görsel Romeo ve Juliet’in Şehri: Verona

Verona Nerede?

İtalya’da toplam 20 bölgeden oluşur. Bunlar: (1) Abruzzo, (2) Aosta Vadisi, (3) Basilicata, (4) Calabria, (5) Campania, (6) Emilia-Romagna, (7) Friuli-Venezia Giulia, (8) Lazio, (9) Ligurya, (10) Lombardiya, (11) Marche, (12) Molise, (13) Piyemont, (14) Puglia, (15) Sardinya, (16) Sicilya, (17) Toskana, (18) Trentino-Alto Adige, (19) Umbria, (20) Veneto.

Verona; İtalya’nın kuzeydoğusunda yer alan Veneto bölgesinde yer alır. Alplerden gelen Adige Irmağı’nın yaptığı bir kavis çevresine kurulmuş ve buraya tüm tarihini saklamış, küçük ve otantik bir şehirdir ve önemli bir turizm merkezidir. Enlem: 45° 26′ 18¨ N Boylam: 10° 59′ 30¨ E

Verona12

Verona’ya Nasıl Gidilir?

Verona’nın içinde iki havalimanı bulunmakta: Verona Villafranca Airport (Valerio Catullo Airport) ve Verona Brescia Airport. Ancak bu iki havalananına da Türkiye’den direk uçuş yok. Aktarmalı uçuşlar da oldukça pahalı. Bu nedenle en iyi seçenek Türkiye’den Milano’ya aktarmasız uçuş yapıp, Milano’dan trenle ulaşmanız.

İtalya’da 2 tren seçeneğiniz var. Birincisi hızlı tren (Freccia): Pahalıdır ve önceden internetten bilet almanız gerekir. İkincisi ise normal tren (Regionale): Ucuzdur ve önceden bilet almanıza gerek olmaz.

Verona Gezilecek Yerler

Verona’da şehre girdiğiniz andan itibaren ruhunuzu huzur kaplamaması ve buraya yeniden gelme fikrinin oluşmaması imkansız. Dar ve geniş sokakları, tertemiz sokakları, cafeleri, restoranları, sokak satıcıları, her taraftan çıkan bisikletli gezginleri, kaldırımları, duvar motifleri ve tarih kokan köşeleri ile sempatik bir şehir. Bizim için en önemli tarihsel detayı ise elbette “Romeo” ve “Juliet“in burada yaşamış olması…

Erbe ve Bra Meydanları

Verona’da mutlaka gezmeniz gereken meydanlardan birisi Erbe Meydanı; diğeri Bra Meydanı’dır. Bu meydanlar turistlerin ilk uğrak yeri olup, en ünlü restoranların bulunduğu, hem şık hem salaş mekanlar bulabileceğiniz, sıcak insanlarla karşılaşabileceğiniz yerler. Restoranlarda fiyatlar da makul.

Verona6

Romeo’nun Evi

Romeo’nun evi: Via Arche Scaliger Cad., 4 numarada. Ancak biz oradayken ev ziyarete kapalıydı, sanırım burası genelde kapalı tutuluyor.

Juliet’in Evi

Juliet’in evi (Casa di Giuletta); Romeo’nun evinin birkaç sokak ilerisinde. Evin avlusunda; sol göğsü açık şekilde tasvir edilmiş bronzdan bir Juliet Heykeli var. Tek göğsün açık olması bekareti iki göğsün açık olması kadınlığı simgeliyormuş. Avluda herkes Juliet’in göğsünü avuçlayarak resim çektiriyor. Böylece dileklerin kabul olduğuna inanılıyor. Romeo’nun Juliet’e şiirler yağdırdığı bu avlu, görülmeye değer.

“Romeo ve Juliet” Hikayesi Gerçek mi?

“Romeo ve Juliet” ilk olarak 1520’lerde Vincenzalı Luigi da Porto tarafından yazılmış ve ardından sayısız öykü, şiir, film, bale ve tiyatro eserine konu olmuş, ancak gerçek anlamda Shakespare ile ölümsüzleşmiş, birbirine düşman iki aile çocuklarının aşkını anlatan bir eserdir.

