görsel Ressamların Hayatlarını Konu Alan Filmler

Tarihin en ilginç karakterini herkes kendisine göre sıralasa da mutlaka ilk 10’a birkaç ressam koyacaktır diye düşünüyorum. Çünkü Van Gogh olsun, Picasso, Frida veya Rembrandt olsun pek çok ressamın hayatı hayretler uyandıran başarılar, yenilgiler, kararlar ve aykırı duruşlarla dolu. Bu nedenle açıkçası sıkıcı mı sürükleyici mi diye bakmadan hep merakla izlemişimdir filmlerini. Bu listede de en iyilerini paylaşmaya çalıştım.

Van Gogh – 1991

Ressamların filmleri anlatılır da bunun arasında Van Gogh’un ilginç hayatı yer almaz mı? Ressam bir gezintisi sırasında bir köy doktoru, Van Gogh’u evine davet eder. Doktorun evine giden Van Gogh, doktorun kızını modellik için ikna eder ve zamanla aralarında ilişki başlar. Özel hayatına yakından odaklanan film, oyunculuk kalitesi açısından da kesinlikle izlenmesi gereken bir film bence. Van Gogh’un hayatı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenlere ayrıca 1956 yapımı Lust for Life (Ölmeyen İnsanlar) filmini de tavsiye ederim. Çok eski ama güzel bir filmdir.

Surviving Picasso – Picasso ile Yaşamak – 1996

Yönetmen koltuğunda James Ivory’nin oturduğu filmde, Picasso’yu muhteşem oyunculuğu ile Anthony Hopkins canlandırıyor. Arianna Huffington’un kitabından sinemaya uyarlanan film, Picasso’nun kadınlarla ilişkisini, o kadınlardan biri olan Francoise Gilot’un dilinden anlatıyor. Filmde, kadınlara karşı oldukça bencil ve acımasız olan Picasso’nun nasıl resim yaptığı ile ilgili bazı teknik bilgiler de var.

Frida – 2002

Meksikalı sürrealist ressam Frida Kahlo‘nun sanat ve sıra dışı yaşam hikâyesini konu alıyor. Salma Hayek’in de mükemmel oyunculuğu ile sanatçıların dünyasına farklı bir bakış açısı ile bakmanızı sağlıyor. Genç yaşta geçirdiği felç, bu hastalığın yarattığı ruhsal durum, Diego ile evliliği, ondan intikam alma şekli, aşkı yaşayışı, tutkuları ile Frida’nın farklı bir kadın olduğunu anlatıyor.

Girl With A Pearl Earring – İnci Küpeli Kız – 2003

Peter Webber’in yönettiği film, Tracy Chevalier’in aynı adlı romanından sinemaya aktarılmış. Ailesine bakmak için ünlü ressam Johannes Vermeer’in evinde hizmetçi olarak çalışan genç yaştaki Griet’ın başından geçenleri anlatıyor. Filmde Scarlett Johansson, Colin Firth, Tom Wilkinson ve Cillian Murphy gibi isimler var.

Nightwatching – Gece Bekçisi – 2007

Ünlü Hollandalı ressam Rembrandt’ın ilginç hayatını anlatan, bir dönem zengin ve saygıdeğer bir ünlüyken, güvenilmez bir yoksula nasıl dönüştüğünü perdeye aktaran güzel bir film. Nightwatching, Rembrandt’ın en ünlü tablolarından birisinin ismidir. Hamile karısı Saskia’nın ısrarları üzerine Amsterdam Silahşör Milisleri adına yapmıştır. Bunun yanında Rembrandt’ın hayatını konu alan 1936 yapımı Rembrandt filmini de tavsiye ederim.

Achilles and the Tortoise – Achilles ve Kaplumbağa 2008

Machisu başarısız bir ressamdır, ancak başarılı olacağına inanır ve sürekli çabalar, karısı da onu desteklemektedir. Film de Machisu’nun ailesiyle beraber başından geçen traji komik hikayesini anlatmaktadır. Macera-aksiyon karışı olan filmin ismi, Zeno adlı filozofun hareket, zaman ve değişimin bir yanılsamadan başka bir şey olmadığını savunan ünlü paradoksundan alınmış (Bu bilgiyi de bir yerden aldım ama nereden unuttum 🙂 ) Neyse bence izleyin, güzel film.

Big Eyes – Büyük Gözler – 2014

Tim Burton imzasını taşıyan bu film, elbette diğerlerinden biraz farklı, çünkü Tim Burton 🙂 Film, Margaret Keane‘in hayatından bir kesiti anlatıyor. Margaret Keane‘in çizdiği iri gözlü çocuk tablolarını eşi kendisi resmetmiş gibi göstererek büyük servet kazanmıştır. Bunun üzerine Margaret Keane eşine dava açar. Bu süreçte 1960’lı yıllarda sanat dünyasında kadın olmanın getirdiği zorluklara da dikkat çeken film Amy Adams’a 2015 Altın Küre’de “En İyi Oyuncu” ödülünü kazandırmış 🙂

Mr. Turner – 2014

Mike Leigh’in yönettiği film, İngiliz Ressam J. M. W. Turner‘ın son 25 yılını anlatmaktadır. 19. yüzyılda empresyonizm akımının öncüsü olan Turner’ın yapıtları, üretim süreci, ailesi ve hizmetçisiyle yaşadığı ilginç ilişkisi bence izlenmeye değer. Turner’ı canlandıran Timothy Spall, bu rol ile 2014 Cannes’da “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü almış.

Bir Cevap Yazın