görsel Pablo Escobar’ın Hayatını Anlatan Dizi: Narcos

Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatını konu alan mükemmel bir dizi önerisiyle geldim bugün. IMDb puanı: 8,9.

– Spoiler –

1980’lerde Güney Amerika’daki devasa uyuşturucu ağının % 90’ını kontrol ederek kazandığı parayla 1989’da Forbes Dergisi’nde dünyanın en zengin 7. adamı olan ancak hayatında hiç uyuşturucu kullanmayan, hatta uyuşturucu kullanandan nefret eden ilginç kişilik Pablo Emilio Escobar Gaviria, 1 Aralık 1949’da Rionegro, Kolombiya’da doğmuş, 2 Aralık 1993’de girdiği silahlı çatışmada öldürülmüş.

Gençken araba hırsızlığı yaparak ve mezar taşlarını çalıp-satarak para kazandığı söyleniyor. 1970’lerde ise büyük bir uyuşturucu ticaretine girmiş. Uyuşturucu ağını Kolombiya yoluyla ABD, Porto Riko, Meksika gibi ülkelere, hatta Asya’ya kadar yaymış. 1975’de Medellin’in en büyük uyuşturucu baronu Fabio Restrepo’yu öldürterek Medellin’deki tüm kirli trafiği eline geçirmiş. 1983’de seçimlere girerek Kolombiya Meclisinde senatör olarak seçilerek gücüne güç katmış…

pablo escobar1

Polislere rüşvet dağıtması, Kolombiya hükümetini dize getirmesi falan en hafif suçları arasında. Escobar yaklaşık 200 yargıç, 1000’den fazla polis ve 1000’den fazla kişinin ölüm emrini vermiş, öldürülenlerin çoğunun ailesi ile birlikte katledilmesini istemiş, zamanla kendi askeri ordusunu kurmuş. 27 Kasım 1989’da Avianca Flight 203’da bulunan bir muhbirde aleyhinde kanıtlar olduğu gerekçesiyle uçağı havada patlatarak 110 kişinin ölümüne neden olmuş. Her polis kellesi için 3000 $ ödül koymuş. Ödülü almak için siviller o dönem 400’den fazla polisi sokaklarda öldürmüşler. Dünyanın en çok aranan suçluları arasına giren Escobar, Amerika tarafından kırmızı bültenle arandığı sırada Beyaz Saray’ın önünde şu fotoğrafı çektirmekten de çekinmemiş…

pablo escobar2

Amerika yıllarca Kolombiya’ya baskı yapmasına rağmen Escobar’ı almayı başaramamış. Çünkü kimilerine göre yaşamı boyunca bir kez evlenen ve Juan Pablo ile Manuela Escobar isimli iki çocuğu bulunan Escobar, Kolombiya’nın başına gelen en iyi şeylerden biri, hatta “Robin Hood” idi. Fakirlere milyonlarca dolar yardım yapması, Medellin şehrindeki kiliseleri yaptırması, varoşlara futbol sahaları yaptırmasıyla halkın büyük sevgisini kazanmış…

Amerikan yönetiminin artan baskılarına dayanamayan Kolombiya Hükümeti, Escobar’ı Amerika’ya vermemek için kendisinin inşa ettiği ve “La Catedral” ismini verdiği içinde yüzme havuzu, spor salonu ve hatta futbol sahası olan hapishanede cezasını çekmesine karar vermiş. Ancak Escobar’ın örgütü hapishaneden yönetmeye devam etmesi ve 1992’de kendisine ihanet ettiğinden şüphelendiği adamları cezaevine getirterek onlara işkence edip katletmesi üzerine Kolombiya Hükümeti O’nu başka bir hapishaneye nakletmeye karar vermiş. Bunu duyan Escobar, hapishaneden ayrılarak şehirde saklanmaya başlamış. Oğlunun yazdığına göre Escobar, o kaçış günlerinde şehirde yerini söylememeleri karşılığında halka çuvalla para dağıtmış, hatta bir gün saklandığı dağ evinde üşüyen kızını ısıtmak için 2 milyon doları yakmış.

Antioquia Üniversitesi’nde siyaset bilimi üzerinde eğitim gören ancak okulu bitiremeyen Escobar, okuyamadığı için yaşadığı pişmanlığı her fırsatta dile getirerek aslında yaşamını şu sözlerle açıklamış: “Okuyamadım ama tüm insanlığı zehirleyecek güce sahibim.” 

İlk sezonu 13 bölüm olan dizinin ilk iki bölümü Brezilyalı yönetmen Jose Padilha tarafından çekildi. Diğer her bölüm farklı bir yönetmen tarafından çekiliyor.

Bu da fragmanı:

Bir Cevap Yazın