Hikayenin gerçek olup olmadığı tartışmalı. Ancak hikayenin aslında tamamen hayal ürünü olduğunu, gerçek bir olaydan esinlenilmediğini öne süren rivayetler daha ağır basıyor. Ayrıca burada Juliet‘in ev olarak gezdirilen yerin aslında 13. yüzyıldan kalma bir han olduğu, burada gerçekte Juliet diye bir kadının yaşamadığını yazan kaynaklar var. Ancak siz buraları gezerken bunu düşünmeyin bence. Güzel bir hikayeyi gerçeklerle bozmaya gerek yok 🙂

Roma Arenası

İS. 1. yüzyıldan kalma Roma Arenası‘nda her yıl sayısız konser, festival ve gösteri düzenleniyor. Dış çevresi de mükemmel

Verona2

Verona Pahalı mı?

Verona, diğer İtalya şehirleri gibi pahalı değil. En turistik Erbe ve Bra Meydanlarında bile restoranlarda fiyatlar makul. Ayrıca konaklama için de tercih edilebilecek bir yer. Konaklamayı Verona’da yapıp çevreyi buradan gezenler de çok.

Verona’da Ne Yenir?

Verona, yemek konusunda Kuzey İtalya’nın tüm lezzetlerini bulabileceğiniz bir yer. En meşhur yemeklerinden birisi ise tagliatella porcini. Tagliatella makarnanın şekline verilen isim, porcini ise kıymetli bir tür yaban mantarı.

Tagliatella dışında mantıya benzer şekliyle tortellini ve kalın bir spaghetti türü olan bigoli de çok ünlü. Özellikle ançüezle servis edilenleri muhteşem. Bunların dışında Verona, İtalya’nın pirinç üreten en önemli bölgesiymiş. Bu nedenle risotto konusunda da makarna kadar iddialılar.

Verona’da da tavolo ve banco uygulaması var. Tavolo, yani yemeğinizi masada yemek isterseniz fiyatlar, bancoya yani tezgahtan alıp sokakta yemeğe göre daha fazla.

Verona5

Verona’da Düzenlenen Festivaller

  • Verona Karnavalı (Veronese Carnival): Hristiyanlarn Paskalya öncesi oruçları başlamadan iki hafta önce başlayan Karnaval. Karnaval’ın tarihi 16. yüzyıla dayanıyor. İlginç kostüm gösterileri, danslar ve gösteriler oluyor.
  • Valentine’s Day (Sevgililer Günü): 14 Şubattan 1 hafta önce başlayan festival, Verona’da artık bir geleneğe dönüşmüş durumda. Tüm dünyadan binlerce kişinin katıldığı festival boyunca tüm sokaklar kırmızı kapler, romantik ışıklarla süsleniyor. 
  • Opera Festivali: Her yıl temmuz ve ağustos aylarında Roma Arenası‘nda düzenleniyor.
  • Verona Jazz Festivali: 1985 yılından beri her sene haziran ayında düzenleniyor.
  • Vinitaly (Şarap Festivali): Her sene genellikle nisan ayında düzenlenen, 2018’de 13-16 Nisan arasında düzenlenecek olan şarap festivali. Ücretsiz şarap tadımları da var. Festival; Verona’nın merkezinde değil, Borgo Roma kısmında bulunan  sergi alanında gerçekleşiyor.

Veronalı Ünlüler:

Peki Verona’dan kimler çıkmış. Bir kaç örnek verelim:

  • Mario Renato Capecchi: Verona doğumlu, ancak sonradan ABD vatandaşı olmuş ve 2007 yılında Nobel Tıp Ödülü’ni kazanan Moleküler genetikçi bilimadamı.
  • Gigliola Cinquetti (1947-…): Ünlü İtalyan kadın şarkıcı.
  • Paolo Veronese/Caliari (1528-1588): Venedikli ressam olarak anılıyor ancak aslında Verona doğumlu.
  • Gaius Valerius Catullus: Romalı şair olarak anılıyor ancak aslında Verona doğumlu.

Verona1

Verona7 Verona10

Verona4Verona3

Verona’ya gitmeden önce Letters to Juliette filmini izlemeyi unutmayın 🙂

One comment

Bir Cevap Yazın