görsel Romeo ve Juliet’in Şehri: Verona

İlk olarak 1520’lerde Vincenzalı Luigi da Porto tarafından yazılan, ardından sayısız öykü, şiir, film, bale ve tiyatro eserine konu olan, ancak gerçek anlamda Shakespare ile ölümsüzleşen “Romeo ve Juliet”… Ve birbirine düşman iki ailenin çocuklarının aşkını anlatan “Romeo ve Juliet” aşkının yaşandığı yer: Verona.

Verona; Alplerden gelen Adige Irmağı’nın yaptığı bir kavis çevresine kurulmuş ve buraya tüm tarihini saklamış, küçük ve otantik bir şehir… Şehre girdiğiniz andan itibaren ruhunuzu huzur kaplamaması ve buraya yeniden gelme fikrinin oluşmaması imkansız. Dar ve geniş sokakları, tertemiz sokakları, cafeleri, restoranları, sokak satıcıları, her taraftan çıkan bisikletli gezginleri, kaldırımları, duvar motifleri ve tarih kokan köşeleri ile sempatik bir şehir. Bizim için en önemli tarihsel detayı ise elbette öncelikle “Rome ve Juliet“in burada yaşanmış ve burada yazılmış olması…

Romeo ve Juliet” konusunda, hikayenin aslında tamamen hayal ürünü olduğu, gerçek bir olaydan esinlenilmediği  gibi türlü rivayetler var elbette. Ayrıca burada Juliet‘in ev olarak gezdirilen yerin aslında 13. yüzyıldan kalma bir han olduğu, burada gerçekte Juliet diye bir kadının yaşamadı falan da… Ancak biz tüm bu rivayetleri unuttuk ve güzel bir hikayeyi gerçeklerle bozmadan gezmeye karar verdik.

Romeo’nun evi; Via Arche Scaliger Cad., 4 numarada. Ev ziyarete kapalı olduğundan içeriyi göremedik.

Juliet’in evi (Casa di Giuletta) ise Romeo’nun evinin birkaç sokak ilerisinde. Romeo’nun Juliet’e şiirler yağdırdığı avluda, sol göğsü açık şekilde tasvir edilmiş bronzdan bir Juliet heykeli var. Tek göğsün açık olması bekareti iki göğsün açık olması kadınlığı simgeliyormuş… Avluda herkes Juliet’in göğsünü avuçlayarak resim çektiriyor. Böylece dileklerin kabul olduğu rivayet ediliyor…

Verona’da görülmesi gereken önemli merkezlerden bir diğeri, her yıl temmuz ve ağustos aylarında Opera Festivali’nin düzenlendiği Roma Arenası ve çevresi. İS. 1. yüzyıldan kalma bu Arena’da yıl içerisinde ayrıca konser ve önemli gösteriler de düzenleniyormuş. Dışarıdan görmesi bile harika bir arena…

Verona’da ne yenir?

Verona, diğer İtalya şehirleri gibi pahalı değil. En turistik Erbe ve Bra Meydanlarında bile fiyatlar makul. Ayrıca yemek konusunda Kuzey İtalya’nın tüm lezzetlerini bulabileceğiniz bir yer. En meşhur yemeklerinden birisi ise tagliatella porcini. Tagliatella makarnanın şekline verilen isim, porcini ise kıymetli bir tür yaban mantarı.

Tagliatella dışında mantıya benzer şekliyle tortellini ve kalın bir spaghetti türü olan bigoli de çok ünlü. Özellikle ançüezle servis edilenleri muhteşem. Bunların dışında Verona, İtalya’nın pirinç üreten en önemli bölgesiymiş. Bu nedenle risotto konusunda da makarna kadar iddialılar.

Verona’da da tavolo ve banco uygulaması var. Tavolo, yani yemeğinizi masada yemek isterseniz fiyatlar, bancoya yani tezgahtan alıp sokakta yemeğe göre daha fazla.

Verona1

Verona2

Verona12

Verona6 Verona7 Verona10

Verona4 Verona5

Verona3

Verona’ya gitmeden önce Letters to Juliette filmini izlemeyi unutmayın 🙂

One comment

Bir Cevap Yazın