görsel Pablo Picasso Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Malaga doğumlu sanatçının tam adı; Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. 1901’den sonra resim öğretmeni olan babası José Ruiz Blasco’nun değil; annesi Maria Picasso’nun soyadını kullanmaya başlamış ve yaşamı boyunca Pablo Picasso olarak tanınmıştır.

Picasso1

“İyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılar çalar.” Pablo Picasso

Yaşamı boyunca iki kez evlenen Picasso, birinci evliliğini Olga Khoklova ile, ikinci evliliğini Jacqueline Roque ile yapar. Birinci eşinden bir, metreslerinden üç çocuğu olur. Kadınlarla arası iyi olsa da “Kadınlar ya tanrıça gibidirler ya da paspas gibi” sözü feministleri ayağa kaldırmıştır.

Picasso, oldukça üretken bir ressamdır. Hayatı boyunca yaklaşık 13.000 kadar resim yaptığı tahmin edilmektedir. Dünya tarihinde, kendi şöhretine tanık olan neredeyse tek ressam diye anılır.

Picasso Sanatı

1901-1904 arasında, ilk dönem eserlerini ortaya koyan Picasso; bu eserlerinde genellikle sıradan insanları, yoksulları ve yoksulluğu, hüzünlü sirk palyaçolarını resmetmiştir. Bu melankolik tablolarında mavi tonları baskındır. Bu nedenle bu dönem Mavi Dönem” olarak tanımlanır.

The-Old-Guitarist-by-Pablo-Picasso

The Old Guitarist, 1903

1905-1906 arasında ikinci dönem eserlerini ortaya koyan Picasso, bu kez eserlerinde eskiye göre daha açık ve canlı renkler kullanmaya başlar. Kullandığı renk skalasında pembe ağırlıdır, bu nedenle de bu dönem “Pembe Dönem” olarak tanımlanır.

1907-1914 arasında ise farklı bir akım yaratmaya başlayan ve eserlerinde kübist bir tarz ortaya koyan Picasso; Georges Braque ile kübizmin yaratıcısı kabul edilir. Örneğin; bir genelevdeki beş hayat kadınını resmeden “Les Demoiselles d’Avignon” tablosu, bu dönemin önemli örneklerinden birisidir.

picasso

Les Demoiselles d’Avignon, 1907 (New York Modern Sanat Müzesi)

1920’li yılların başında klasisizme geri dönen Picasso‘nun bu dönem eserleri arasında 1921’de resmettiği “Trois Femmes à la fontaine” (Modern Sanat Müzesi, Paris) ve 1923’te mitolojiden esinlenerek resmettiği “les Flûtes de Pan” (Picasso Müzesi, Paris) tablosu örnek verilebilir.

1937 yılına gelindiğinde ise Picasso, Alman ordularının İspanya’daki “Guernica” kasabasını bombalaması üzerine “Guernica” tablosunu resmeder.

Guernika, 1937, Oil on canvas. Museo del Prado, Madrid, Spain

Guernica” Picasso’nun en ünlü eserlerinden biridir. Picasso’nun, Seine Nehri’ne bakan Saint Augustion rıhtımındaki atölyesinde “Bu resmi siz mi yaptınız?” diye soran Nazi subayına “Hayır, siz yaptınız.” cevabını vermesi; eserin dünya çapında ünlenmesini sağlamış ve Picasso’nun eseri yapış amacına destek olmuştur. Picasso resimde ölüm ve umut kaybını hissettirmek için sadece siyah, beyaz ve gri tonlarını kullanmıştır.

Picasso bu eser üzerine çalışırken şunları söyler:

“İspanya’nın mücadelesi, insanlara, özgürlüğe yapılan saldırıya karşıdır. Ressam olarak hayatım boyunca sürekli sanatın ölümüne karşı durmaya çalıştım. Benim gericilikle ve ölümle anlaşma içinde olduğumu kim bir an için bile olsa düşünebilir? … Üzerinde çalıştığım ve Guernica ismini vereceğim resimde, ve son zamanlardaki tüm eserlerimde, İspanya’yı acı ve ölüm okyanusuna batıran askeri sınıfa duyduğum nefreti açıkça göstermekteyim.”

Hitler, Paris’i işgal ettiğinde Picasso; Guernica tablosunun bir fotoğrafını çoğaltıp halka dağıtmıştır. Guernica bugün Madrid Reina Sofia Müzesi’nde kurşun geçirmez bir camın arkasında sergilenmektedir. Guernica tablosunu 3D olarak izlemek için aşağıdaki 3 dakikalık videoyu izleyin:

Hayatının son dönemlerini manik obsessif bir ruh halinde geçiren Picasso, sanki ölümünü bekler gibidir. Nitekim  8 Nisan 1973’te Picasso, Mougins’te, 35 odalı Notre Dame de Vie‘da bulunan villasında vefat eder.

Picasso’nun yaşamından bir kesit alan film:

Picasso’nun duygularını ve eksantrik iç dünyasını daha iyi anlamak için “Surviving Picasso” filmini öneririm. Filmde Picasso’yu Anthony Hopkins canlandırmaktadır.surviving-picasso-1996-08-g

Bir Cevap Yazın