görsel Neden Kısa Film İzlemeyiz? Peki Neden İzlemeliyiz?

Sinemayı en fazla sevenlerimiz bile kısa film izlemeyi pek sevmez. Uzun filmlerin başında saatlerce oturabiliyorken 3 dakikalık kısa filmler neden uzun gelir bize?

Çünkü kısa film, adından da anlaşılacağı gibi yönetmenin anlatmak istediği sorunsalı oldukça kısa bir zaman diliminde anlatmaya çalışan filmlerdir. Dolayısıyla daha çok olaylar anlatılır, olaylara odaklanılır. Karakterlere fazla odaklanılmaz, yapılsa da derinlemesine bir karakter analizi yapılmaz. Bu nedenle de sizi filme bağlayan, kendinizle özdeşleştirebileceğiniz bir karakter olmaz. Uzun metrajlı filmlerde ise hem olayların hem karakterlerin derinlerine inilebilir, karakterleri analiz etme fırsatı vardır ve izleyici o karakterlerde ve karakterlerin hayatlarında kendinden bir parça bulur. Psikologlar da insanların kendi hayatından izler taşıyan ya da hayallerini yansıtan filmleri daha çok beğendiklerini söylerler. Öyle ki bu durumda diziler filmlere oranla daha da bağlayıcıdır. Kimi zaman dizilerde karakterlerden birinin bile değişmesiyle birlikte dizinin izlenme oranında yaşanan düşüşün nedeni de budur.

Peki o zaman neden kısa film izlemeliyiz? Kısa filmleri, uzun metrajlı filmlerden ayıran önemli avantajlar var mı?

Tabi ki de evet.

Kısa filmler her şeyden önce sade, açık ve çarpıcıdır. En azından böyle olması beklenir, zaten olmazsa da başarıya ulaşamaz. Kısa filmlerde yönetmenin sansür, prodüksiyon, gişe ve ticari kaygıları olmadığından uzun metrajlı filmlerden ve dizilerden daha özgündür, özgürdür ve daha yaratıcıdır. Öyle ki uzun metrajlı filmlerde göremeyeceğiniz cüretkar adımlar, riskler ve ilkler; hep kısa filmlerle gerçekleştirilir. Bu nedenle belki de sinemanın en önemli aracıdır.

Ayrıca düşük maliyetli olması ve teknik açıdan büyük beklentilere gerek duyulmamasından dolayısıyla özellikle sinemaya yeni atılan genç yönetmenlerin kendilerini gösterebilmeleri için önemli bir fırsattır.

Bu nedenle;

Kısa film izleyin, paylaşın ve çevrenize tavsiye edin.

Dünyayı başkalarının değiştirmesini beklemeyin.

Keyifli izlemeler 🙂

Bir Cevap Yazın