sovyetler Birliği’nin tüm yabancı öğrencileri geri göndermesi üzerine Türkiye’ye geri döner.

AbidinDino1

1937-1939 arasında Paris’e giderek burada yardımcı yönetmenlik ve yönetmenlik yapar. 1940’ta yeniden İstanbul’a dönerek Liman Ressamları (Yeniler) Grubu‘nda yer almıştır. 1951’de Roma’ya gitmiş, 1952’de sonra ise hayatının geri kalanını geçirmek üzere Paris’e taşınmıştır.

ccc

1955’te Paris’te ilk kişisel sergisini açan Dino’nun resimleri 1958’de Antib’deki Picasso Müzesi’nde, daha sonra da İtalya, Hollanda, İsviçre, Macarsitan, Rusya, Almanya ve Yunanistan gibi çeşitli ülkelerde sergilenmiştir.

1993 yılında Paris’te vefat etmiştir.

Abidin Dino’nun retrospektif sergisi 2007-2008 yıllarında Sabancı Müzesi tarafından yapılmıştır.

AbidinDinoCicek2

Eserleri:

Sinan: Bir Düşünsel Yaşamöyküsü
Sensiz Her Şey Renksiz
Yeditepe Öyküleri
Kısa Hayat Öyküm
Yüzler
Eller
Acıyı Çizmek
Ölüm mü? Ne Buluş!
Gören Göz İçin Fikret Mualla
Adana Yazıları
Nazım Üstüne
Kızılbaş Günlerim
Verese Kel
Antibes Resimleri, Pencereler-Açılar
Pera Palas
La Main
Ne Güzel Çocukluktu – Adam Düzyazı Klasikleri
Kültür, Sanat ve Politika Üzerine Yazılar…

Bir Cevap Yazın